FB TW PIN NWS
BioRank 3809

Sinan Tara

Doğum tarihi : ??.??.1958
Sinan Tara kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Sinan Tara doğum yeri : İstanbul

Sinan Tara Biyografisi

İş adamı Şarık Tara'nın oğludur ve Enka Şirketler Grubu'nun yönetim kurulu başkanıdır.

Sinan Tara, 1958 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Sinan Tara’dır. Annesi Lale Tara, babası Enka Holding kurucularından Şarık Tara'dır. Leyla Tara Suyabatmaz ve Zeynep Tara Keyman adlarında iki kız kardeşi vardır. Sinan Tara, Alman Lisesi'nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İsviçre’de inşaat mühendisliği üzerine yaptı 1980 yılında mezun oldu. Ardından ABD’de Kaliforniya eyaletinde San Fransisko Stanford Üniversitesi'nde işletme dalında yüksek lisans eğitimi 1983 yılında bitirdi.

1980 yılında Enka Şirketler Grubu'na katılarak Enka Arabistan şantiyesinde saha mühendisi olarak işe başladı. Enka'da saha mühendisi, finansman, enerji yatırımı, inşaat projeleri, proje finansmanı ve diğer yatırım alanlarında kendisine bağlı birim ve projelerde aktif olarak çalıştı ve 1984 yılından itibaren Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü, Yönetim Kurulu Üyeliği, Murahhas Üyeliği görevlerinde bulundu. 1994 yılından itibaren de Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Sosyal faaliyetler ve sorumluluk projeleri alanında, 1983 yılında kurulan Enka Vakfı ve Sadi Gülçelik Spor Sitesi, Enka Vakfı çatısı altında kurulan Enka Spor Klubü ile 1996 yılında faaliyete geçen Enka Okulları İstinye, 1999 yılında açılan Enka Okulları Adapazarı ve 2008 yılında açılan Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gebze Okulu’nun, ayrıca Enka Kültür Sanat Birimi’nin yürütülmesinde ve organizasyonlarında aktif görevlerde bulunmaktadır. Bunların yanısıra Sinan Tara, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyesi ve Türkiye Müteahhitler Birliği Üyesidir.

1986 yılında babası Şarık Tara işleri ona devretti. 1994 yılında da şirketin yönetim kurulu başkanı oldu.

Sinan Tara, 2013 yılında Forbes’e göre 1,4 milyar dolarlık şahsi serveti ile Türkiye'nin 19. zengini oldu.

İngilizce ve Almanca bilen Sinan Tara, evlidir. Agah Mehmet Tara adında bir oğlu vardır. Ayrıca 2 çocuğu daha vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Sinan Tara hakkında haberler

Tüm Sinan Tara haberleri

Sinan Tara için yapılan aramalar

Sinan Tara, Sinan Tara biyografi, Sinan Tara hayatı, Sinan Tara özgeçmişi, Sinan Tara hakkında, Sinan Tara doğum yeri, Sinan Tara fotoğraf, Sinan Tara video, Sinan Tara resim, Sinan Tara kimdir?, Sinan Tara kaç yaşında?, Sinan Tara nereli, Sinan Tara memleketi