FB TW PIN NWS
BioRank 2180

Ümit Meriç

Doğum tarihi : 16.Aralık.1946
Ümit Meriç kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Sosyolog
Ümit Meriç doğum yeri : İstanbul

Ümit Meriç Biyografisi

Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü ve Babam Cemil Meriç adlı eserleri ile tanınan Türk sosyolog, yazar ve düşünür. Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli düşünürlerden Sosyolog Cemil Meriç’in kızıdır.
Ümit Meriç, 16 Aralık 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası ünlü düşünür ve sosyolog Cemil Meriç, annesi ise tarih öğretmeni Fevziye Meriç’ti. Babasının, henüz Ümit Meriç sekiz yaşındayken gözlerini kaybetmesi üzerine ona akademik hayatında genç yaşlardan itibaren yardım eden Ümit Meriç, babasının asistanları ile beraber ünlü sosyoloğun düşüncelerini kaleme almasına yardım etti ve bu dönemde ülkenin önde gelen ilim adamları ile tanışma fırsatı yakaladı.

Çamlıca Kız Lisesi’nden mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolan Meriç, burada üç yıl boyunca eğitim aldıktan sonra bölümünü değiştirerek sosyolojiye geçti. Aynı üniversitenin sosyoloji bölümünden mezun olmasının ardından, 1969 yılında, gene İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji asistanı olarak görev yapmaya başlad.

1969-2000 yılları arasında akademik kariyerine devam eden Ümit Meriç, 2000 yılında profesör ünvanıyla üniversiteden emekli oldu. Başlıca eserleri Cevdet Paşa’nın Toplum ve Devlet Görüşü ile Babam Cemil Meriç oldu, ayrıca Sosyoloji Konuşmaları adlı eserin derleyicisi olarak karşımıza çıktı.

Ümit Meriç, aynı zamanda babasının hayatını da filme alan yönetmen Aziz Yazan ile evlidir ve çiftin Fevziye Hazal adında bir çocukları bulunmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Ümit Meriç kitapları

Tüm Ümit Meriç kitapları

Ümit Meriç için yapılan aramalar

Ümit Meriç, Ümit Meriç biyografi, Ümit Meriç hayatı, Ümit Meriç özgeçmişi, Ümit Meriç hakkında, Ümit Meriç doğum yeri, Ümit Meriç fotoğraf, Ümit Meriç video, Ümit Meriç resim, Ümit Meriç kimdir?, Ümit Meriç kaç yaşında?, Ümit Meriç nereli, Ümit Meriç memleketi