FB TW PIN NWS
BioRank 5274

Simon Stevin

Doğum tarihi : ??.??.1548 Ölüm tarihi : ??.Şubat.1620
Simon Stevin kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu :
Simon Stevin doğum yeri : Brugge, Belçika
Ölüm yeri : Lahey, Hollanda

Simon Stevin Biyografisi

Muhasebeci ve mühendis. Tüm ölçüm sistemlerini ondalık tabanda birleştirme projesinin bir parçası olarak, ondalık kesirleri ilk kez kullandı. Bu, Hint-Arap sayı sisteminin genel olarak kullanılması sayesinde gerçekleşen önemli gelişmelerden biriydi.

Simon Stevin, 1548 yılında Brugge, Belçika’da doğmuştur. Annesinin adı Cathelijne, babası Anthuenis (Anton) Stevin’dir. Anthuenis ve Cathelijne evli değildi, ancak Simon'un annesi Cathelijne daha sonra halı ve ipek ticaretiyle uğraşan bir adamla evlendi. Cathelijne, evlenerek Kalvinist olan bir aileye katıldı. Kalvinist geleneğe göre yetiştirildiği varsayılsa da Simon'ın ilk yılları veya eğitimi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. 1581 yılında Hollanda'nın Leiden'e taşındı ve 1583 yılında Leiden kentinde bulunan Leiden Üniversitesinde eğitim görmeye başladı.

Protestanlığın bir dalı Kalvenizm mezhebinden olan Simon Stevin, 1571 yılında Katolik İspanyol yöneticiler tarafından Protestanlara yönelik dini zulümden kaçmak için Brugge’dan Antwerp'e taşındı. Anvers'teki bir firmada muhasebeci ve kasiyer oldu. 1571 ile 1577 yılları arasında Prusya, Polonya, Danimarka, Norveç ve İsveç ve Kuzey Avrupa'nın diğer bölgelerini dolaştı.

Simon Stevin, 1577 yılında tekrar Brugge’e taşındı ve 1581 yılına kadar Bruges belediye meclisinde vergi katibi olarak çalıştı. Bu dönemde Bruges, yoğun dini çatışmaların sahnesiydi. Katolikler ve Kalvinistler dönüşümlü olarak şehrin yönetimini kontrol ettiler. Genellikle birbirlerine karşı çıktılar, ancak İspanya Kralı II. Felipe'nin emirlerine karşı koymak için işbirliği yaptılar. Daha sonra Kalvinistler birçok Flaman şehrinde iktidarı ele geçirdiler ve İspanyol hükümdarları destekleyen Katolik din adamlarını ve laik valileri hapse attılar. 1578 ile 1584 arasında Bruges, Kalvinistler tarafından yönetildi.

Flaman bir matematikçi, fizikçi ve askeri mühendis olan Simon Stevin, Bilim ve mühendisliğin birçok alanında teorik ve pratik olarak çeşitli katkılar yaptı. Muhasebeci ve mühendis olan Simon Stevin, tüm ölçüm sistemlerini ondalık tabanda birleştirme projesinin bir parçası olarak, ondalık kesirleri ilk kez kullanır. Bu, Hint-Arap sayı sisteminin genel olarak kullanılması sayesinde gerçekleşen önemli gelişmelerden biridir. 20. yüzyılın ortalarına kadar ondalık kesirleri icat ettiği düşünülüyordu , ancak araştırmacılar daha sonra ondalık kesirlerin ortaçağ İslam alimi El-Uqlidisi tarafından 952'de yazılan bir kitapta tanıtıldığını keşfetti. Üstelik, ondalık kesirlerin sistematik bir gelişimi 1427'de Al-Kashi tarafından yazılan Miftah al-Hisab kitabında Stevin'den çok önce verildi.

Simon Stevin, birçok keşif ve icattan sorumludur. Matematik, fizik ve hidrolik mühendisliği ile ölçme gibi uygulamalı bilim gibi (mühendislik ile ilgili) bilimin geliştirilmesinde ve pratik uygulamasında öncü olmuştur. De Driehouckhandel adlı kitabıyla trigonometriye katkıda bulundu.

Simon Stevin, 1586'da Hollanda su kanallarındaki taşkınları kontrol etmek için Yel değirmenleri ile suyu dışarı pompalamak konusunda hidrolik mühendisliğinde alıştırmalar ve iyileştirmeler yaptı. 1600 yazında Flanders'de Orange Prensi Maurice için bir rüzgar arabası icat etti.

Simon Stevin, 1612 yılında bir ev satın aldığı Lahey'e taşındı.

Simon Stevin, 1610 yılında Catherine Krai ile evlendi. Hendrick Stevin, Levina Stevin, Susanna Stevin, Frederic Stevin adlarında çocukları vardı.

Simon Stevin, Şubat 1620 yılında Lahey, Hollanda’da 72 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Simon Stevin için yapılan aramalar

Simon Stevin, Simon Stevin biyografi, Simon Stevin hayatı, Simon Stevin özgeçmişi, Simon Stevin hakkında, Simon Stevin doğum yeri, Simon Stevin fotoğraf, Simon Stevin video, Simon Stevin resim, Simon Stevin kimdir?, Simon Stevin kaç yaşında?, Simon Stevin nereli, Simon Stevin memleketi