FB TW PIN NWS
BioRank 393

Şirin Payzın

Doğum tarihi : ??.??.1968
Şirin Payzın kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Spiker
Şirin Payzın doğum yeri : İstanbul

Şirin Payzın Biyografisi

Şirin Payzın, 1968 yılında İstanbul’da doğmuştur. Baba tarafı Makedonya, anne tarafı Kırım göçmenidir. Behice Boran büyük teyzesidir. Babası Nizam Payzın gazeteci olduğu için Ankara’da yaşadılar. Lise yıllarında tiyatro ile ilgilendi. 1987 yılında Üniversite için Fransa’ya gitti, o sırada babası ölünce geri döndü. İstanbul Üniversitesinde Filoloji bölümünde yarım dönem okuduktan sonra Ankara’da Bilkent Üniversitesine geçti ve Sanat Tarihi ve İşletme okudu. Sonra da Üniversite eğitimini New York’da New York Üniversitesi’nde tamamladı.
Okul bitince de Birleşmiş Milletler’deki Daimi Temsilciliğimiz’de işe girdi. Sonra basın bürosunda bir yere geldi. Bir gün televizyoncu Ufuk Güldemir’in bir arkadaşı ile tanıştı, “Ufuk bir televizyon kanalı kuruyor, git bir görüş” dedi. New York’dan İstanbul’a geldi; o geliş… Ufuk ona ‘’Sen kesinlikle televizyoncusun’’ dedi. Show TV’de başladı çalışmaya.

1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı. ATV ve Sabah Gazetesi adına gittiği yurt dışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. 1997 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ”Yılın Röportajı” ödülünü kazandı.

Şirin Payzın, CNN TÜRK’ün kurulduğu 1999 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başladı. 2002 yılının Eylül ayına kadar bu görevini sürdürdü. 2001 yılında “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. CNN TÜRK’te “Yeni Gün Hafta Sonu”nu hazırlayıp sunuyor. Ayrıca, muhabirliğe de devam ediyor.

2003 yılının Mart ayında başlayan, Irak Savaşı sırasında TRT adına İran’a gitti ve buradan özel bir program hazırlayarak sundu.

Muhabirlik görevi süresince, Pakistan’daki askeri darbe, AB Helsinki Zirvesi, İsrail’de ikinci intifada, İran’da seçimler, Bağdat’ta yaşanan krizler, 11 Eylül sonrası New York’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da dahil olmak üzere, sıcak haberleri CNN TÜRK adına yerinde izledi.

Ankara’da diplomasi muhabiri olarak Türk dış politikasına dair haberler ve röportajlar yaptı. 2001 yılında “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. Irak’tan izlenimlerini “Perspektif” programı için belgesel olarak hazırladı.

Şirin Payzın, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Ödülleri :
1997 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ”Yılın Röportajı” ödülü - Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla
2004 - Metin Göktepe Yılın Görüntülü Haber Ödülü - “Hepsi Birer Güldünya” belgeseliyle

Şirin Payzın, 1999 yılının başında Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile evlendi. Boşandı.

Kaynak:Biyografi.info

Şirin Payzın kitapları

Tüm Şirin Payzın kitapları

Şirin Payzın için yapılan aramalar

Şirin Payzın, Şirin Payzın biyografi, Şirin Payzın hayatı, Şirin Payzın özgeçmişi, Şirin Payzın hakkında, Şirin Payzın doğum yeri, Şirin Payzın fotoğraf, Şirin Payzın video, Şirin Payzın resim, Şirin Payzın kimdir?, Şirin Payzın kaç yaşında?, Şirin Payzın nereli, Şirin Payzın memleketi