FB TW PIN NWS
BioRank 2307

Tuncay Güney

Doğum tarihi : 25.Ağustos.1972
Tuncay Güney kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Gazeteci
Tuncay Güney doğum yeri : Gölet köyü, Kargı, Çorum

Tuncay Güney Biyografisi

Gazeteci, televizyoncu, New York Institute isimli web sitesinin genel yayın yönetmeni.

TÜRK yargı tarihinin en büyük davalarından olan Ergenekon’un kilit ismi Tuncay Güney, “CIA ajanı”, “Fethullahçı”, “MOSSAD ajanı”, JİTEMCİ, MİTÇİ olmakla suçlandı.

Tuncay Güney, 25 Ağustos 1972 tarihinde Çorum'un Kargı ilçesine bağlı Gölet köyünde doğmuştur. Tuncay Güney, bir yaşını doldurmadan ailesiyle Çorum'un Kargı ilçesinden İstanbul'daki, Gültepe semtinin Harmantepe mahallesine taşındılar. Beşiktaş'taki Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu'nda teknisyen olarak çalışan babası Ali Güney ve ev hanımı annesi Ayşe Güney'in üçüncü çocuğudur.

1984 yılında Ayazağa'daki yatılı bir Kuran kursuna yazıldı. Bu dönem Kuran kursuyla beraber Ayazağa Ortaokulu'na da devam etti. 13 yaşında iken babası vefat etti.

Tuncay Güney, Kuran kursuna gönderilmesi ile ilgili olarak ailesinin Mısır'dan Türkiye'ye göç ederek Kargı'ya yerleşen Yahudi kökenli, Sabetaycı bir aile olduğunu ve Sabetaycıların çocuklarını bu kursa gönderdiklerini söylemektedir. Annesi Ayşe Güney ise oğlunun Yahudi olduğu yönündeki sözlerinin sorulması üzerine "Oğlum Yahudiyiz diyorsa Yahudiyiz. Yahudi olmak suç mu? Günah mı? Ben onu hak yolunda yetiştirdim. Ona Zebur'u, Tevrat'ı, İncil'i ve Kuran'ı da okuttum." diye cevap vermektedir.

1990'lı yıllarda çeşitli gazete ve televizyonlarda çalıştı.

1988 yılında Pertevniyal Lisesi'nde öğrenciyken matematik öğretmeni kendisini Sabah gazetesinden Tevfik Yener'e gönderdi. Tevfik Yener'in yardımıyla ofisboy olarak işe başladı. Bir süre sonra Sabah gazetesinin eklerinde çalışmaya başladı. Ancak Tevfik Yener'in Amerika'ya gitmesinden sonra işten çıkarıldı. Tevfik Yener'in Amerika'dan dönmesinden sonra Milliyet gazetesi için magazin dergisi hazırlamaya başlaması üzerine, bu derginin teknik bölümünde de grafikerlik görevini üstlendi. Ancak Yener, tekrar Amerika'ya gidince tekrar işsiz kaldı. 1991 yılında Samanyolu televizyonunda Gündemdekiler adlı programı yapmaya başladı.

1994 yılı içerisinde altı ay boyunca Doruktakiler isimli bir program daha hazırladı. STV'deki bu programına pek çok ünlüyü misafir etti. Güney birkaç yıl sonra STV'den de ayrıldı.

STV'den sonra Tercüman gazetesinde, ardından da HBB televizyonunda çalışmaya başladı. Daha sonra ise Akşam gazetesine geçti. Gazeteci kimliği altında; Mesud Barzani, Celal Talabani, Hizbullah lideri Fadlallah ile Hasan Nasrallah gibi liderlere görüştü.

Susurluk Skandalı'nın gündemde olduğu bu dönemde Abdullah Çatlı ve İbrahim Şahin'in bir düğünde çekilen fotoğrafını Kanal D'ye sattı. 1996 yılında Akşam gazetesinden de ayrıldı.

