FB TW PIN NWS
BioRank 7858

Lorenzo de Medici

Doğum tarihi : 01.Ocak.1449 Ölüm tarihi : 09.Mart.1492
Lorenzo de Medici kaç yaşında öldü : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Lorenzo de Medici doğum yeri : Floransa İtalya
Ölüm yeri : Floransa İtalya

Lorenzo de Medici Biyografisi

Lorenzo de Medici, 1 Ocak 1449 tarihinde doğmuştur. Mediciler, İtalya'nın Floransa kentini yönetmiş soylu bir ailedir. Medici Ailesi, 1389 yılı ile 1737 yılları arasında Floransa kentine egemen olmuşlardır.
400 yıl süreyle İtalya'da ve Avrupa'nın öbür ülkeleriyle yaptıkları ticaret ve giriştikleri iş ilişkileri sonucunda büyük bir servet kazanan bu aile siyasal gücünü sürdürmüştür. Lorenzo de Medici’nin yaşamı süresince Floransa altın çağını yaşadı. Lorenzo de Medici’nin ölümünden sonra İtalya yarımadasındaki barış ve refah dönemi sona erdi.

Günümüzde Medici ailesi büyük paralar harcayarak yaptırdıkları ya da satın aldıkları olağanüstü güzellikte sanat yapıtlarıyla hatırlanır. Ailenin en başarılı üyelerinin yaşadığı dönemde yaptırdıkları görkemli kilise ve saraylarla Floransa İtalya'nın en güzel kentlerinden biri oldu. Bu yapıları bugün dünyaca ünlü büyük sanatçıların heykel ve tablolarıyla donattılar. Böylelikle sanat çevrelerini de desteklemiş oldular.

Lorenzo de Medici, siyaset ve ticarette büyükbabası Cosimo de Medici kadar becerikli olamadı ama acımasızlığı ve kurnazlıklarıyla neredeyse bir diktatör olmayı başardı. Çok sayıda casusu vardı ve halkın özel yaşamına karışırdı. Aralarında heykeltıraş Michelangelo Buonarroti, Andrea del Verrocchio gibi olmak üzere birçok sanatçının koruyuculuğunu yaptı. Sarayı kitap, tablo ve heykellerle doluydu. Donatello'nun yaptığı 1460 yılında tamamladığı Davud heykeli de oradaydı.

Lorenzo de Medici, 9 Nisan 1492 tarihinde ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Lorenzo de Medici için yapılan aramalar

Lorenzo de Medici, Lorenzo de Medici biyografi, Lorenzo de Medici hayatı, Lorenzo de Medici özgeçmişi, Lorenzo de Medici hakkında, Lorenzo de Medici doğum yeri, Lorenzo de Medici fotoğraf, Lorenzo de Medici video, Lorenzo de Medici resim, Lorenzo de Medici kimdir?, Lorenzo de Medici kaç yaşında?, Lorenzo de Medici nereli, Lorenzo de Medici memleketi