FB TW PIN NWS
BioRank 986

Zeynep Tosun

Doğum tarihi : ??.??.1981
Zeynep Tosun kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu :
Zeynep Tosun doğum yeri : İstanbul

Zeynep Tosun Biyografisi

Zeynep Tosun, 1981 yılında İstanbul'da doğmuştur. Babası mimar Çetin Tosun, annesi moda tasarımcısı Günseli Coşkuner’dir. Sinema oyuncusu Filiz Akın teyzesidir. İstanbul’da Sainte Pulchérie Lisesinde 5 yıl ortaokul ve liseyi Fransızca okuyup sonra Saint Benoit Lisesi’nden mezun olmuştur. Üniversitede İşletme bölümünde okuyup mezun olmasının ardından bu işin ona göre olmadığını karar verdi ve İtalya’ya moda okumaya gitti. Milano’daki prestijli, Istituto di Marangoni’de bir sene Moda Tasarımı okudu. 1 sene de master yaptı. Yaz kursları da aldığı aynı okulda okurken 2005 yılında yazın Türkiye’de Derishow’da staj yaptı ve İtalya’da bir senelik moda tasarım kursundan sonra aynı okulda master programına kabul edildi. Bu program boyunca illustrasyon, dijital moda, kalıp ve moda tarihi dersleri aldı.
Zeynep Tosun, mezun olduktan sonra ilk defilesini, Temmuz 2006’da Londra’da yapar yapmaz Alberta Ferretti’den iş teklifi aldı ve Rimini’ye yerleşti. Alberta Ferretti ve Dice Kayek'in de bulunduğu ünlü tasarım evleri için tasarım ekibinin bir parçası olarak çalıştı ve bu da haute couture becerilerini geliştirdi. 2007 senesinde Türkiye’ye döndü.

Zeynep Tosun 2007 yılında, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçi Birlikleri (İTKİB)’in genç tasarımcılar yarışmasında üçüncü oldu. Ardından Esin Maraşlıoğlu’nun designloft isimli projesinde görev aldı. Bunlara ek olarak yerel bazı markalara danışmanlık yaptı. Design Loft projesinin tamamlanmasının ardından kısa bir dönem Dice Kayek markasının yaratıcısı ve tasarımcısı olan Ece Ege’nin tasarım asistanlığını yaptı.

2008 yılı Ekim ayında kendi markasını kurdu ve Londra Moda Haftasında gösterilen porter koleksiyonlarına ek olarak özel üretilen haute couture üzerine yoğunlaşıyor. Kişiye özel haute couture koleksiyonumun dışında, bir de pret-a-porter koleksiyonu çıkarıyor. Marka, İstanbul'daki Gizia Kapısı Nişantaşı'nda ve ayrıca showroomunda ve lüks mağazalardaki reyonlarda satılmaktadır. Önceki koleksiyonlar, sadece dünya genelinde anahtar moda yayınlarında yer almakla kalmayıp, Lady Gaga'nın da aralarında olduğu sanatçılar ve stil simgeleri tarafından giyildi ve desteklendi.

Zeynep Tosun Türkiye’deki ilk defilesini 2009 yılında gercekleştirilmiş ve 2011 yılında Londra Moda Haftası’nda 8 sezon 4 yıl koleksiyonlarını İngiliz moda sektörüne tanıtmıştır. Buradaki defilelerin sonucunda dünya starlarının dikkatini çekmiş ve Lady Gaga, Nicole Scherzinger, Kate Hudson gibi bir çok isim Zeynep Tosun koleksiyonundan tasarımlar giymiştir. Zeynep Tosun’un koleksiyonları aynı zamanda İngiliz Vogue, Hindistan Vogue, İngiliz I-D, Vogue Italia, Elle Italia gibi birçok avrupa yayınlarının moda çekimlerinde kullanılmıştır.

Zeynep Tosun bunun yani sıra kendi markasının dışında tekstil ve farklı sektörlerin önde gelen markaları ile işbirliği yaparak kurumsal danışmanlık hizmeti vermiştir. Koton, İpekyol, YKM ile giyim koleksiyonları, Beymen, Mor Cati, Lucky Culture ve Bomonti bira ile ozel projeler yapmış ve Beefeater Cin, Brown, Barbie, Avon, Samsung, Coca-Cola ve Magnum gibi bir çok global marka işbirliği gerçekleştirmiştir.

Bugüne kadar Zeynep Tosun’un koleksiyonları Beymen, Gizia Gate, Harvey Nichols, Midnight Express ve Bilstore mağazalarının yanı sıra yurt dışında da 25 Park, Moda Operandi, İntermix, Wolf&Badger, Sketch, Domenico Dolce ve Stefano Gabbana çiftinin kurduğu Dolce&Gabbana Concept Store, gibi noktalarda satılmıştır.

Zeynep Tosun’un, Bodrum Gölköy'de yazlık evi vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Zeynep Tosun için yapılan aramalar

Zeynep Tosun, Zeynep Tosun biyografi, Zeynep Tosun hayatı, Zeynep Tosun özgeçmişi, Zeynep Tosun hakkında, Zeynep Tosun doğum yeri, Zeynep Tosun fotoğraf, Zeynep Tosun video, Zeynep Tosun resim, Zeynep Tosun kimdir?, Zeynep Tosun kaç yaşında?, Zeynep Tosun nereli, Zeynep Tosun memleketi