5 Mayıs 1997'de askere alındı. Kars Ardahan 9. Tabur Usta Birliği'nden, 4 ay sonra GATA'dan aldığı bir psikiyatri raporu ile eşcinsel olduğu gerekçesiyle askerlikten muaf tutuldu.

1998 Ocak ayından itibaren haftalık Yeni Strateji dergisinin haber koordinatörlüğü görevine başladı.

Tuncay Güney, MİT İstanbul Bölge Başkanı Galip Tuğcu tarafından 1990'lı yıllarda önce "Gerici Faaliyetler Şubesi" sonra da İran Masası'na bağlı çalıştırıldı. Tuncay Güney, bu amaçla genç bir gazeteci kimliğiyle, Ortadoğu'daki liderlerle yüzyüze görüşmeler yaptı. Ancak 1992 yılında MİT Güney'in görevini değiştirdi. JİTEM ve Ergenekon'a sızma görevi verilen Güney, ilk kez bu tarihte albay rütbesiyle Ağrı'da görev yapan Veli Küçük ile tanıştı. 1996-97 yıllarında Susurluk skandalı sırasında MİT için önemli bir bilgi kaynağı olan Güney, hem Susurluk hem de 28 Şubat sürecinde elde ettiği bilgileri, MİT'in çalışma merkezi olarak kullandığı İstanbul Dolmabahçe Sarayı Harem Dairesi'ne götürüyordu.

2 Mart 2001 tarihinde çalıntı bir aracı İstanbul da satmaya çalışırken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi’nce gözaltına alındı. Güney’in evinde yapılan aramalarda, Ergenekon davasının temelini oluşturan 6 çuval belge bulundu. Belgeler arasında, örgütün şeması da ele geçirildi. Emniyette kamera karşısında verdiği ifadelerde başta Veli Küçük olmak üzere birçok asker, siyasetçi ve bürokratı Ergenekon’a üye olmakla suçlayan Güney, bu iddiaları, katıldığı birçok televizyon programında da tekrarladı.

Çalıntı araç davası nedeniyle Güney hakkında 27 Ocak 2003’te “gıyabi tutuklama” kararı çıkarıldı. Ancak 2009 Şubat ayında dava zaman aşımına uğradı ve gıyabi tutuklama kararı da kaldırılmış oldu.

2001 yılında poliste verdiği ifadelerle ilk kez Ergenekon örgütünün ortaya çıkmasına neden olan 'İPEK' kod adlı MİT elemanı olduğu ortaya çıkan ve Ergenekon soruşturmasının “firari şüphelisi” olan Tuncay Güney, yıllardır Kanada'nın Toronto şehrinde yaşıyor. Kanada’da vatandaşlık almıştır.

Pasaportunda, Amerika'dan 4 Şubat 1999'da 10 yıl süreli turist vizesi aldığı gözüken Tuncay Güney 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. İlk zamanlarında bir benzin istasyonunda çalıştı. 2004 yılında Hıristiyanlığa geçti. Tuncay Güney, daha sonra Kanada'ya geçmiş ve orada Yahudi olmuştur.

Tuncay Güney, Toronto’da Beth Israil Center adlı bir Yahudi okulunda haham olarak Tevrat dersleri veriyor.

Evlilikleri :
1.eşi: 28 Eylül 1993 tarihinde Nuray Güney ile evlendi. Bir yıl sonra boşandı.
2.eşi: Askerliğinin ardından 1997 yılında Rabia Taşdemir ile evlendi. 2 yıl sonra boşandı.


Kaynak:Biyografi.info

Tuncay Güney videoları

Tüm Tuncay Güney videoları

Tuncay Güney için yapılan aramalar

Tuncay Güney, Tuncay Güney biyografi, Tuncay Güney hayatı, Tuncay Güney özgeçmişi, Tuncay Güney hakkında, Tuncay Güney doğum yeri, Tuncay Güney fotoğraf, Tuncay Güney video, Tuncay Güney resim, Tuncay Güney kimdir?, Tuncay Güney kaç yaşında?, Tuncay Güney nereli, Tuncay Güney memleketi