FB TW PIN NWS
BioRank 8195

Alexander Hamilton

Doğum tarihi : 11.Ocak.1757 Ölüm tarihi : 12.Temmuz.1804
Alexander Hamilton kaç yaşında öldü : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek :
Alexander Hamilton doğum yeri : Charlestown, Nevis adası, İngiliz Antilleri
Ölüm yeri : Greenwich Village, New York, ABD

Alexander Hamilton Biyografisi

Alexander Hamilton, ABD’de siyasi birliğin, ancak güçlü bir merkezi hükümetin kurulmasıyla sağlanacağını savunan Federalistler’in önderlerindendir.

Alexander Hamilton, 11 Ocak 1757 tarihinde İngiliz Antilleri’nde Nevis Adası’nda doğmuştur. İskoç kökenli bir baba ve Fransız kökenli bir annenin evlilik dışı ilişkisi sonucu doğdu. Babası ailesini o küçük yaştayken terk etti. 1765’te ailesiyle birlikte St.Croix Adası’na (Virgin Adaları) yerleşti. 11 yaşındayken ticari bir şirketin muhasebe bölümünde kâtiplik yapmaya başladı. 12-13 yaşları arasındayken annesi ve kendisi hastalandı annesi kutlulamayarak öldü. 1773’te öğrenim görmek üzere Amerika’ya gitti ve New York’taki King’s College’a (bugün Columbia Üniversitesi) girdi.

Alexander Hamilton, Amerikan Bağımsızlık Savaşı (1775–1783) başlayınca öğrenimini yarıda bırakarak savaşa katıldı. Bir süre New York Topçu Bölüğü’nde yüzbaşı rütbesiyle savaştıktan sonra, 1777-1781 arasında yarbay rütbesiyle general George Washington’un yaverliğini yaptı. 1781’de George Washington tarafından bir piyade birliğinin başına getirildi. Bağımsızlık Savaşı’nın sona ermesinden sonra Albany’de hukuk öğrenimini tamamlayarak avukat oldu. 1781-1782 yıllarında yazdığı makalelerde güçlü bir merkezi hükümetin kurulması gerektiğini savundu.

Mayıs 1787’de Philadelphia’da toplanan Kurucu Meclis’e New York delegesi olarak katıldı. Anayasanın hazırlanması sırasında güçlü merkezi hükümetin zorunluluğu konusundaki eski görüşlerini savunmayı sürdürdü. Anayasayı savunmak amacıyla James Madison (Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarının 4.südür) ve Amerika Birleşik Devletleri kurucularından John Jay’le birlikte Ekim 1787-Mayıs 1788 arasında The Federalist adlı 85 makaleden oluşan bir dizi yayımladı. Bu çalışmalarının başta New York olmak üzere birçok büyük eyalette anayasanın onaylanmasına büyük katkısı oldu.

Anayasanın onaylanmasından sonra başkan olan George Washington tarafından 1789’da maliye bakanlığına getirildi. Bu görevi sırasında federal hükümetin gereksindiği mali kaynakları yaratmak için çalıştı. Kamu ve devlet borçlarının ödenmesi, ulusal bir bankanın kurulması ve zayıf sanayilerin korunması için gümrük duvarlarının yükseltilmesi gibi yasa önerilerinde bulundu. Bu önerilerin kongrede tartışılması sırasında, merkezi hükümetin gücünün ve yetkilerinin artırılmasından yana olanlarla, buna karşı çıkanlar arasındaki görüş ayrılıkları büyüdü. Amerika'nın ilk ulusal bankasını kurdu ve Amerikan ekonomisinin tarıma değil, sanayi ve endüstriyel üretime dayandırılması gerektiği düşüncesini savundu. Alexander Hamilton iktisadi programına siyasi destek sağlamak üzere Federalist Parti’ yi kurarken, Federalistler’e karşı çıkanlar, Thomas Jefferson ve James Madison önderliğinde Demokratik Cumhuriyetçi Parti’yi (bugün Demokratik Parti) kurdular.

