FB TW PIN NWS
BioRank 2957

Suna Kıraç

Doğum tarihi : ??.??.1941 Ölüm tarihi : 15.Eylül.2020
Suna Kıraç kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : iş kadını
Suna Kıraç doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Suna Kıraç Biyografisi

Suna Kıraç, 1941 yılında Ankara’da doğmuştur. Annesi Sadberk Hanım, babası Vehbi Koç’dur. Suna Kıraç, Koç Holding Yönetim Kurulu başkan vekilidir. Semahat Arsel (d.1929), Rahmi Koç (d.1930), Sevgi Koç (Gönül) (1938) adlarında ablası, kız kardeşi ve abisi vardır. Arnavutköy Amerikan Kız Kolejini bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finansman konularında eğitim alarak mezun oldu.
Babası Vehbi Koç ile çalışmaya başladığı 1961 yılından Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’nden ayrıldığı 2010 yılına kadar Koç Holding’de aktif görev yapmıştır.

19 yaşından beri iş hayatının içinde olan Suna Kıraç, 1960-1965 yılları arasında babası Vehbi Koç’a asistanlık yaptı. 1965-1970 yılları arasında Koç Holding A.Ş. Genel Sekreterliği, 1970- 1977 tarihlerinde Koç Holding A.Ş. Planlama Üyesi Genel Sekreter ve Personel ve İdare Departmanı Başkan Yardımcılığı, 1977-1980 yıllarında Holdingin Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yürüttü.

1980- 1981 yıllarında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 1987- 1994 yıllarındaysa holdingin Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel İdare görevli üyesi olan Suna Kıraç, 1994 yılından bu yana Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Görevli Üyesi görevini yürütmekteydi.

T.C. Bakanlar Kurulu'nun 23 Eylül 1997 tarihli kararı ile Türkiye'de eğitim, sağlık ve sosyal hizmet alanlarında yaptıkları katkılar dolayısıyla 27 Ekim 1997 günü T.C. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.

Suna Kıraç, 1999'da, üstün yöneticilik ve liderlik vasıfları ile Koç Holding'e, iş dünyasına ve Türk çocuklarının eğitimine katkılarından dolayı London Business School tarafından "Onur Üyeliği"ne layık görülmüştür.

Suna Kıraç, 2000 yılından beri ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) adı verilen hastalıkla mücadele etmekte ve çevresiyle sadece gözleriyle iletişim kurabilmektedir. Suna Kıraç konuşmak ya da bir mesaj iletmek istediğinde tam karşısına koyu renklerle yazılmış 29 harften oluşan bir alfabe konuluyor. Hemşireler tek tek harfleri gösteriyor. Suna Kıraç kirpiklerini kırpıştırdığında ilgili harf yazılıyor. Oluşturmasını istediği kelimeyi sırayla göstererek not ettiriyor. Kelimeler tek tek bulunarak cümle oluşturuluyor.

2002 yılında TOFAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Suna Kıraç, yıllardır beyindeki hücre kaybı olan ALS hastalığıyla mücadele ediyordu. ALS, ünlü Fizikçi Stephen Hawking ile eski Fenerbahçeli futbolcu Sedat Balkanlı’nın da hastalığı.

Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç'la birlikte kurdukları Pera Müzesi ve 1 Mart 2007'de hizmete sundukları İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ülkesine hizmet yatırımlarını sürdürmektedir. İstanbul'a dünya çapında bir oditoryum ve kültür merkezi kazandırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Suna Kıraç'ın 2006 yılında yayımlanan, tüm geliri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) bağışlanan ve editörlüğünü Rıdvan Akar'ın yaptığı "Ömrümden Uzun İdeallerim Var" adlı kitabı 100.000'in üstünde sattı ve yılın en çok satan kitaplarından biri oldu.

Suna Kıraç, 2000 yılında, İnan Kıraç ile birlikte; Vehbi Koç Vakfı Suna ve İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi'ni kurdu. Daha sonra da 2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nı ve 2005 yılında da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'ni kurmuştur.

2009 yılında eşi İnan Kıraç'la beraber Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü katkılarıyla İstanbul Turizm Onur Ödülünü aldı.

Suna Kıraç İnan Kıraç, İnan Kıraç ile 1969 yılında evlendi. Çocukları olmadı ama evliliklerinin 15. Yılında 4 aylıkken İpek Kıraç (d. 29 Kasım 1984) adında bir kız çocuğunu 1 Şubat 1985 tarihinde evlat edindiler.

Suna Kıraç uzun süredir tedavi gördüğü ALS hastalığı nedeniyle 15 Eylül 2020 tarihinde yaşamını yitirdi

Üyelikleri :
Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
Robert Koleji, Mütevelli Heyeti Üyesi
Koç Özel Lisesi İcra Kurulu Üyesi
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kurucu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Üyesi
Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi


Kaynak:Biyografi.info

Suna Kıraç hakkında haberler

Tüm Suna Kıraç haberleri

Suna Kıraç kitapları

Tüm Suna Kıraç kitapları

Suna Kıraç için yapılan aramalar

Suna Kıraç, Suna Kıraç biyografi, Suna Kıraç hayatı, Suna Kıraç özgeçmişi, Suna Kıraç hakkında, Suna Kıraç doğum yeri, Suna Kıraç fotoğraf, Suna Kıraç video, Suna Kıraç resim, Suna Kıraç kimdir?, Suna Kıraç kaç yaşında?, Suna Kıraç nereli, Suna Kıraç memleketi