FB TW PIN NWS
BioRank 7905

James Madison

Doğum tarihi : 16.Mart.1751 Ölüm tarihi : 28.Haziran.1836
James Madison kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
James Madison doğum yeri : Belle Grove, Virginia, ABD
Ölüm yeri : Montpelier, Virginia, ABD

James Madison Biyografisi

James Madison, Amerika Anayasası'nın babası olarak bilinir ve Bill of Rights'ın yazarıdır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanlarının 4.südür.

James Madison, 16 Mart 1751 tarihinde Belle Grove, ABD’de Nelly ve James Madison Sr. Çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Annesinin doğum için kendi anne ve babasının çiftliğine dönmesi nedeniyle Port Conway, Virjinya yakınlarında Belle Grove (Port Conway, Virjinya) çiftliğinde doğdu. On iki kardeşin en büyüğüydü. Babasının Orange Virjinya'daki çiftliğinde büyüdü. Zamanla daha çok toρrak ve köle edinerek; 2000 dönüm, Piedmont Virjinya'da Orange Bölgesinin en büyük toρrak sahibi ve önde gelen yurttaşı oldu.

Bu yıllarda güney kolonileri bir köle toρlumuna dönüşmüş; köleler ekonomiyi güçlendirmiş ve köle sahiρleri siyasal eliti oluşturmuştu. 11 yaşından 16'sına kadar genç "Jemmy" Madison, Virjinya Tidewater bölgesindeki King ve Queen İdari Bölgesi içinde yer alan Innes çiftliğinde bir öğretmen olan Donald Robertson'un gözetimi altında öğretim görmeye yollandı. Robertson, güneyde çok sayıda önemli çiftlik sahibi ailenin çocuğunun öğretmenliğini yaρmış İskoçyalı bir öğretmendi. Madison, Robertson'dan matematik, coğrafya ile özellikle yetkinleşeceği Latince gibi klasik ve modern dilleri öğrendi. Onaltı yaşında, Montpelier'e geri döndü. Üniversite için Rahip Thomas Martin ile iki yıllık bir çalışma kursuna başladı.

1769 tarihinde New Jersey Koleji'ne; (günümüzde Princeton Üniversitesi) gitti. 1771 yılında mezun oldu. 1772 yılının baharında Montpelier'e dönen kadar Princeton'da Üniversite Başkanı John Witherspoon gözetiminde İbranice ve siyaset felsefesi çalıştı. İbraniceyi gayet akıcı biçimde konuşmaya başlamıştı

1774'te Madison, yerel milis kuvvetlerini denetleyen bir yurtsever devrim öncesi grup olan Güvenlik Komitesi'nde görev aldı. Aile serveti sayesinde kamu hizmetine adanmış bir hayatın ilk adımı bu oldu. 1775 Ekim'inde sağlık nedenleriyle savaşa katılamasa da Orange County milislerinde yüzbaşı olarak görevlendirildi. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında Madison, Virjinya Eyaleti Meclisi'nde (1776-1779) görev yaptı ve Thomas Jefferson tarafından gözetilen bir yakın çalışma arkadaşı oldu.

Daha önce Virjinya'da Baptist inancındakilerin, kurulu Anglikan Kilisesi'nden izin almaksızın ibadet gerçekleştirdikleri için tutuklanmaları ile gördüğü zulmü gözlemlemişti. Baptist Elijah Craig ile Virjinya'da dini özgürlüklerin anayasa güvencesine alınmasını destekleme konusunda işbirliği yaptı. Bu onun dini özgürlük hakkındaki düşüncelerini yaygınlaştırmasına yardım etti; daha sonra bunu Anayasa ve Haklar Bildirgesi'ne uyguladı. Madison, 1786 tarihinde onaylanan Virjinya Dini Özgürlük Yasası'nı Thomas Jefferson ile beraber hazırlarken Virjinya siyasetinde önem kazandı. Yasa İngiltere Kilisesi'nin yetkilerini daraltırken dini konularda devletin yetkisini kaldırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinin 4. Başkanı, siyaset felsefecisi ve devlet adamıdır. 163 cm uzunluğunda ve asla 45 kilogramı aşmayan kilosu ile en minik Amerikan Başkanıydı.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve Haklar Bildirisinin taslağının hazırlanması ve savunulmasında, en önde yer alması nedeniyle "Anayasanın Babası" olarak tanınmaktadır.