1791 ve 1792 yılları arasında Maria Reynolds adında bir kadın ile yaşadığı 'yasak ve uygunsuz' ilişkiyi; kariyerini, onurunu ve ismini kurtarmak için 95 sayfalık bir kitapçık yazdı.

1796 ve 1800 yıllarındaki başkanlık seçimlerinde başkan adayı olarak seçimlere katıldı ama iki seçimi de kaybetti. 1791 ve 1792 yılları arasında Maria Reynolds adında bir kadın ile yaşadığı 'yasak ve uygunsuz' ilişki seçimleri kaybetmesine neden olmuştur.

1801 yılında Hamilton'un en büyük oğlu, Philip Hamilton, babası ve yayımladığı bu kitapçık hakkında toplum önünde konuşma yapan George Eaker ismindeki kişiyi, söyledikleri sözleri geri almadığı ve özür dilemediği için ona meydan okur. Aralarında yapılan düello, Eaker'ın galibiyeti ve Philip'in ölümü ile sonuçlandı.

Alexander Hamilton Ocak 1795’te hükümetteki görevinden ayrılarak avukatlık yapmaya başladı. Ancak bu tarihten sonra da George Washington’a danışmanlık yapmayı sürdürdü ve siyasi kararların alınmasında etkisini korudu. 1796 seçimlerinde Federalistler John Adams’ı başkan, Thomas Pinckney’i de başkan yardımcısı olarak aday gösterdiler. Alexander Hamilton, aralarındaki özel sorunlar nedeniyle John Adams’ın başkan seçilmesini engellemek ve Thomas Pinckney’i seçtirtmek için yoğun bir çaba harcadıysa da bunda başarılı olamadı. John Adams’ın başkan seçilmesinden sonra, hükümetteki yandaşlarının ve George Washington’un yardımıyla Eylül 1798’de tuğgeneral rütbesiyle ordu genel müfettişliğine ve ordu komutanı yardımcılığına getirildi. 1800’de bu görevinden ayrıldı. John Adams’a olan düşmanlığı nedeniyle, aynı yıl yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Thomas Jefferson’u desteklemesi, Federalistler’in kamuoyunda saygınlıklarım yitirmelerine yol açtı. 180l yılından sonra siyasi yaşamdaki etkinliği azalan Alexander Hamilton, o dönemde başkanlık yapmakta bulunan Thomas Jefferson'ın başkan yardımcısı Aaron Burr ile siyasi nedenlerle yaptığı bir düello sonucu öldü.

Alexander Hamilton, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki ilk Hazine Bakanı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin mali sisteminin kurucusu. Aynı zamanda ülkenin kurucu önderlerinden ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk partisi olan Federalist Parti'nin kurucusu ve teorisyenidir.

Alexander Hamilton, Elizabeth Schuyler ile evlendi ve 7 çocuğu oldu.

Alexander Hamilton, 12 Temmuz 1804 tarihinde Greenwich Village, New York, ABD’de yaptığı bir düello sonucu 47 yaşında ölmüştür.

10 Dolar – Alexander Hamilton

Kitapları :
The Works of Alexander Hamilton, (ö.s.),
H.C. Lodge (derleme.), 12 cilt 1913, (“Alexander Hamilton’un Çalışmaları”).


Kaynak:Biyografi.info

Alexander Hamilton için yapılan aramalar

Alexander Hamilton, Alexander Hamilton biyografi, Alexander Hamilton hayatı, Alexander Hamilton özgeçmişi, Alexander Hamilton hakkında, Alexander Hamilton doğum yeri, Alexander Hamilton fotoğraf, Alexander Hamilton video, Alexander Hamilton resim, Alexander Hamilton kimdir?, Alexander Hamilton kaç yaşında?, Alexander Hamilton nereli, Alexander Hamilton memleketi