FB TW PIN NWS
BioRank 5369

Şarık Tara

Doğum tarihi : 22.Nisan.1930 Ölüm tarihi : 28.Haziran.2018
Şarık Tara kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Şarık Tara doğum yeri : Üsküp, Yugoslavya
Ölüm yeri : İstanbul

Şarık Tara Biyografisi

Enka Şirketler Grubu Onursal Başkanıdır.

Şarık Tara, 22 Nisan 1930 tarihinde Yugoslavya, (Makedonya'nın başkenti) Üsküp'te doğmuştur. Annesi Mahmure hanımdır. Babası Fevzi Beydir. Yaşar ve İlhan adında erkek kardeşi ile Vildan (Gülçelik) adında kız kardeşi vardır. Tara soyadı ise Karadağ'daki Tara Dağı ve Tara Nehri'nden gelmektedir. Şarık Tara, Üsküp'te çiftlikleri olan bir ailenin çocuğu olarak mürebbiyeler ve hizmetçilerin bulunduğu gayet rahat bir çocukluk dönemi geçirdi.

İlkokula Sırp Mektebi'nde başlayan Tara, 2. Dünya savaşı yüzünden 1942 yılında İstanbul'a geldi ve orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1949'da girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden 1954 yılında mezun oldu. Okurken de bir yandan, ailenin paraya olan ihtiyacını da düşünerek çeşitli işlerde çalıştı. Evvela inşaatlarda çalıştı. 15-16 yaşında bir fabrikada gece vardiyasında çalıştı. Sonra Beşiktaş'taki mensucat fabrikasındaki Yugoslav mühendise tercümanlık yaptı. 1955'te Haydarpaşa Soğuk Hava Deposu'nun şantiye şefi olarak çalıştı.

Şarık Tara Şirketi'ni kurdu. İstinye Köprüsü'nün temelleri ile Yeşilköy sahil yolundaki koruma duvarlarını Veziroğlu'na taşeron olarak çalışarak yaptı. 1957 yılında kızkardeşi Vildan Gülçelik'in kocası Sadi Gülçelik ile birlikte ENKA Kollektif Şirketini kurdu ve müteahhitlik faaliyetlerine başladı.

Enişte ve kayınbirader sözcüklerinin ilk hecelerinden oluşan bir isim olan ENKA Kollektif Şirketi daha sonra Anonim Şirket'e, 1972'de de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüşmüştür. ENKA kurulduğu ilk günlerden itibaren gözünü zorlu taahhütlere dikmişti. Bugünkü ENKA’nın esası, tamamı İstanbul sınırları içerisindeki endüstriyel fabrikalar, rıhtımlar, tersane kızakları, tersaneler, hububat siloları, köprüler, yollar ve iskelelerin inşası olan ilk projelerinin çeşitliliği ile tanımlanmıştır. İlk yılların önemli projeleri arasında Türkiye’deki Aksu Kağıt Fabrikası, Chrysler Kamyon Montaj fabrikası ve Haydarpaşa Hububat Siloları'nın inşası vardır.

1960’larda, ENKA ilk yatırımlarını, Pimaş Plastik ve Altaş Çelik El Aletleri fabrikalarının kuruluşu ile iki imalat sanayine yapmıştır

Askerliğini İstihkâm yedek subay olarak İskenderun'da yaptı.

1990 yılı itibariye ENKA, dünyadaki en iyi müteahhit şirketler arasında anılmakta, tasarım, satınalma, inşaat, montaj, işletme, bakım ve yönetime kadar kapsamlı bir yelpazede hizmetler sunmaktadır.

1990’lardan sonraki yıllarda, ENKA, faaliyetlerini dünyanın farklı bölgelerine doğru genişletmeye devam etmiştir. 1993’ten başlayarak, ENKA, ortak girişim partneri Bechtel firması ile birlikte, Kazakistan’da, Tengiz Petrol Sahalarının geliştirilmesi için çeşitli projelere dair bir dizi sözleşme imzalamıştır.

1990’ların başında ENKA, Rusya’da uzun süreli ilişkiler kurma isteğini doğrulamış ve Mosenka ve Moskva Krasnye Holmy adında, Moskova’daki ofis ve yerleşim binalarını geliştirmek ve yönetmek için iki anonim şirket kurmuştur.

ENKA şu anda Rusya’da, birçok global şirkete yerel merkez ve tesis sunan, 318.500 m2 ofis alanına ve 230.000 m2 alışveriş merkezine sahiptir ve bunların yönetimini de üstlenmiştir. Bugüne kadar ENKA, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda, binalar, hastaneler, endüstriyel fabrikalar, petrol ve gaz projeleri olmak üzere 130’dan fazla proje tamamlamıştır.

Kamu ve özel kuruluşları ile vakıf ve spor klüplerinde sosyal faaliyetlerde bulunmakta ve bunlara maddi ve manevi destek de sağlamaktadır. Yük.Müh. Şarık Tara’ya yurt içi ve yurt dışındaki iş ve sosyal faaliyetleri nedeniyle çok sayıda ödül verilmiştir.

Şarık Tara, 1986 yılında 56 yaşındayken işleri oğlu Sinan Tara’a devretti. Mart 1994 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, Onursal Başkan da Şarık Tara’dır.

Şarık Tara, 1956 yılından beri Lale Tara (Ataman) ile evlidir. Zeynep ve Leyla adında iki kızı ve Sinan Tara adında oğlu vardır.

28 Haziran 2018 tarihinde, 2 Haziran 2018 tarihinden beri kalp yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olduğu İstanbul Acıbadem Maslak Hastanesinde 88 yaşında vefat etti.

Kitapları :
- Sınırların Ötesinde

Kaynak:Biyografi.info

Şarık Tara hakkında haberler

Tüm Şarık Tara haberleri

Şarık Tara için yapılan aramalar

Şarık Tara, Şarık Tara biyografi, Şarık Tara hayatı, Şarık Tara özgeçmişi, Şarık Tara hakkında, Şarık Tara doğum yeri, Şarık Tara fotoğraf, Şarık Tara video, Şarık Tara resim, Şarık Tara kimdir?, Şarık Tara kaç yaşında?, Şarık Tara nereli, Şarık Tara memleketi