FB TW PIN NWS
BioRank 3409

Ali Mahir Başarır

Doğum tarihi : 03.Eylül.1975
Ali Mahir Başarır kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Ali Mahir Başarır doğum yeri : Tarsus, Mersin

Ali Mahir Başarır Biyografisi

27. Dönem Mersin CHP Milletvekilidir.

Ali Mahir Başarır, 3 Eylül 1975 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde Abdullah ve Gülseren çiftinin oğlu olarak doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Tarsus'ta tamamladı. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Ali Mahir Başarır, yüksek lisansını da 2002-2004 yıllarında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim dalında yaptı.

Avukat olduktan sonra 2001 yılından itibaren İstanbul'da serbest avukatlık yaparak iş yaşamına atıldı ve Başarır Hukuk Bürosunun kurucusu olarak avukatlık mesleğini icra etti. Ceza Hukuku alanında çalışmaları oldu. Maltepe Spor Kulübü ve Kartal Spor Kulübü' nde yönetici olarak görev aldı. 2010 yılında Çapraz Sorgu Yöntemleri Eğitimini Amerika’da almıştır.

Ali Mahir Başarır, 12 Eylül Darbesi sonrasında kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1992 yılında yeniden açılması üzerine Tarsus ilçe örgütlenmesinde görev alarak aktif siyasi yaşama atıldı. 1992 yılında CHP Gençlik Kolları Kurucu Üyesi oldu. İlk kez 2011 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili aday adayı olan Ali Mahir Başarır, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Mersin Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen 37. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. TBMM Anayasa Komisyonu üyesidir.

Ali Mahir Başarır, 2010 yılında askerlik görevini Bolu’da yaptı.

Ali Mahir Başarır, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve HATİAB (Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği) üyesidir.

Ali Mahir Başarır, 18 Ağustos 2005 tarihinde avukat Sebla Başarır ile evlendi. 2011 yılında doğan Güney ve Ada adlarında ikiz kız çocukları vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Ali Mahir Başarır için yapılan aramalar

Ali Mahir Başarır, Ali Mahir Başarır biyografi, Ali Mahir Başarır hayatı, Ali Mahir Başarır özgeçmişi, Ali Mahir Başarır hakkında, Ali Mahir Başarır doğum yeri, Ali Mahir Başarır fotoğraf, Ali Mahir Başarır video, Ali Mahir Başarır resim, Ali Mahir Başarır kimdir?, Ali Mahir Başarır kaç yaşında?, Ali Mahir Başarır nereli, Ali Mahir Başarır memleketi