FB TW PIN NWS
BioRank 8238

Yair Lapid

Doğum tarihi : 05.Kasım.1963
Yair Lapid kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : , Gazeteci, Siyasetçi
Yair Lapid doğum yeri : Tel Aviv, İsrail

Yair Lapid Biyografisi

Yair Lapid, gazeteciliği bırakıp siyasete girdiği 2012 yılına kadar İsrail'in çeşitli televizyon kanallarında yaptığı programlarla tanınıyor. Koalisyon hükümeti ortağı olan Yesh Atid Partisi'nin lideri Yair Lapid, 2023 Eylül’ünde İsrail başbakanlık görevini Yamina Partisi'nin lideri Naftali Bennett’den devralacak.

Yair Lapid, 5 Kasım 1963 tarihinde İsrail, Tel Aviv’de doğmuştur. Babası Yosef Lapid (d.1931-ö.2008) gazeteci ve politikacı idi. Annesi roman ve oyun yazarı Shulamit Lapid’dir (d.1934). Babası Yugoslavya'nın (günümüzde Sırbistan) Novi Sad şehrinde Macar-Yahudi kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1931'de doğmuştu. Annesiyse 1934 yılında Birleşik Krallık Filistin Mandası'nda doğan bir Yahudiydi. Tel Aviv ve Londra'da eğitimlerini tamamlayan Yair Lapid, İsrail’de Zırhlı Kolordu'nun 500. Tugayı'nda zorunlu askerlik hizmetine başladı.

Yair Lapid, 1982 yılında Lübnan Savaşı sırasında, bir helikopter tarafından fırlatılan tozu soluduktan sonra astım krizi geçirdi ve ordudan ayrıldı. Daha sonra İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) haftalık gazetesi Bamahane'de askeri muhabir olarak görev yaptı.

Askerliğini tamamladıktan sonra 1991 yılında babasının köşe yazarlığı ve editörlük yaptığı günlük gazete; Maariv gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı ve edebiyat dergilerinde şiirler yayınladı. Maariv gazetesinde birkaç yıl geçirdikten sonra daha yüksek tirajlı Yedioth Ahronoth gazetesine geçti. Bu dönemde Yair Lapid ayrıca şarkı yazarlığı, senaryo yazarlığı ve oyunculuk da denedi. Ayrıca amatör boksör olarak da kariyer yaptı.

Yair Lapid, 1994 yılında bir televizyon kanalında akşam haber programının sunucusu olarak işe başladı. Daha sonraki yıllarda bir dizi talk-show sunuculuğu yaptı. Ayrıca birkaç roman (çoğunlukla gerilim) ve bir televizyon drama dizisi senaryosu yazdı.

İlk eşinden boşandıktan sonra ve televizyon endüstrisinde çalıştığı ABD’de Los Angeles'a taşındı. Daha sonra gazetecilik kariyerine devam ettiği İsrail'e döndü.

1980'lerin ortalarında Tamar Friedman ile evlendi. Bir süre sonra boşanan Yair Lapid, ikinci evliliğini yazar Lihi Lapid ile yaptı. Yoav Lapid, Lior Lapid adlarında 2 çocuğu vardır.

Yair Lapid, 2008 yılında televizyonda haber programı Ulpan Shishi'nin (“Friday Studio”) sunucusu oldu. Siyasete girdiği 2012 yılına kadar bu görevine devam etti.

Yair Lapid, İsrail’de Ocak 2012 ayından beri Yesh Atid (Gelecek Var) partisi genel başkanıdır.

Yair Lapid’in partisi Yesh Atid¸2013 yılında ilk kez katıldığı seçimlerde Knesset’in (İsrail Meclisi) 120 koltuğun 19’una sahip oldu. Haftalarca süren müzakerelerin ardından Yesh Atid partisi Likud partisinin lideri Benyamin Netanyahu liderliğindeki hükümet koalisyonuna katıldı ve maliye bakanı oldu. 2014 yılın Aralık ayında Başbakan Benyamin Netanyahu onu bu görevinden alıncaya kadar devam etti.

2015 yılında yapılan erken seçimlerde Yair Lapid’in partisi Yesh Atid kazandığı 12 sandalye ile Knesset'teki dördüncü büyük parti oldu. Muhalefet partisi olarak devam etti.

2019 seçimlerinde ise Benny Gantz’in partisi Mavi-Beyaz ile ittifak olarak katıldı. Ancak seçimlerde başarılı olamadılar.

Naftali Bennett, 23 Mart 2021 tarihinde yapılan seçimlerde partisi Yamina 7 milletvekli çıkardı. Hiçbir partinin çoğunluk kazanamadığı seçimlerden sonra 1 Haziran 2021 tarihinde İsrail'de muhalefet partileri yoğun pazarlıkların ardından kurmak için anlaştığı koalisyon hükümeti İsrail Parlamentosu Knesset'de güvenoyu aldı. Sekiz partinin dahil olduğu koalisyonda başbakanlık görevini önce aşırı sağcı Yamina Partisi'nin lideri Naftali Bennett, daha sonra da Yesh Atid Partisi'nin lideri Yair Lapid üstlenecek.

13 Haziran 2021 tarihinde meclisde yemin ederek başbakan olarak göreve başlayan Naftali Bennett, Benyamin Netanyahu’dan devraldığı başbakanlık görevini 2023 Eylül’ünde Yesh Atid Partisi'nin lideri Yair Lapid’e devredecek.

Yair Lapid, 1 Haziran 2021 tarihinde Knesset'de güvenoyu alan hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaktadır.

Yair Lapid İsrail’de iki devletli bir çözümü destekliyor devletlerinin başkenti olarak görülen Kudüs'ün herhangi bir şekilde bölünmesine karşı olduğu bildiriliyor.

İsrail’de 29 Haziran 2022 tarihinde meclisin (Knesset) feshedilerek 1 Kasım 2022'de erken seçim yapılması kararının ilan edilmesinin ardından Naftali Bennett, başbakanlık görevini koalisyon ortağı Yair Lapid’e devretti.

1 Kasım 2022 tarihinde yapılan seçimlerde Benyamin Netanyahu'nun partisi Likud partisinin galip gelmesi ile başbakanlığı 29 Aralık 2022 tarihinde Benyamin Netanyahu'ya devretti.

Kaynak:Biyografi.info

Yair Lapid için yapılan aramalar

Yair Lapid, Yair Lapid biyografi, Yair Lapid hayatı, Yair Lapid özgeçmişi, Yair Lapid hakkında, Yair Lapid doğum yeri, Yair Lapid fotoğraf, Yair Lapid video, Yair Lapid resim, Yair Lapid kimdir?, Yair Lapid kaç yaşında?, Yair Lapid nereli, Yair Lapid memleketi