FB TW PIN NWS
Işık Batıdan da Gelir

Işık Batıdan da Gelir

Yazar :
Yayıncı : TİMAŞ YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 6050801620
Sayfa sayısı : 332 sayfa
Kategori : Felsefe-Düşünce » Genel

Konusu

“Doğuya doğru fazla giden, coğrafya yüzünden, Batıya düşer. Tersi de geçerlidir bunun.” Ece Ayhan

Ex Oriente Lux. Işık Doğudan Gelir… Hepimiz bu sözü biliyor ve bu toprakların insanları olarak bu sözün anlamını kavrıyoruz. Peki, ışık sadece Doğudan mı gelir? Batıdan gelen ve düşünce dünyamızı aydınlatan bir ışık yok mu? Ümit Meriç bu soruya “Evet” diye yanıt veriyor, “Işık Batıdan da gelir”.

Bugün dünyanın her yanında Batı-merkezli düşünce biçimleri sorgulanıyor. Fakat bu, farklı geleneklere kapalı olmak ve sadece kendi kültürümüz içinde kalmanın konforu içinde düşünmeyi haklı kılar mı? Bütün ideolojik ve siyasal sorunlarına rağmen, Batıdan öğrenebileceğimiz bir şey yok mu? Kendi köklerimizi ararken, ötekinin düşüncelerine kulaklarımızı tıkayacak mıyız?

Ümit Meriç bu kıymetli eserinde bizleri Batıdan gelen ışığı görmeye ve düşünmeye davet ediyor. Avrupa felsefesi ve sosyal bilimlerinin önde gelen temsilcilerinin anahtar metinleriyle bizi buluşturarak, kendi dünyamıza Batıdan gelen bir ışık altında nasıl bakabileceğimizi gösteriyor. Bu klasik ya da her daim çağdaş metinlerin tek bir kitapta, mükemmel bir çeviriyle bir araya gelmesi, düşünce dünyasıyla ilgilenen herkes için büyük bir şans. Comte’tan Braudel’e, Levi-Strauss’tan Denbigh’e uzanan eşsiz bir kaynak…

Yazarı kimdir?