FB TW PIN NWS
BioRank 517

Oya Küçümen

Doğum tarihi : 24.Ağustos.1966
Oya Küçümen kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek :
Oya Küçümen doğum yeri : İstanbul

Oya Küçümen Biyografisi

Oya Küçümen, uzun yıllardır Oya Bora ikilisi olarak müzik severler tarafından tanınan isimdir. Oya-Bora, Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu çiftinden oluşan müzik grubudur. Grup Denk adıyla müzik piyasasına girmişlerdir.

Oya Küçümen, 24 Ağustos 1966 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Ayşe Oya Küçümen’dir. Annesi Şükran Küçümen, Babası tiyatrocu rahmetli Zihni Küçümen’dir. Mimar Sinan Üniversitesi Fransızca-İngilizce bölümü mezunu olan Oya Küçümen, çocuk tiyatrolarında çalıştı, müzikallerde oynadı.

Oya Küçümen, müzik çalışmaları nedeniyle küçük yaşta başladığı seslendirme çalışmalarına 1985'te ara verdi. TRT'deki radyo oyunlarında rol aldı. Webster, Rugrats da Tom karakterinin, Star Wars’da Anakin karakterinin, Hey Arnold'da Arnold'un seslendirmesini yapmıştır. Seslendirme dışında tiyatrolarda da rol almıştır. AÇT çocuk tiyatrosunda, Şan tiyatrosunda, İstanbul Sanat Tiyatrosu’nda farklı rollerde görev almıştır. Bir süre çalıştıktan sonra 1985'de çalışma hayatına son vermiş ve daha çok müzik sektörüne yönelmiştir.

Oya Küçümen, ilk büyük başarıyı Bora Ebeoğlu ile birlikte Grup Denk adıyla 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda seslendirdikleri "Tasvir-i Şikayet" adlı şarkıyla elde etmişlerdir. Bu şarkı yarışmada 5. olup Çiğdem Talu Özel Ödülü'nü kazanmış ve kısa zamanda popüler olmuşlardır.

1987 yılında ilk albümleri "Seninle Beraberim/Akvaryum" Erdal Kasetçilik'ten piyasaya çıkmıştır.

1987 yılında Oya Bora ikilisi Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Melih Kibar’ın bestesi Paydos ile katılmışlardır ve yarışmada 2. olmuşlardır.

1988 yılında Oya Bora ikilisi Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Turhan Yükseler'in bestesi "Onikiden" ile katılmışlardır ve yarışmada 2. olmuşlardır. Aynı yıl Uluslararası Çeşme Şarkı Yarışması'na "Onikiden"in İngilizce versiyonu "Target Twelve" ile katıldılar.

1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Turhan Yükseler'in "Aşk-ı Memnu" adlı bestesiyle yarışmışlar ancak dereceye girememişlerdir.

1989 yılı Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda Bora Ebeoğlu’nun bestesi "Aldırma"yı ise Oya Küçümen, solo olarak seslendirdi.

1990 yılında son defa katıldıkları Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde Bora Ebeoğlu’nun sözlerini yazdığı Turhan Yükseler'in bestesi "Serseri Aşık"ı Oya Küçümen solo olarak seslendirmiş ancak 4 yıl üst üste katıldıkları yarışmada Avrupa Finali'ne gitme hakkını elde edemediler.

1990 yılında Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nda Bora Ebeoğlu’nun bestesi "Nerdesin" ile 3.lük ödülü olan "Bronz Güvercin"i kazanmışlardır.

1992 yazında çıkardıkları "Seni Bana Yazmışlar" adlı albümde ilk kez Grup Denk yerine "Oya-Bora" adını kullanmışlardır. Bu albümden "Seni Bana Yazmışlar", "Ara Beni" ve Goran Bregoviç'in Çingeneler Zamanı film müziğine Türkçe söz yazarak seslendirdikleri "Sevmek Zamanı" adlı şarkılarıyla en popüler dönemlerine ulaşmışlardır.

1993 yılında “Süper Baba” dizisindeki “Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısını seslendirdi.

Bora Ebeoğlu, Oya Küçümen ile birlikte toplam 6 albüm çıkardı.

Geçmişten günümüze söyledikleri şarkıların ve albüm çalışmalarını yanı sıra birçok dizi ve filminde müziklerini hazırlamışlardır. En son İlişki Durumu Karışık isimli dizinin müziğini de yine eşi Bora Ebeoğlu ile birlikte yapmıştır.

2007 Nisan ayında yeniden eşiyle birlikte konserler vermeye başladı.

Oya Küçümen, 1984 yılından bu yana birlikte olduğu Bora Ebeoğlu ile 2003 yılında evlendi.

Albümleri :
1987 - Seninle Beraberim / Akvaryum
1990 - Tiryaki
1993 - Seni Bana Yazmışlar
1994 - Saraylı
1997 - Aşk, İhanet, Vs.
2014 - Aşk Güzel Şeydir & Adı Aşk Olsun

Rol aldığı Tiyatro oyunları :
2009 - Van Gogh : W. Gordon Smith - Tiyatro Gerçek
1989 - Batı Yakası Hikayesi : Arthur Laurents - müzikal

Filmleri :
2019 - Aşk Ağlatır (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2019 - Kadın (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2015 - İlişki Durumu Karışık (Dizi Müziği)
2015 - Kiraz Mevsimi (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2013 - 2016 - Fırıldak Ailesi (Tosun - Seslendirme) (TV Dizisi)
2011 - Seni Bana Yazmışlar (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2009 - Boys Over Flowers/ Yaban Çiçeği (Seslendirme) (TV Dizisi)
2009 - Yalancısın Sen (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2008 - Ölüm çiçekleri- dizi müziği (katre katre) (TV Dizisi)
2006 - Sevimli Dinozor (Seslendirme)
2003 - Ömerçip (Onur Selimbeyoglu Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
2003 - Hırçın Menekşe (Film Müziği) (TV Dizisi)
2003 - Hayat Bağları (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2001 - Benimle Evlenir misin (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
2001 - Deli Yürek - Yusufum (Dizi Müziği) (TV Dizisi)
1993 - Süper Baba (Dizi Müziği)(TV Dizisi)
1986 - Kuruntu Ailesi (Nevzat) (TV Dizisi)
1985 - Uyanıklar dünyası (İbrahim - Seslendirme) (Sinema Filmi)
1985 - Soykırım: Bulgar zulmü (Video) (Seslendirme)
1978 - Batı Yakasının Hikayesi
1978 - At Gözlüğü (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Oya Küçümen videoları

Tüm Oya Küçümen videoları

Oya Küçümen için yapılan aramalar

Oya Küçümen, Oya Küçümen biyografi, Oya Küçümen hayatı, Oya Küçümen özgeçmişi, Oya Küçümen hakkında, Oya Küçümen doğum yeri, Oya Küçümen fotoğraf, Oya Küçümen video, Oya Küçümen resim, Oya Küçümen kimdir?, Oya Küçümen kaç yaşında?, Oya Küçümen nereli, Oya Küçümen memleketi