FB TW PIN NWS
BioRank 757

Zafer Aktaş

Doğum tarihi : ??.??.1964
Zafer Aktaş kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bürokrat
Zafer Aktaş doğum yeri : Çanakkale

Zafer Aktaş Biyografisi

Zafer Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, 16 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine atandı.

Zafer Aktaş, 1964 yılında Çanakkale'de doğmuştur. Aslen Balıkesirlidir. 1983 yılında Polis Kolejinden, 1987 yılında Polis Akademisinden mezun oldu.

Zafer Aktaş, Polis Akademisinden mezun olduktan sonra sırasıyla Gaziantep, Diyarbakır, İstihbarat Daire Başkanlığı, Ankara, Ordu, Mardin ve Bolu Emniyet Müdürlüklerinde çeşitli birim ve rütbelerde görev yaptı. 2011 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü rütbesine terfi ederek Teftiş Kurulu Başkanlığında Polis Başmüfettişi, İçişleri Bakanlığının 26.10.2016 tarihli kararnamesi ile Muş İl Emniyet Müdürü olarak olarak görev yaptı.

Zafer Aktaş, İçişleri Bakanlığının 27.12.2018 tarihli kararnamesi ile Adana İl Emniyet Müdürü olarak atandı.

Zafer Aktaş, evlidir ve iki çocuğu vardır.

1999 yılında Fethullah Gülen'in emniyet ve devletin diğer kurumları içindeki yapılanması hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü bir araştırma başlatmıştı. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden bir rapor hazırlaması istendi. Ankara emniyetinde bunun için çekirdek bir kadro oluşturuldu. O kadrodaki isimlerden biri de Zafer Aktaş'tı. Yaklaşık 1 aylık çalışmanın ardından 'Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı' başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporda Aktaş'ın da imzası vardı. 19 Mart'ta tamamlanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne sunulan raporda FETÖ'nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatılıyordu.

Raporda Gülen'in yapılanması 'Dini motifli siyasi hedefli bir terör örgütü' olarak nitelendiriliyordu. Bu tespit o döneme kadar bu resmi olarak yapılmış ilk ve en net tespitti. Fethullah Gülen bu rapordan üç gün sonra 21 Mart 1999'da 'tedavi' gerekçesiyle Amerika'ya gitti. Bir daha da dönmeyerek örgütü oradan yönetmeye başladı.

Raporu hazırlayanların arasında olan Zafer Aktaş dahil 21 polis daha sonra 'Telekulak' soruşturmasının hedefi oldu. Bazıları açığa alınan bazıları da sürgün görevlere gönderilen bu polisler uzun süre yargılandı.

Zafer Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararına göre, 16 Haziran 2020 tarihinde Mustafa Çalışkan’ın yerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Zafer Aktaş için yapılan aramalar

Zafer Aktaş, Zafer Aktaş biyografi, Zafer Aktaş hayatı, Zafer Aktaş özgeçmişi, Zafer Aktaş hakkında, Zafer Aktaş doğum yeri, Zafer Aktaş fotoğraf, Zafer Aktaş video, Zafer Aktaş resim, Zafer Aktaş kimdir?, Zafer Aktaş kaç yaşında?, Zafer Aktaş nereli, Zafer Aktaş memleketi