FB TW PIN NWS
BioRank 8607

Takashi Murakami

Doğum tarihi : 01.Şubat.1962
Takashi Murakami kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Takashi Murakami doğum yeri : Itabashi, Tokyo, Japonya

Takashi Murakami Biyografisi

Takashi Murakami, uluslararası alanda eserler veren Japon çağdaş bir sanatçıdır.

Takashi Murakami, 1 Şubat 1962 tarihinde Itabashi, Tokyo, Japonya’da doğmuştur. Çocukluğundan beri Japon çizgi romanları anime ve manga hayranıydı ve animasyon endüstrisinde çalışmayı umuyordu. Bir animatör olmak için gerekli çizim becerilerini kazanmak için Tokyo Sanat Üniversitesi'ne katıldı. Tokyo Sanat Üniversitesinden 1986 yılında mezun oldu. Burada geleneksel Japon sanatsal sözleşmelerini, tekniklerini ve konularını içeren 'geleneksel' Japon resim tarzı Nihonga'da uzmanlaştı.

Takashi Murakami, Resim, heykel gibi geleneksel sanat alanlarında eserler verse de, bunun yanında reklam, moda gibi ticari sanat diyebileceğimiz alanlarda da çalışmaları vardır. Eserleri klasik sanat ve sokak sanatı arasındaki belirginliğin tam da net olmadığı türden eserler. Parlak renkli, çocuksu ve füturistik olması en belirgin özelliklerinden. Ve bu yüzden de Murakami’nin eserleri hemen anlaşılabiliyor.

1998 yılında yaptığı “'My Lonesome Cowboy” adlı mastürbasyon yapan ve meni akışı bir kement oluşturan eseri 2008 yılında Sothbye'nin New York müzayedesinde 13.500.000 dolara satıldı. 1997 yılında yaptığı “Hiropon” adlı göğüslerinde süt fışkırtan anime karakterinin gerçek boyutlu bir hiciv heykeli, Mayıs 2002'de Christie'nin müzayede evinde 427.500 dolara satıldı.

Takashi Murakami, manga ve anime kültüründen de çok etkilenmiş bir sanatçıdır. 2000 yılında Los Angeles Çağdaş Sanat Müzesi için küratörlüğünü yaptığı bir grup sergisinin katalogunda kendi ürettiği “superflat” teorisini kendisi ve kendisine benzeyen sanatçılar için kullanmış. Yani savaş sonrası Japon toplumunun yaşayışı ve değişen kültürüyle birlikte, geleneksel Japon tarzından etkilenip bunları eserlerinde yansıtan sanatçılar için postmodern bir sanat hareketidir.

2002 yılında tasarımcı Marc Jacobs’un davetiyle, Louis Vuitton için tasarladığı çanta koleksiyonu en başarılı sanat-moda iş birliklerinden biri sayılıyor. Bu iş birliği uzun yıllar devam etti. 2007 yılında rapçi Kanye West’in Graduation albümünün kapağının tasarımını yaptı. Japonya’da yerel bir emlak kampanyasının işlerini yaptı. Ayrıca 2018 yılında Kanye West’in Kid Cudi ile ortak çıkardığı “Kids See Ghosts” albümünün kapağını yapmıştır.

“© Murakami” isimli retrospektifiyle Los Angeles Modern Sanatlar Müzesi’nde, ve Eylül 2010’da ise Château de Versailles’da kendi solo sergisini açabilen ilk Japon oldu.

Takashi Murakami, 2013 yılında global kültürel birikimiyle, kendi sanatıyla teşvik ettiği genç sanatçıların yanı sıra çocukların hayal gücünü kullandığı filmi “Jellyfish Eyes” yani “Denizanası Gözleri” filmini çekti. Bu filmi çekmesinde de küçükken ailesinin hediye ettiği ilk manganın büyük etkisi var.

Filmleri :
2013 - Jellyfish Eyes (Yönetmen)


Kaynak:Biyografi.info

Takashi Murakami için yapılan aramalar

Takashi Murakami, Takashi Murakami biyografi, Takashi Murakami hayatı, Takashi Murakami özgeçmişi, Takashi Murakami hakkında, Takashi Murakami doğum yeri, Takashi Murakami fotoğraf, Takashi Murakami video, Takashi Murakami resim, Takashi Murakami kimdir?, Takashi Murakami kaç yaşında?, Takashi Murakami nereli, Takashi Murakami memleketi