FB TW PIN NWS
BioRank 954

Turhan Yükseler

Doğum tarihi : ??.??.1953
Turhan Yükseler kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Turhan Yükseler doğum yeri : İstanbul

Turhan Yükseler Biyografisi

Konservatuarda klasik müzik üzerine eğitim alan Turhan Yükseler, 1970 yılında pop müziğe ilgi duyarak müzik hayatına devam etti.

Turhan Yükseler, 1953 yılında İstanbul'da doğmuştur. Annesinin adı Lamia Yükseler’dir.

1979 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerinde Çetin Alp’in seslendirdiği ve finallerde 5. Olan güftesini Kemal Sünnetçioğlu'nun yaptığı “Elveda” adlı şarkının müziğini Turhan Yükseler yapmıştır. O yıl Türkiye Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmama kararı aldı.

1986 yılında Uluslararası Çesme şarkı yarışmasında Turhan Yükseler’in besteleyip yönettiği ve Neco’nun seslendirdiği “Some How” isimli parça birincilik ödülünü aldı.

Turhan Yükseler, 1987 yılında Oya-Bora'nın (Oya Küçümen-Bora Ebeoğlu) o zamanki ismi Grup Denk namına Erdal Plak'tan çıkardığı Seninle Beraberim/Akvaryum isimli albümün 3 şarkısının müziğini yaptı. Grup Denk (Oya Küçümen-Bora Ebeoğlu), 1988 yılı Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'nde Turhan Yükseler'in bestesi "Onikiden" şarkısı ile ikinci oldu.

Grup Denk (Oya Küçümen-Bora Ebeoğlu) yarıştıkları ancak dereceye giremedikleri 1989 Eurovision Türkiye Finali'nde seslendirdikleri "Aşk-ı Memnu" adlı şarkının bestesini Turhan Yükseler yaptı.

1989 yılı Kasım ayında Aşkın Nur Yengi tarafından Fono Müzik'ten çıkarılan Sevgiliye isimli albümünden, albüme ismini veren ve sözlerini Şehrazat (müzisyen)'ın yazdığı “Sevgiliye” isimli şarkı ile Türkçe sözlerini Sezen Aksu'nun yazdığı “Ayrılmam” isimli şarkının düzenlemelerini Turhan Yükseler yaptı.

Yine Grup Denk adıyla Oya-Bora ikilisinin son Eurovision yarışması olan 1990 Eurovision Türkiye Finallerinde Oya Küçümen'in seslendirdiği sözlerini Bora Ebeoğlu'nun yazdığı “Serseri Aşık” (Finallerde 7nci oldu) isimli şarkının müziği de Turhan Yükseler'e ait. Aynı yıl Grup Denk namına Elenor Plak'tan çıkan Tiryaki isimli albümün tüm şarkılarının düzenlemesini yaptı.

1991 yılında Nükhet Duru'nun Nepa'dan çıkardığı “Aç Gözünü Adamım” isimli CD albümün 7 şarkısının düzenlemelerini Turhan Yükseler yaptı.

1992 yılında tekrar 1992 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finallerinde görünür. 10ncu sırada sahne alan Grup 13-30 tarafından seslendirilen sözleri Meltem Yılmaz'a ait “Dans Et” isimli şarkının müziğini yaptı. Şarkı, birinciliği kıl payı kaçırıp 2nci oldu. 1993 yılında Emre Plak'tan çıkan Aşkın Nur Yengi'nin “Sıramı Bekliyorum” isimli albümün 3 şarkısının düzenlemesini de yaptı.

1995 yılında Erdal Çelik'in Erdal isimli albümünde 2 şarkının, 1996 yılında Ajda Pekkan'ın kendi ismiyle çıkardığı albümünde 2 şarkının ve 2002 yılında da yine Aşkın Nur Yengi'nin kendi adıyla çıkardığı albümünde 2 şarkının düzenlemelerini yaptı.

1998 yılından itibaren tekrar MFÖ ile çalışmaya başladı ve MFÖ ile birlikte konserlerde sahne aldı.

Turhan Yükseler, 1999 Haziran'ında "İstanbul Karşılaması" adlı solo albümünü çıkardı. 17 Mayıs 2007 tarihinde usta müzisyen Turhan Yükseler Asya ve Avrupa’nın birleşimini çağrıştıran “Euroasia” adlı albümünü yayınladı.

Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerinde de yıllarca besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak yer alan ve Avrupa Finallerinde ise ülkemizi 1988 yılında orkestra şefi, 1991 yılında ise aranjör ve orkestra şefi olarak temsil etmiş olan Turhan Yükseler’in enstrümental bestelerinden oluşan “Euroasia” adlı bu ikinci solo albümünde Orhan Gencebay’ın “Bir Teselli Ver” ve Mazhar Alanson’un “Yandım” adlı eserlerine yapılan versiyonlar da mevcut.

Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi besteci ve aranjör olarak defalarca temsil eden Turhan Yükseler, Cem Karaca, Ajda Pekkan, Neco, MFÖ ve Fikret Kızılok gibi Türk Müzik tarihine geçmiş sanatçı ve orkestralara müzik direktörlüğü yaptıktan sonra 2020 yılının Temmuz ayından itibaren Avantgarde Orkestra’yı yönetecek.

Turhan Yükseler, 5 yaşına basmadan konservatuara girmiş. Özelliklerini beğenmişler ki bu kadar küçük yaşta piyano bölümüne kabul etmişler. 4-5 yaşından beri müzisyen olan Turhan Yükseler 17 yaşında profesyonel oldu.

1991 yılında Roma’da San Remo Orkestrasını yönetti. Turhan Yükseler’in Yasemin Yükseler ve Deniz Yükseler adlarında iki kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Turhan Yükseler için yapılan aramalar

Turhan Yükseler, Turhan Yükseler biyografi, Turhan Yükseler hayatı, Turhan Yükseler özgeçmişi, Turhan Yükseler hakkında, Turhan Yükseler doğum yeri, Turhan Yükseler fotoğraf, Turhan Yükseler video, Turhan Yükseler resim, Turhan Yükseler kimdir?, Turhan Yükseler kaç yaşında?, Turhan Yükseler nereli, Turhan Yükseler memleketi