FB TW PIN NWS
BioRank 5723

Cemil Meriç

Doğum tarihi : 12.Aralık.1916 Ölüm tarihi : 13.Haziran.1987
Cemil Meriç kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Yazar, Sosyolog
Cemil Meriç doğum yeri : Reyhanlı, Hatay
Ölüm yeri : İstanbul

Cemil Meriç Biyografisi

Dil ve sosyoloji alanlarında kaleme aldığı yapıtlar ve Fransızca’dan yaptığı Balzac ile Victor Hugo tercümeleri ile tanınan Türk düşünür, yazar, tercüman ve sosyolog. Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana, Mağaradakiler ve Sosyoloji Notları gibi eserleri kaleme almış olan Cemil Meriç, aynı zamanda sosyoloji profesörü Ümit Meriç’in babasıdır.
Cemil Meriç, 12 Aralık 1916 tarihinde Balkan Savaşı sırasında Yunanistan'dan Türkiye'ye göçmüş bir ailenin çocuğu olarak Reyhanlı, Hatay’da dünyaya geldi. İlk ve orta dereceli öğrenimini Hatay’da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi'nde tamamlamasının ardından İstanbul’da bulunan Pertevniyal Lisesi’ne kayıt olan Meriç, bu okulu bitirmesinin ardından İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi aldı.

İlk yazısı 1928'de Hatay'da yayımlanan Yeni Gün gazetesinde çıktı.

Üniversiteyi başarıyla bitiren Meriç, memleketi Hatay’a dönerek bir süre öğretmenlik ve Tercüme Kalemi’nde reislik görevlerinde bulundu. 1940 yılında tekrar okumaya dönerek İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı] bölümünü bitiren Meriç, 1942-1945 yılları arasında Elazığ’da, 1952-1954 yılları arasında ise İstanbul’da Fransızca öğretmenliği görevinde bulundu. Daha sonraki yıllarda İstanbul Üniversitesi’ne geçen başarılı yazar, burada yabancı diller bölümünde ve sosyoloji bölümünde dersler verdi.

Cemil Meriç’in ilk yazısı, 1941 yılında İnsan dergisinde yayınlandı; Honore de Balzac üzerine bir incelemeydi bu. 1943 yılında ise Balzac’tan bir yapıtı dilimize kazandırır; Altın Gözlü Kız. Bu kitabın içerisinde Cemil Meriç’in kaleme aldığı 74 sayfalık bir önsöz niteliğinde Balzac incelemesi de bulunmaktaydı. İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca okutmanı olarak görev yaptığı yıllarda çeviri eserleri dilimize kazandırmaya devam eden Meriç, 1947 yılında Yirminci Asır adlı dergide yazarlık yapmaya başladı; bir yıl kadar süren bu dönemin ardından 1953 yılında kısa bir süre için daha aynı dergide eserleri yayınlanacaktı.

Cemil Meriç, gözlerindeki miyop rahatsızlığının artması sonucu 1955 yılında görme yetisini kaybetmesinin ardından, önce Cerrahpaşa sonra Paris'te Kenzven Hastanesi'nde yapılan ameliyatların başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen, olağanüstü çalışma ve üretme temposunu düşürmedi. Talebelerinin de yardımıyla çalışmalarını sürdüren Meriç, 1964 yılında Batı düşüncesinin karşısına Doğu'yu çıkaran, Asya düşüncesinin önemini vurgulayan "Hint Edebiyatı" eserini yayımladı. Eser, "Bir Dünyanın Eşiğinde" başlığıyla iki kez daha basıldı.

1964 yılında gözlerini tamamen kaybeden Meriç, bu durumun eserleri ve tercümelerini engellemesine izin vermedi; eserlerini öğrenci ve asistanları aracılığıyla kaleme aldı. 1974 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde ders vermeyi sürdüren başarılı yazar, bu tarihte emekliliğini vererek üniversite hayatını sona erdirdi. Fakat bu durumun çalışmalarının hızını kesmesine izin vermedi . Yıllar boyunca biriktirdiği bilgiyi kaleme alma şansı yakalayan Meriç, bu dönemden sonra artan bir hızla düşüncelerini kağıda döktü.

1942'de eşi Fevziye hanımla evlendi. 1942 ve 1945 yılları arasında mecburi hizmetini Elazığ lisesinde yaptı. 1945'de oğlu Mahmut Ali Meriç, 1946'da kızı Ümit Meriç dünyaya geldi.

Gençlik yıllarında Fransızcadan Honore de Balzac ve Victor Hugo tercümeleri yapan, Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş gazete ve edebiyat dergilerinde yazıları ve çevirileri yayımlanan Meriç, Hisar dergisinde "Fildişi Kuleden" başlığı ile sürekli denemeler yazdı.

1984 tarihinde beyin kanaması geçiren Cemil Meriç, aynı yıl içerisinde bir de felç geçirdi ve 13 Haziran 1987 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Kendisi gibi öğretim görevliliğini seçen kızı Ülkü Meriç, ülkemizin önemli sosyoloji profesörlerinden birisi olarak babasının mirasını sürdürdü.

Başlıca Eserleri :
İnceleme:
1964 - Hint Edebiyatı (), 1967 - Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist
1976 - Bir Dünyanın Eşiğinde
1984 - Işık Doğudan Gelir
1985 - Kültürden İrfana

Deneme :
1978 - Mağaradakiler
1974, 1985 - Bu Ülke
1974 - Umrandan Uygarlığa

Günlük:
1992 - Jurnal I
1994 - Jurnal II

Diğer Kitapları :
1980 - Kırk Ambar
1981 - Bir Facianın Hikayesi
1993 - Sosyoloji Notları ve Konferanslar

Ödülleri:
1974 - Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü. Umrandan Uygarlığa,
1983 - Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneği'nin Yılın Yazarı ödülü. Kırk Ambar,
1981 - Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Fikir Eserleri ödülü.
2015 - T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü.


Kaynak:Biyografi.info

Cemil Meriç kitapları

 • Mağaradakiler (5-E-35) Mağaradakiler (5-E-35)

  Yarın tarihi : 1978-01-01


  Yayınevi : YENİ ZAMANLAR SAHAF


  Kültür » Kültür Yazıları
  Edebiyat » Deneme (yerli)

 • Bir Facianın Hikayesi Bir Facianın Hikayesi

  Yarın tarihi : 1981-01-01


  Yayınevi : UMRAN YAYINLARI


  Kültür » Kültür Yazıları
  Siyaset » Siyasal Yazılar - Tezler
  Felsefe-Düşünce » Ge

 • Cemil Meriç Seti (12 Kitap) Cemil Meriç Seti (12 Kitap)

  Yarın tarihi : 2013-07-23


  Yayınevi : TAKSİT AVANTAJLI SETLER


  Felsefe-Düşünce » Filozoflar-Düşünürler

Tüm Cemil Meriç kitapları

Cemil Meriç için yapılan aramalar

Cemil Meriç, Cemil Meriç biyografi, Cemil Meriç hayatı, Cemil Meriç özgeçmişi, Cemil Meriç hakkında, Cemil Meriç doğum yeri, Cemil Meriç fotoğraf, Cemil Meriç video, Cemil Meriç resim, Cemil Meriç kimdir?, Cemil Meriç kaç yaşında?, Cemil Meriç nereli, Cemil Meriç memleketi