James Madison, Montpelier adını verdiği çiftliğini, Virjinya'nın Orange kasabasında kurdu ve hayatı boyunca yüzlerce köleye sahiplik yaptı. Hem Virjinya Temsilciler Meclisi hem de Anayasa Kongresi'nin öncülü olan Kıta Kongresi'nin bir üyesiydi. Anayasa Kongresi'nden sonra hem ülke çapında hem de Virjinya'da Anayasa'nın onaylanması için çalışan siyasi hareketin liderlerinden biri oldu. Alexander Hamilton ve John Jay ile beraber Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın savunulmasında en önemli çalışmalardan biri olan Federalist Yazılar'ı hazırladı.

Anayasa hakkındaki tartışmalar sırasında önce güçlü bir Ulusal Hükümetten daha sonra ise, güçlü Eyalet Hükümetinden yana oldu; yaşamının sonlarına doğru ise, bu iki uç arasında bir görüşe sahip oldu.

1789'da Madison, yeni Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde birçok önemli kanun tasarısı hazırlayan liderlerden biri oldu. Anayasanın ilk on maddesini yazan kişi olarak dikkat çekti ve dolayısıyla Haklar Bildirisi'nin babası diye bilinmektedir.

Başkan George Washington ile birlikte yeni Federal Hükümeti kurmak için çok yakın çalıştı. Alexander Hamilton ve Federalist Parti ile 1791'de yollarını ayırınca, Thomas Jefferson ile birlikte Demokratik-Cumhuriyetçi Partiyi kurdu.

Yabancılara Uygulanacak ve İsyana Teşvik Ceza Yasalarına karşılık olarak Thomas Jefferson ve James Madison, eyaletlerin anayasaya uygun olmayan federal yasaları geçersiz kılabileceklerini savunan Kentucky ve Virjinya Önerilerini hazırladılar. Thomas Jefferson'ın Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı (1801-09) döneminde, Madison ülke topraklarını iki katına çıkaran Louisiana'nın satın alımını gerçekleştirdi.

Thomas Jefferson’ın başkanlığı sırasında 2 Mayıs 1801 - 3 Mart 1809 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri 5. Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

James Madison, Thomas Jefferson’dan sonra 4 Mart 1809 - 4 Mart 1817 tarihleri arasında ABD Devlet Başkanlığı yapmıştır.

Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı'na karşı gerçekleştirilen diplomatik protestoların ve ticari ambargonun başarısızlığa uğramasının ardından ABD'yi 1812 Savaşına soktu. ABD'nin güçlü bir ordusu ve finans sistemi olmadığı için savaş, yönetimsel bir bataklığa döndü. Bunun sonucunda daha önce karşı olmasına rağmen Madison, daha güçlü bir Ulusal Hükümet, daha güçlü bir Ordu kadar ABD'nin İkinci Bankası adıyla bir ulusal bankanın kurulmasını destekledi.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra Montpellier’deki çiftliğine çekildi. Yaşamanın sonuna kadar eğitim, kölelik ve tarım sorunlarıyla ilgilendi. Monroe öğretisini benimsemeye çalışanların önderi oldu. Son günlerinde politik vasiyeti niteliğinde olan Advice to my Country’yı (Ülkeme Öğütler) yazdı.

James Madison, 28 Haziran 1836 tarihinde Montpelier, Virginia, ABD’de 85 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1791 - United States Bill of Rights (Haklar Bildirisi)


Kaynak:Biyografi.info

James Madison için yapılan aramalar

James Madison, James Madison biyografi, James Madison hayatı, James Madison özgeçmişi, James Madison hakkında, James Madison doğum yeri, James Madison fotoğraf, James Madison video, James Madison resim, James Madison kimdir?, James Madison kaç yaşında?, James Madison nereli, James Madison memleketi