FB TW PIN NWS
BioRank 7243

II. Felipe

Doğum tarihi : 21.Mayıs.1527 Ölüm tarihi : 13.Eylül.1598
II. Felipe kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
II. Felipe doğum yeri : Palacio de Pimentel, Valladolid, İspanya
Ölüm yeri : El Escorial, İspanya

II. Felipe Biyografisi

25 Temmuz 1554 – 13 Eylül 1598 tarihleri arasında İspanya kralı olarak yaşadı. İspanya İmparatorluğu'nun kurucusudur.

II. Felipe, 21 Mayıs 1527 tarihinde Palacio de Pimentel, Valladolid, İspanya’da Kutsal Roma-Cermen İmparatoru ve İspanya Kralı” olan Şarlken (V. Karl)’ın ve Portekiz Prensesi olan İsabella’nın tek meşru çocuğu olarak doğmuştur.

Babası İspanya Kralı olan Şarlken (V. Karl) 1556 yılında tahttan çekilip II. Felipe’e bıraktı. İspanya Kralı olur olmaz¸ Protestanlardan nefret eden II. Felipe İspanya'daki bütün protestanların öldürülmesini emretti. 18 bin insan bu dönemde idam edildi.

II. Felipe 1588 yılında Protestanlığın yayılmasını önlemek amacıyla İngiltere'yi işgal etmeye karar verdi. İspanyol Armadası adı verilen bu deniz savaşında İspanya büyük bir hezimete uğradı. Bu savaş Avrupa tarihi'nde önemli bir dönem noktası oluşturacaktı. Böylece Protestanlık artık durdurulamaz hale geldi. İspanya'nın gücü azaldı ve İngiltere Avrupa'da büyük bir güç haline geldi.

II. Felipe, krallığı döneminde Akdeniz'e hakim olan Osmanlılarla savaşmaya devam etti. 1560 yılında İspanya, Venedik Cumhuriyeti, Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Savoy Düklüğü ve Malta Şövalyeleri’nden oluşan bir Haçlı donanmasıyla Osmanlı donanmasına saldırdı. Tunus açıklarında yapılan Cerbe Deniz Savaşı’nda Osmanlı donanmasına Kaptan-ı Derya Piyale Paşa kumanda ediyordu. Haçlı donanması bu savaşta büyük bir hezimete uğradı. Ancak 1571 yılında Osmanlılarla II. Felipe'nin kardeşi Don Juan’ın kumandasındaki Haçlılar arasında yapılan İnebahtı Deniz Savaşı’nı Haçlılar kazandı.

Bu zafer, Batı Akdeniz'de İspanya'yı egemen yaptı. Bu zaferden dolayı Papa, II. Felipe'yi Hıristiyanlık'ın büyük korucusu ilan etti. Bu zaferden sonra II. Felipe, asıl büyük şeytan olarak gördüğü Protestan İngiltere Krallık'ını işgal etmeye karar verdi. Hollanda'dan 250 bin kişilik bir ordu toparlayan Felipe, donanmasıyla beraber İngiltere önlerine geldi. Fakat Felipe'nin İnebahtı Deniz Savaşı'na katılmış olan ve sonradan Protestanlığı seçip İngiltere'ye yerleşen 2 İspanyol denizcinin, kalyonlarının planlarını kraliçeye verdiğini ve İngiltere'nin o zamanlarda İspanyanın 1/10'u kadar olan ekonomisin bütün kaynaklarını bir donanma yapmaya ayırdığından haberi yoktu. 1588 yılında 2 donanma karşılaştı. Muharebede İspanya büyük bir mağlubiyet aldı.

1588 yılında Hollanda’lı Protestanlar tarafından yapılan saldırılarda yenildi. Hollanda'yı kaybetti. Durumdan istifade eden Türkler ve İngilizler, Atlantik ve Akdeniz ticaret yollarını ellerine geçirdi.

Ordusunu, donanmasını ve ticaret ordularını kaybeden II. Felipe, İspanyol ekonomisine büyük zarar getirdi. Ülkede ve kolonilerde isyanlar çıktı. II. Felipe, yönetimden fiili olarak çekilip kendisini dine verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: 1543 yılında kuzeni Portekiz prensesi Maria Manuela ile evlendi. 1545 yılında oğulları Carlos'u doğurdu, ancak dört gün sonra kanama nedeniyle öldü.
2.eşi: II. Felipe, 1554 yılında İngiltere'nin Katolik kraliçesi Mary Tudor ile evlendi. 1558 yılında Mary Tudor (I. Mary) ölünce İngiltere üzerindeki nüfuzunu kaybetti. Bu sefer İngiltere'nin yeni protestan kraliçesi I. Elizabeth'le evlenmek istedi ama başarılı olamadı.
3.eşi: 1559 yılında Elisabeth of Valois ile evlendi. Isabella Clara, Catherine Michelle adlarında çocukları oldu. Eşi on doğumunu gerçekleştirirken 1568 yılında öldü.
4.eşi: 1570 yılında Anna of Austria, Queen of Spain ile evlendi. III. Felipe, Ferdinand, Prince of Asturias, Diego, Prince of Asturias, Infanta Maria of Spain adlarında çocukları oldu.

II. Felipe, 13 Eylül 1598 tarihinde İspanya’da Madrid yakınlarında El Escorial’da 71 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

II. Felipe için yapılan aramalar

II. Felipe, II. Felipe biyografi, II. Felipe hayatı, II. Felipe özgeçmişi, II. Felipe hakkında, II. Felipe doğum yeri, II. Felipe fotoğraf, II. Felipe video, II. Felipe resim, II. Felipe kimdir?, II. Felipe kaç yaşında?, II. Felipe nereli, II. Felipe memleketi