FB TW PIN NWS
BioRank 7234

John Adams

Doğum tarihi : 30.Ekim.1735 Ölüm tarihi : 04.Temmuz.1826
John Adams kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
John Adams doğum yeri : Braintree kasabası, Boston, Massachusetts, ABD
Ölüm yeri : Quincy, Boston, Massachusetts, ABD

John Adams Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri 2. Başkanı. 4 Mart 1797 - 4 Mart 1801 tarihleri arasında ABD Başkanı olarak görev yapmıştır.

John Adams, 30 Ekim 1735 tarihinde ABD’de Massachusetts eyaletinin Boston kenti yakınlarında bulunan Braintree kasabasında doğmuştur. 1751 yılında Harvard Koleji’ne girdi ve Hukuk, eczacılık ve kamu yönetimi alanlarında eğitim aldı ve 1755 yılında Harvard’ı bitirdi.

John Adams, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1758 yılında Boston Barosu’na girdi. Bu arada Boston gazetelerinde özgürlük ve bağımsızlıkla ilgili yazılar yazdı. John Adams, Boston merkezli Massachusetts kolonisinin ünlü avukatlarından biriydi ve İngiltere'den ayrılmayı savunan görüşleriyle tanınırdı. Vergiler nedeniyle İngiltere ile koloniler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklardan sömürge haklarını başarıyla savundu. Bu çabalarıyla birçok yandaş edindi.

1765 yılında 13 koloniden 9’unun haklarıyla ilgili olarak hazırladıkları bir bildiriyi Kral III. George’a göndermeleri üzerine bunun geçersizliğini savunarak İngiliz egemenliğini ancak tarih, hukuk ve geleneklere dayanarak sona erdirebileceklerini açıkladı. Bu görüşleri, destekleyenlerinin sayısını arttırdı. 1768 yılında Boston Yargıtay’ına girdi. 1771 yılında geri plana çekildi. 1774-1775 yıllarında ilk büyük kongreye katıldı. 1774 yılında Amerika'daki 13 İngiliz kolonisinin kurduğu Kıta Kongresi'nde Massachussets temsilcisi olarak görev yaptı.

John Adams, 4 Temmuz 1776’da ilan edilen ve tüm insanların eşit yaratıldığını savunan Bağımsızlık Bildirisi’ni Benjamin Franklin ve Thomas Jefferson ile birlikte yazdı.

Sahibi olduğu ve yazı yazdığı gazetelerde bağımsızlık ilkelerini ve Amerikan hukuk düzenini açıklamaya çalıştı. Bağımsızlık ilanının ardından İngiltere'ye karşı Fransa'nın desteğini almak için 1778-1780 yılları arasında Paris'te Benjamin Franklin ile birlikte çalıştı. Daha sonra Bağımsızlık Savaşı iςin kredi almak amacıyla Hollanda'ya gitti ve 1785'te İngiltere'ye gidene kadar burada kaldı. Bu dönemde Prusya ile de diplomatik ilişkiler kurdu. 1785-1788 yılları arasında İngiltere'de ABD'nin resmi temsilcisi olarak görev yaptı ve Kral III. George ile görüştü.

1778 yılında Amerika’nın Paris temsilcisi, 1785 yılında İngiltere elçisi oldu. Bu arada Amerikan Anayasası’nın hazırlanış çalışmalarına katıldı. 1787 yılında “A Defence of the Constitutions of Government of the United, Satates” (Birleşik Devletler Anayasası’nın Savunması) adlı 3 ciltlik eseriyle bu çalışmaları ayrıntılarıyla anlattı.

1789-1797 arasında başkan yardımcılığı yaptı.

1788 yılında ABD’ye dönen John Adams, ilk ABD Başkanlık seçimi olan 21 Nisan 1789 seçimlerinde aday oldu. Seçiciler kurulu seçiminde George Washington 69 oy, John Adams ise 34'ünü aldı. Dönemin seçim usulleri uyarınca her Seçici iki oy kullanır, en çok oy alan Başkan seçilir, ikinci gelen ise Başkan Yardımcısı olurdu. Böylece George Washington ilk ABD Başkanı, John Adams ise ilk Başkan Yardımcısı oldu. 1792 yılındaki ikinci seçimde de George Washington 132 Seçicinin oyunu alarak Başkan, John Adams ise 77 oyla ikinci gelerek Başkan Yardımcısı oldu.

George Washington'un emekli olmasının ardından, 1796 yılında Federalist Parti'nin adayı olarak seçimlere katıldı. 4 Mart 1797 tarihinde ABD Başkanı seçilerek görevi George Washington’dan devralmıştır. Başkanlık yarışında ikinci seçilen Thomas Jefferson da Başkan Yardımcısı olmuştur.

