FB TW PIN NWS
BioRank 1426

Tevfik Yener

Doğum tarihi : 10.Kasım.1938
Tevfik Yener kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Gazeteci
Tevfik Yener doğum yeri : Tevfik Yener

Tevfik Yener Biyografisi

Tevfik Yener, 10 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

1950'lerde gece kulüplerinde kontrbas ve trombon çalıp şarkı söyledi.

Resim eğitimi gördü, Bedri Rahmi Eyüboğlu resim atölyesine devam eden bir ressam olarak kitap dergi ve gazetelere resim çizerek ressamlığa başladı. Sonra da meslek olarak gazeteciliği seçti. Mesleğinde yayın yönetmenliğine yükseldi, çok satan gazete ve ekleri yönetti.

42 yıl genel yayın yönetmenliği yaptı. Rekor tirajlara ulaşan gazeteler yarattı ve yönetti. TV programları yaptı. Ansiklopediler ve referans kitapları yayımladı. Medya yöneticiliğini bıraktıktan sonra 1991 yılında New York’ta yaşamaya başlayan Tevfik Yener, politik ve toplumsal içerikli tablolar yapıyor, kitap yazıyor.

Tevfik Yener, gazetecilik yaptığı yıllarda fotoromanları, arka sayfa güzellerini gazetelere ilk o koydu, “boyalı” basını icat eden isimler arasında yer aldı.

2011 yılında 50'lerden günümüze gece hayatından siyasete, basından magazine olaylar ve insanları anlattığı “İstanbul, Aşk, Ekmek, Hayal” adlı kitabını yayınladı.

Tevfik Yener, 13 Ağustos 1975 tarihinde şarkıcı Neşe Karaböcek ile evlendi. Hasan Ali (d.1975-ö.2019) adını verdiği bir oğlu oldu.

Tevfik Yener, 1991 yılında şarkıcı eşi Neşe Karaböcek ile New York’ta yaşamaya başladı.

Kitapları :
2009 - 7 Akbaba Kıyametin Habercileri
2011 - İstanbul, Aşk, Ekmek, Hayal
2012 - Türk olmak
2015 - Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu


Kaynak:Biyografi.info

Tevfik Yener kitapları

Tüm Tevfik Yener kitapları

Tevfik Yener için yapılan aramalar

Tevfik Yener, Tevfik Yener biyografi, Tevfik Yener hayatı, Tevfik Yener özgeçmişi, Tevfik Yener hakkında, Tevfik Yener doğum yeri, Tevfik Yener fotoğraf, Tevfik Yener video, Tevfik Yener resim, Tevfik Yener kimdir?, Tevfik Yener kaç yaşında?, Tevfik Yener nereli, Tevfik Yener memleketi