FB TW PIN NWS
BioRank 7882

Christiaan Barnard

Doğum tarihi : 08.Kasım.1922 Ölüm tarihi : 02.Eylül.2001
Christiaan Barnard kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Doktor
Christiaan Barnard doğum yeri : Güney Afrika Cumhuriyeti
Ölüm yeri : Baf, Kıbrıs Cumhuriyeti

Christiaan Barnard Biyografisi

İnsandan insana ilk başarılı kalp naklini yapan doktor.
Christiaan Neethling Barnard, 8 Kasım 1922 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Cape Eyaleti’nin Beaufort West kentinde bir papazın oğlu olarak doğmuştur. 1946′da Cape Town Üniversitesini bitirdikten ve bir süre Groote Schuur Hastanesi’nde çalıştı. 1948-1951 yılları arasında Cape Eyaleti’ne bağlı Ceres’te serbest hekimlik yaptı.

1953′de Cape Town Üniversi¬tesinde Koch basilinin neden olduğu menenjit türü-nün tedavisi konulu bir tez hazırladıktan sonra, aldığı bir bursla 1956′da ABD’ye gitti. Minnesota Üniversitesinin kalp-göğüs cerrahisi bölümünde 1958′de değin araştırma yaptı.

1953-56 arasında Cape Town’daki Groote Schuur Hastanesi’nde cerrahi asistanlığı yaparken, incebağırsağın doğuştan tıkanıklığının, gebelik sırasında dölüte yeterince kan gitmemesinden ileri geldiğini kanıtladı.

Protez aort kapakçığının yapımı ve uygulanmasına ilişkin teziyle lisansüstü, doğuştan barsak tıkanıklığı konulu teziyle de doktora derecesi¬ni aldı. Daha sonra Güney Afrika Cumhuriyetine dönerek Cape Town Üniversitesi ile Groote Schuur Hastanesinde çalışma¬ya başladı. Üniversite hastanesinin kalp-göğüs cerra¬hisi bölümünü yönetmeye başladıktan bir yıl sonra 1962 yılında yardımcı profesör, 1972′de de cerrahi bölü¬münde profesör oldu.

İnsanlarda kalp nakli için gerekli teknikler 1950′de ABD’de geliştirilmiş, özellikle Carrel’in başlattığı köpekler üzerindeki kalp nakli denemeleri, alıcının vücudu tarafından reddedilinceye değin kal¬bin normal bir kan dolaşımı sağlayabildiğini ortaya koymuştu. Bu bulguların ışığında, kalbi tümüyle yeter¬siz bir hastayı ölüme terketmek yerine, nakledilen kalbin alıcının bağışıklık sistemince reddedilmesi olasılığını azaltacak önlemleri alarak, başka bir insa¬nın kalbiyle yaşatma olanağı doğmuştu.

3 Aralık 1967 tarihinde Louis Washkansky adında bir kalp hastasının kalbini Güney Afrika, Cape Town’da “Groote Schuur Hospital” hastanesinde, Dr.Christiaan Barnard ve 20 cerrahtan oluşan ekiple yapılan başarılı bir ameliyatla kalbini çıkarıp yerine bir kaza sonucunda ölen genç bir adamın sağlam kalbini taktı. Ve bu kalp tam on sekiz gün çalıştı.

Christiaan Barnard’ın daha sonraki kalp nakil ameliyatları giderek daha başarılı oldu; 1970′lerin sonlarında bazı hastaları birkaç yıl yaşayabildi. 1983′e değin Groote Schuur Hastanesi’nde kalp hastalıkları kliniğinin başkanı olarak görev yapan Barnard, o tarihte emekliye ayrılarak cerrahlığı bıraktı.

1983’te eklem iltihabı nedeniyle ameliyat yapmayı bıraktı.

Christiaan Barnard, Üç kez evlilik yaptı ve altı çocuk babasıdır. İlk evliliğini, 1948 yılında Aletta Gertruida Louw adında bir hemşire ile yaptı. Deirdre (d.1950) ve Andre (d.1951) adında iki çocuğu oldu. 1969 yılında boşandı. 1970 yılında, Barbara Zoellner ile evlendi. Frederick (d.1972) ve Christiaan Jr (d.1974) adında iki çocuğu daha oldu. 1982 yılında boşandılar. 1988 yılında üçüncü evliliğini Karin Setzkorn adında genç bir model ile yaptı. Armin (d.1990) ve Lara (d.1997) adında iki çocuğu daha oldu. 2000 yılında boşandı.

Christiaan Barnard, 2 Eylül 2001 tarihinde 79 yaşında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Baf ilinde tatilini geçirdiği bir otelde astım krizi geçirerek, hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Christiaan Barnard için yapılan aramalar

Christiaan Barnard, Christiaan Barnard biyografi, Christiaan Barnard hayatı, Christiaan Barnard özgeçmişi, Christiaan Barnard hakkında, Christiaan Barnard doğum yeri, Christiaan Barnard fotoğraf, Christiaan Barnard video, Christiaan Barnard resim, Christiaan Barnard kimdir?, Christiaan Barnard kaç yaşında?, Christiaan Barnard nereli, Christiaan Barnard memleketi