John Adams, ABD'yi başkanlık döneminde Fransa ile İngiltere arasındaki savaştan uzak tutmaya çalıştı. Ancak ABD bu dönemde adeta ikiye bölünmüştü. Federalist Parti İngiltere'yi desteklerken Demokratik-Cumhuriyetçi Parti Fransız yanlısıydı. Kendi partisiyle çelişkiye düşmeyi göze alarak hem İngiltere hem de Fransa ile barış halini ve ülkesinin bütünlüğünü korumayı başardı. İzlediği bu siyaset yüzünden hem kendi partisiyle hem de Paris'teki Büyükelçilik döneminden beri yakın dostu olan Thomas Jefferson ile sorunlar yaşadı.

Savaşların olumsuz sonuçları, para sıkıntıları ve düzeni korumak için yabancılar hakkında alınan sert önlemler nedeniyle halk desteğini yitirdi. 1800 yılındaki seçimlerde Thomas Jefferson’a karşı yenilgiye uğradı. Başkan Thomas Jefferson, yardımcısı olarak Aaron Burr seçildi. 4 Mart 1801 tarihinde görevi bittiğinde 3. Başkan seçilen Thomas Jefferson’a teslim etmiştir.

Başkanlık görevi sona erdikten sonra etkin siyasal yaşamdan çekildi. Bu süreçte John Adams, Peacefield'daki ςiftliğine çekilerek siyasetten uzak kaldı. Federalist Parti'yle bütün ilişkisini kestiği gibi rakibi Thomas Jefferson'un yemin törenine de katılmadı. Eski dostu Thomas Jefferson ile bir daha görüşmedi. Ancak ortak arkadaşları Benjamin Rush'ın çabalarıyla 1812 yılından itibaren yeniden mektupla haberleşmeye başladılar ve 1826'daki ölümlerine kadar toplam 158 mektupla ABD tarihinin en ünlü mektuplaşmasına imza attılar.

Ölümünden sonra, 1776’dan başlayarak tüm yazışmaları Familiar Letters (Aile Mektupları) adıyla bir araya getirilerek yayımlandı.

John Adams, 1764 tarihinde Abigail Adams ile evlendi. John Quincy Adams, Abigail Adams Smith, Charles Adams, Thomas Boylston Adams, Susanna Adams adlarında çocukları oldu. 1818 tarihinde eşi 74 yaşında öldü.

John Adams, 4 Temmuz 1826 tarihinde Quincy, Massachusetts, ABD’de 91 yaşında ölmüştür.

John Adams, 1825 yılında, henüz hayattayken, oğlu John Quincy Adams'ın ABD'nin 6. başkanı oluşuna şahit olmuştur.

John Adams, bugün Beyaz Saray olarak bilinen başkanlık binasını inşa ettiren ve ilk kullanan başkandır. Hayatı boyunca köleliğe karşı çıkmış ve hiçbir zaman köle sahibi olmamıştır. Fransa ve İngiltere ile savaşa girmekten kaçınmasına karşın ABD ordusunun ve donanmasının kurucusu olarak bilinir.

Üstünde John Adams resmi bulunan madeni 1 dolar, 2007 yılında dolaşıma girdi.

John Adams sözleri :
- Eğer davranışlarınız başkalarına daha fazla hayal kurmak, daha fazla öğrenmek, daha fazla yapmak ve daha fazlası olmak için ilham veriyorsa, siz bir lidersiniz.
- Özgürlük bir kez kaybedildiğinde sonsuza dek kaybolur.
- Hükumetin sonu toplumun mutluluğudur.
- Gelecek nesiller! Sizin özgürlüğünüzü korumanın bu nesile ne kadar çok şeye mal olduğunu hiçbir zaman anlayamayacaksınız! Bu özgürlüğü iyi kullanacağınızı umut ediyorum. Bunu yapmazsanız, cennette, o özgürlüğü korumak için girdiğim sıkıntılardan dolayı pişmanlık duyarım.
- Tembellik tatlıdır ve sonuçları acımasızdır.
- Özgürlük, halk arasında genel bilgi birikimi olmadan korunamaz.
- Bir ulusu fethetmenin ve köleleştirmenin iki yolu vardır. Birisi kılıçla, diğeri borçla.


Kaynak:Biyografi.info

John Adams için yapılan aramalar

John Adams, John Adams biyografi, John Adams hayatı, John Adams özgeçmişi, John Adams hakkında, John Adams doğum yeri, John Adams fotoğraf, John Adams video, John Adams resim, John Adams kimdir?, John Adams kaç yaşında?, John Adams nereli, John Adams memleketi