FB TW PIN NWS
BioRank 901

Tolga Çevik

Doğum tarihi : 12.Mayıs.1974
Tolga Çevik kaç yaşında : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Tolga Çevik doğum yeri : İstanbul

Tolga Çevik Biyografisi

Avrulpa Yakası, Komedi Dükkanı, Organize İşler, Vizontele gibi yapımlarla tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Aynı zamanda Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) üyesi de olan Çevik, pek çok yapımda Yılmaz Erdoğan ile beraber çalışmıştır.
Tolga Çevik, 12 Mayıs 1974 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen Mersin’lidir. Bahariye İlkokulu’nu bitirmesinin ardından Özel Doğuş Lisesi’nde ortaokulu ve liseyi okuyan Çevik, ilk defa bu okulda tiyatro çalışmalarında bulundu. Liseler arası yarışmalarda en iyi oyuncu ödülleri kazanmasının üzerine bu alana olan ilgisini geliştiren Çevik, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazanamaması üzerine Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatroya katıldı.

Hadi Çaman yönetimindeki Yeditepe Oyuncuları’nda ilk olarak Tiyatro Atölyesi kurslarına katılan Çevik, Celile Toyon ve Göksel Koray gibi önemli tiyatroculardan ders alarak kendisini geliştirdikten sonra Oyuncaklar da Sever, Cephede Piknik gibi çeşitli tiyatro oyunlarında yer aldı. Hocası Hadi Çaman’ın yönlendirmesiyle Central Missouri State University’de tiyatro eğitimi almak için A.B.D.’ye giden Çevik, bu üniversitede Sahne Sanatları bölümünden başarıyla mezun oldu. A.B.D.'ki eğitimi sırasında Amerikalı aktör Robin Williams'dan eğitim almıştır.

1996 yılında Türkiye’ye geri dönen Çevik, bir süre Yeditepe Oyuncuları’nda oynayarak ustasına vefa borcunu ödedikten sonra, B.K.M. kadrosuna katıldı. B.K.M. kadrosu altında Bana Bir Şeyhler Oluyor adlı tiyatro oyununda rol alan çevik, Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği Vizontele, Vizontele Tuuba ve Organize İşler filmlerinde rol aldı.

2006-2008 yılları arasında, Gülse Birsel’in senaristliğini yaptığı Avrulpa Yakası adlı sitcom programında Sacit Kral karakterini canlandıran Tolga Çevik, 2007 yılından itibaren, doğaçlama olarak oynanan skeçler halinde ilerleyen Komedi Dükkanı adlı komedi programında başrolü oynamaktadır. 31 Aralık 2013 itibari ile "Arkadaşım Hoşgeldin" adı ile oyununa devam etti ve Ocak 2015 tarihinde final yaptıktan bir müddet sonra "Müdür Ne'aptın?" programında oynadı ve o oyun da 2016'da final yapmıştır.

Tolga Çevik, komedyen Cem Yılmaz’ın kardeşi Özge Yılmaz ile 2004 yılında evlendi. Bir kız (Tuna) ve bir erkek (Tan) adında iki çocuğu vardır.

2009 – 2010 yılları arasında uzun dönem askerlik yaptı.

2012 yılında “Sen Kimsin?”adlı sinema filminde Tolga Çevik (Dedektif Tekin) karakterini canlandırırken başrollerde Tolga Çevik, Köksal Engür, Toprak Sergen, Pelin Körmükçü, Zeynep Özder oynamıştır.

Tolga Çevik, 30 Aralık 2017 tarihinde ilk bölümü ile Fox TV'de yeni programı Tolgshow ile ekrana döndü. Yine Komedi Dükkanı'nda olduğu gibi "Arkadaşım" karakterini yöneten ve dış ses yönetmeni Fırat Doğu Parlak'ın yönetmenliğinde devam etmektedir.

Tiyatro Oyunları
Bana Bir Şeyhler Oluyor,
Sen Beni Sevmiyorsun,
Kalbin Sesi,
Kelebekler Özgürdür,
Küheylan.
Arkadaşım Hoşgeldin

Film ve Dizileri :
2016 - Sen Benim Herşeyimsin (Sedat)(Sinema Filmi)
2014 - Patron Mutlu Son İstiyor (Sinan)(Sinema)
2014 - Arkadaşım Hoşgeldin (Tv. Dizisi)
2013 - Büyüler Evi: Sihirbaz Kedi (Türkçe Seslendirme)(Sinema Filmi)
2012 - Sen Kimsin? (Dedektif Tekin)(Sinema)
2009 - Ah Kalbim (Doktor) (TV Dizisi)
2008 - Despero (Türkçe Seslendirme)(Sinema Filmi)
2007 - 2014 - Komedi Dükkanı (15 Haziran 2011 tarihinden itibaren TV kanallarında yayını bitmiş, turnelerle yoluna devam etmiş, Arkadaşım Hoşgeldin adıyla TV ekranlarına geri dönmüştür.)
2006 - 2008 - Avrupa Yakası (Sacit Kral) (Tv. Dizisi)
2005 - Organize İşler (Süperman Samet)(Sinema)
2004 - Sevinçli Haller (Necmi)(Tv. Dizisi)
2004 - Hızlı Adımlar (Sinema)
2004 - Her şey Yolunda (Başar)(Tv. Dizisi)
2004 - Dişi Kuş (İskender)(Tv. Dizisi)
2003 - Vizontele Tuuba (Nazif)(Sinema)
2003 - Ölümsüz Aşk (Tahsin)(Tv. Dizisi)
2003 - Esir Şehrin İnsanları (Fuat)(Tv. Dizisi)
2003 - Bana Bir Şeyhler Oluyor (Hilmi ve Dursun'un oğlu Ramazan)(Video)
2002 - Aşk ve Gurur (Savaş Timur)(Tv. Dizisi)
2000 - Vizontele (Nazif)(Sinema)
2000 - Köçek (Sinema)
2000 - Herkes Kendi Evinde (Selim)(Sinema)
1998 - Salacak Öyküleri (Tv. Dizisi)
1996 - Feride (Ali)(Tv. Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Tolga Çevik filmleri

Tüm Tolga Çevik filmleri

Tolga Çevik için yapılan aramalar

Tolga Çevik, Tolga Çevik biyografi, Tolga Çevik hayatı, Tolga Çevik özgeçmişi, Tolga Çevik hakkında, Tolga Çevik doğum yeri, Tolga Çevik fotoğraf, Tolga Çevik video, Tolga Çevik resim, Tolga Çevik kimdir?, Tolga Çevik kaç yaşında?, Tolga Çevik nereli, Tolga Çevik memleketi