FB TW PIN NWS
BioRank 5943

Thomas Jefferson

Doğum tarihi : 13.Nisan.1743 Ölüm tarihi : 04.Temmuz.1826
Thomas Jefferson kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Thomas Jefferson doğum yeri : Shadwell, Virginia, ABD
Ölüm yeri : Charlottesville, Virginia, ABD

Thomas Jefferson Biyografisi


2 dolarlık banknotunun üzerinde resmi vardır.

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’ni yazan ve 1801-1809 tarihleri arasında görevde olan Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır.

Thomas Jefferson, 13 Nisan 1743 tarihinde ailesinin on çocuğundan üçüncüsü olarak ABD, Virginia, Shadwell’de doğmuştur. Annesinin adı Jane Randolph Jefferson, babasının adı ise Peter Jefferson'dır. Dokuz yaşından itibaren Latince, Antik Yunan ve Fransızca öğrenmeye başladı. 1757 yılında on dört yaşındayken babası öldüğünde ona miras olarak 20 km² arazi ve birçok köle kaldı. Okuluna devam eden Thomas Jefferson klasik eğitimin yanında tarih ve bilim dersleri aldı. 1762 yılında hukuk öğrenimi gördüğü William and Mary College’ı bitirdi.

Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra, 5 yıl bir avukatın yanında çalıştı ve 1767’de Virginia Barosu’na kabul edilerek avukat oldu. Bu dönemde henüz koloni olan Virginia'da avukatlık ve hakimlik yaptı. Din özgürlüğünün tanınması, köleliğin kaldırılması, mirasın çocuklara eşit dağıtılması, devlet okulları açılması ve ceza yasalarının yumuşatılması için mücadele etti. 4 Temmuz 1776’da ilan edilen ve tüm insanların eşit yaratıldığını savunan Bağımsızlık Bildirisi’ni Benjamin Franklin ve John Adams ile birlikte yazdı. Thomas Jefferson, neoklasik tarzda bir malikane olan Monticello'nun inşaatına 1768 yılında başladı.

1775 yılında Kongre’ye üye seçildi, aynı yıl Bağımsızlık Beyannamesi’ni hazırladı. Bunda Amerika’nın İngiltere’den ayrıldığı resmen ilân ediliyordu. 1779 - 1781 yıllarında Virginia Valiliğini yaptı. 1784’te ticari anlaşmalar için Avrupa’ya giden Jefferson 1784 - 1789 yılları arasında Fransa'da büyükelçilik görevinde bulundu. Dönüşünde, Başkan George Washington tarafından Dış İşleri Bakanı yapıldı. Jefferson 1793’te bakanlıktan ayrılıp siyaset hayatından çekildi. 1801 yılında başkan seçildi, dört yıl sonra başkanlık seçimini ikinci defa olarak kazandı. 1806 yılında esir ticaretini yasak eden kanunu kongreye getirdi. Başkanlığı altında Amerika ekonomik bakımdan çok gelişti, demokratik idare zihniyeti yerleşti.

Thomas Jefferson, Virjinya Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları arasında gösterilmektedir. Mississippi vadisinin tam denetimi ve Fransızlar'ın kıtadan çıkartılmaları için bunun gerekli olduğunu düşünen Thomas Jefferson, 1803 yılında Fransa'dan Louisiana'yı satın alması en önemli başarılarından biridir. 1804 seçimlerinde ikinci defa başkan seçildi.

1809 yılında başkanlıktan ayrılan Jefferson, sonraki yıllarını Monticello çiftliğinde okuyarak ve yazarak geçirdi. İlgi alanları son derece çeşitliydi; bu sırada Virginia Üniversitesi'ni kurdu.

Thomas Jefferson, 1772 yılında varlıklı bir avukatın kızı Martha Wayles ile evlendi. Martha, Mary, Lucy Elizabeth, Peter, Jane adlarında çocukları olmuştur.

Thomas Jefferson, 4 Temmuz 1826 ABD, Virginia, Charlottesville yakınlarında Monticello’da 83 yaşında ölmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Dakota eyaletinde, heykeltıraş John Gutzon Borglum'un ve oğlunun yaptığı Rushmore dağının Black Hills (Siyah Tepeler) denilen kayalıklarında bulunan “Rushmore Dağı Anıtı”nda George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln heykelleri bulunmaktadır.Kaynak:Biyografi.info

Thomas Jefferson kitapları

Tüm Thomas Jefferson kitapları

Thomas Jefferson için yapılan aramalar

Thomas Jefferson, Thomas Jefferson biyografi, Thomas Jefferson hayatı, Thomas Jefferson özgeçmişi, Thomas Jefferson hakkında, Thomas Jefferson doğum yeri, Thomas Jefferson fotoğraf, Thomas Jefferson video, Thomas Jefferson resim, Thomas Jefferson kimdir?, Thomas Jefferson kaç yaşında?, Thomas Jefferson nereli, Thomas Jefferson memleketi