FB TW PIN NWS
BioRank 116

Toprak Sergen

Doğum tarihi : 01.Ocak.1970
Toprak Sergen kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Toprak Sergen doğum yeri : Ankara

Toprak Sergen Biyografisi

Toprak Sergen, 1 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da doğdu. Sanatçı Semih Sergen'in oğlu, Sanatçı Burak Sergen’in kardeşidir. İlkokul beşinci sınıfta iken Radyo Çocuk Kulübü'nün sınavına girdi ve kazandı. Ardından orada çalışmaya başladı. 3 sene Kayseri'de Kayseri Koleji'nde yatılı okuduğu sıralarda tiyatroya ara verdi. Daha sonra Ankara'ya döndü ve Radyo Çocuk Kulübü'ne devam etti. Sonra konservatuar sınavlarına girdi ve birinci basamak sınavını bile kazanamadı. Aynı yıl, Ankara Üniversitesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'ni birincilikle kazandı. Okulu birincilikle bitirdi. Yine üniversite sınavına girdi ve 3 sene Uluslararası İlişkiler okudu. Sonra tiyatroya oyunculuk bölümüne geçti ve 4 sene oyunculuk okudu. Orayı bitirdiğinde 4 sene Tiyatro Yönetmenliği Bölümü'nde okudu. 19 yaşında, Radyo Tiyatro Kulübü'nün idareciliğini yapmaya başladı.
Orta son sınıftayken seslendirmelere başladı. Pek çok dizi ve filmde seslendirme yaptı.

Devlet tiyatrosu sınavına kız arkadaşı giriyordu. Sınava beraber gidince onu da giriyor zannettiler ve böylece sınava girmiş oldu. Sınavı kazanarak Devlet Tiyatrosu sanatçısı oldu. Ve Trabzon Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Orada kısa bir süre sadece 6 ay çalışabildi. Trabzon’dayken Türkiye'nin ilk özel radyosunun Genel Yayın Yönetmenliği'ni yaparken ayrıca hafta sonları uçakla İstanbul'a gelerek Best FM'de program yapıyordu. Sonra İstanbul'a geldi.

TRT'de radyo sunuculuğu, tv program yapımcılığı gibi görevlerde bulundu. Bazı özel tiyatrolarda çalıştı. Televizyon reklam filmlerinde, kliplerde ve sabah kuşağı, yarışma programlarında yer aldı, seslendirme çalışmaları yapıyor. "Albüm" adında bir müzik albümü de çıkardı.

1998 yılında Kara Harp Okulu’nda kısa dönem askerlik yaptı. Çeşitli yarışma programları yaptı. Kadın ve çocuklara yönelik bir çok yarışma sundu.

“He-man”, “Voltran” gibi çizgi filmler seslendirdi. Ayrıca Tom Cruise, Brad Pitt, Matt Dillon, Val Kilmer, James Dean, Tony Curtis, John Travolta gibi ünlüleri seslendirdi filmlerde.

1989-1992 yılları arası amatör bir rock grubunda vokalistlik yaptı.

Toprak Sergen, 2001 yılında "Albüm" adlı bir müzik albümü çıkardı.

2004 yılında ATV.de yayınlanan “Ünlüler Çiftliği” adlı yarışmada birinci oldu. Kasım 2004 yılında yapılan sunuculuğunu Seray Sever’in yaptığı “Ünlüler Çiftliği” yarışmasına katıldı. Toprak Sergen’in birinci olduğu bu yarışmaya; Toprak Sergen, İsmet Özhan, Ali Güven, Banu Alkan, Güllü (şarkıcı), Ceylan, Ferhat Güzel, Hilal Cebeci, Tuğba Altıntop, Ali Atik katıldı.

“Şans Kasası” adlı bir bilgi yarışması sundu.

Toprak Sergen’in Kaş’ta işletmeciliğini yaptığı bir oteli vardı, dört yıl butik otel işletmeciliği yaptı. Ayrıca Toprak Sergen, çok iyi bir su altı dalgıcıdır. 2013 yılında Dalyan'a bağlı Eskiköy'de bir çiftlikte yaşamaktadır. Dalyan’da uluslararası organik sertifikalı bir çiftlik ve bir yaşam alanı kuran Toprak Sergen, tango öğrenip, özel tutkularına zaman ayırmaya başladı.

Ekranlardan uzak kaldığı sürede, internet üzerinden yayın yapan “herşey.tv.tr”yi kurmuş, inanılmaz bir izleyici kitlesine ulaşmış.

Ödülleri :
2001 - "Kırık Zar" Filmi ile Avşa Film Festivali, En İyi erkek Oyuncu Ödülü.
2000 - "Ay Işığında Saklıdır" filmi ile İletişim Fakültesi, En İyi Erkek Oyuncu ödülü.
2000 - "Aşkın Dağlarda Gezer" dizisi ile Magazin Gazetecileri Derneğinden, En İyi Dizi ödülü.
Filmleri :
2021-2022 - Alparslan: Büyük Selçuklu (Kekavmenos) (TV Dizisi)
2017 - Tatlı Şeyler (Kamyoncu) (Sinema filmi)
2017 - Olanlar Oldu (Sekay) (Sinema filmi)
2015 - Piyasadan Büyük Alacağımız Var (Sinema filmi)
2012 - Sen Kimsin? (Adnan) (Sinema filmi)
2010 - Yalancı Yabancı
2006 - Gelin
2005 - Düşler ve Gerçekler
2002 - İçerideki
2002 - Romantik
2002 - Kurşun Asker
2001 - Avcı
2000 - Şöhret Tutkusu
2000 - Kırık Zar
2000 - Gelinlik Kız
2000 - Zümrüt / Gözlerim Aklına Gelirse
2000 - Dedelerimi Evlendirirken
2000 - Gözlerin Aklıma Gelirse
1999 - Kara Kentin Çocukları
1999 - Baba
1999 - Aşkın Dağlarda Gezer
1998 - Her şey Oğlum İçin
1997 - Öldürme Üzerine Küçük Bir Film
1997 - Baba Evi
1997 - Sırtımdan Vuruldum
1996 - Ay Işığında Saklıdır
1996 - Kara Melek
1995 - Melek Apartmanı
1995 - Bizim Aile
1994 - Sonradan Görmeler

Kaynak:Biyografi.info

Toprak Sergen için yapılan aramalar

Toprak Sergen, Toprak Sergen biyografi, Toprak Sergen hayatı, Toprak Sergen özgeçmişi, Toprak Sergen hakkında, Toprak Sergen doğum yeri, Toprak Sergen fotoğraf, Toprak Sergen video, Toprak Sergen resim, Toprak Sergen kimdir?, Toprak Sergen kaç yaşında?, Toprak Sergen nereli, Toprak Sergen memleketi