FB TW PIN NWS
BioRank 695

Saba Tümer

Doğum tarihi : 05.Aralık.1970
Saba Tümer kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Saba Tümer doğum yeri : Alsancak, İzmir

Saba Tümer Biyografisi

Her zaman gülmek için bahane arayan sunucu, Televizyonculuk camiasında özellikle kahkahasıyla meşhurdur.

Show TV, NTV, SKYTURK gibi farklı T.V. kanallarında sunuculuk yapmış olan gazeteci ve program sunucusu.

Saba Tümer, 5 Aralık 1970 tarihinde, Alsancak, İzmir’de dünyaya geldi. 1995 yılında annesini kaybetti. Orta dereceli eğitimini Özel İzmir Fatih Lisesi’nde aldıktan sonra, üniversite eğitimi için Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü tercih etti. Annesinin izin vermemesi üzerine, o sırada yeni kurulmakta olan Show T.V.’de asistanlık fırsatını geri tepmek zorunda kaldı.

Üniversiteyi bitirdikten sonra, Sky T.V.’de bir süre çalıştı ve de bu zaman zarfında diksiyon dersleri alarak kendisini geliştirdi. Sky T.V.’de altı ay çalıştıktan sonra buradan ayrılan Tümer, emekli T.R.T. spikeri Günay Oğuz’dan diksiyon dersleri aldı ve de Ege T.V.’de altı ay spikerlik yaptı.

Ege T.V.’nin ardından, bütün Türkiye tarafından tanınmasını sağlayan NTV’ye 1997 yılında geçti. NTV’de dört yılı aşkın bir süre günlük haberleri sundu, ayrıca bu zaman zarfında Nstyle dergisinde yazar olarak çalıştı.

Tümer’in, NTV’den sonraki durağı Reha Muhtar’ın yönetimindeki Show T.V. oldu. Show T.V.’de dış haber sorumlusu olarak çalıştı, bu görevi SKYTURK’te Serdar Akinan ile beraber sunduğu Ne Var Ne Yok adlı program izledi. Ne Var Ne Yok’daki performansı, internette yapılan bir oylama sonucunda kendisine “En İyi Bayan Haber Spikeri” ünvanını kazandırdı.

SKYTURK’ten sonra tekrar Show T.V.’ye dönerek, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sundu; bir yandan da Okan Bayülgen ile Haber Makinası adlı programda yer alıyordu. Aynı günlerde köşe yazarı Pakize Suda ile Star TV'de "Lütfen bu konuya girmeyelim" isimli kadın programını sundu.

Daha sonra, gene Show T.V.’de Cem Özer ile birlikte sundukları Haberiniz Var Mı? adlı programda yer aldı. Haberiniz Var Mı? İki ay sonra yayın hayatının sonuna geldikten sonra, bir yıl boyunca ekranlardan uzak kalan Tümer, 31 Mart 2008 tarihinde, Haber Türk kanalında, Saba Tümer İle Bu Gece adlı programı sunmaya başladı.

Oya Germen ile birlikte “Yok Daha Neler” isimli programın sunuculuğunu yaptı. Daha sonra CNN Türk'e geçti ve “Saba Tümer İle Bu Gece” adlı programını yaptı. CNN Türk'de bir yıl çalıştıktan sonra Show TV'ye geçti ve “Saba Tümer” gece programını yapmaya başladı.

İşini yaparken en nefret ettiği şey, topluma bilimsel bir meseleyi anlatmak üzere stüdyoya konuk olan bilim adamlarının o meseleyi yalnızca kendilerinin anlayabilecekleri kadar ağdalı bir dille anlatmaları... İster ilahiyat isterse de jeoloji olsun, yalnızca `bilim dili`ni`halk dili`ne çevirebilen bilginlerin toplumun üzerinde pozitif etkileri olabileceğine inanıyor.

Saba Tümer, 18 Haziran 2013 tarihinde Yaşar Nuri Öztürk ile uzun süredir birlikte yaptıkları programda, Yaşar Nuri ÖztürkGezi Parkı” olayları sırasında yaşanan olayları ve hükümeti eleştirince yayına ara verildi ve program kaldırıldı.

Saba Tümer,2013 yılının son aylarında Acun Ilıcalı'nın satın aldığı TV8'le anlaştı, ayrıca Kanal D'de Cumartesi akşamları bir şov programıyla ekrana gelecek.

2016 yılında Yavuz Seçkin'in senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendiği "Yıldızlar da Kayar: Das Borak" adlı sinema filminde Yavuz Seçkin başrolde oynarken diğer rollerde Larissa Gacemer, Serenay Aktaş, Ali Rıza Tanyeli, Veysel Diker, Altan Erkekli, Altan Gördüm ve Ümit Karan oynadı. Konuk oyuncu olarak Saba Tümer, Bülent Serttaş ve Mesut Yar da filmin kadrosuna dahil oldu.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2020 - Karakomik Filmler 2 (Sinema Filmi)
2016 - Yıldızlar da Kayar: Das Borak (Konuk oyuncu) (Sinema Filmi)
2014 - Polis Akademisi: Alaturka (Güzin) (Sinema Filmi)
2014 - Patron Mutlu Son İstiyor (Program Sunucusu) (Sinema Filmi)
2014 - Asayiş Berkkemal (Kendisi) (TV Dizisi)
2014 - Arkadaşım Hoşgeldin(Kendisi) (Tv Programı)
2011 - Kurtuluş Son Durak (Tv Sunucusu) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Saba Tümer videoları

Tüm Saba Tümer videoları

Saba Tümer filmleri

Tüm Saba Tümer filmleri

Saba Tümer için yapılan aramalar

Saba Tümer, Saba Tümer biyografi, Saba Tümer hayatı, Saba Tümer özgeçmişi, Saba Tümer hakkında, Saba Tümer doğum yeri, Saba Tümer fotoğraf, Saba Tümer video, Saba Tümer resim, Saba Tümer kimdir?, Saba Tümer kaç yaşında?, Saba Tümer nereli, Saba Tümer memleketi