FB TW PIN NWS
BioRank 3495

Serdal Adalı

Doğum tarihi : 01.Şubat.1964
Serdal Adalı kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Serdal Adalı doğum yeri : Adana

Serdal Adalı Biyografisi

İş adamı olan Serdal Adalı, Adalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Serdal Adalı, 1 Şubat 1964 tarihinde Adana’da doğmuştur. Babası Hasan Adalı, annesi Özen Adalı’dır. Hünkar Adalı, Şevki Adalı ve Ayşe Adalı adlarında kardeşleri vardır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimlerini Adana’da yaptı. 1981 senesinde üniversite eğitimi için UCLA (University Of California Los Angeles) üniversitesine kaydını yaptırdı. Ancak 1 yıl sonra babasının rahatsızlığı nedeni ile ABD’de okumakta olduğu California Üniversitesi’ndeki lisans eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalarak Türkiye’ye döndü.

1984 yılında iş hayatına başlayarak ağabeyi Hünkar Adalı ile birlikte Adalı Holding’i kurdu. İnşaat, servis, lojistik, catering ve enerji alanlarında 6 bini aşkın çalışanıyla uluslararası alanda iş yapmaktadır. Türkiye’de Oyak Grubu bünyesinde Akdeniz Bölgesi’nde hazır beton tesislerinin işletmeciliği ve kum çakıl üretimiyle ilgili firmaların Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve yurt dışı işlerini yürütmektedir.

Serdal Adalı'nın Amerika'da ve Türkiye'de birçok otel yatırımı bulunuyor. Bunun yanında restoran zinciri de bulunan Adalı grubu aynı zamanda Sheraton Adana'nın da sahibi durumunda. Adalı Holding, Serka İnşaat'ın da sahibi. Serdal Adalı'nın aynı zamanda çok sayıda yarış atı sahibi olduğu da biliniyor.

Serdal Adalı daha önce Yıldırım Demirören'in başkan olduğu dönemde 2009 – 2012 yılları arasında Beşiktaş spor kulübü’nün Asbaşkanı olarak görev yapmıştır. 2012 yılında bu görevini Ahmet Nur Çebi’ye devretmiştir. Aynı zamanda 2009 – 2012 yılları arasında Beşiktaş spor kulübü’nün Futbol Komitesi Başkanı olarak görev yapmıştır.

Serdal Adalı, 12 Temmuz 2011'de "Şike yapmak" suçlamasıyla gözaltına alınarak savcılık tarafından ifadesi alındı, ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak yaklaşık 5 ay Metris Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası'nda yapılan değişiklikten sonra tahliye edildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012 tarihinde Serdal Adalı'nın "Şike yapmak" suçunu işlediğine hükmetti. Mahkeme ayrıca Serdal Adalı hakkında "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılan Serdal Adalı, kararı temyiz etti. 17 Ocak 2014 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi, hakkındaki mahkeme hükümlerini bozmuştur.

Serdal Adalı, 21 Eylül 2012 tarihinde Veliefendi Hipodromu Şeref Salonu'nda yapılan Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu sonrası Türkiye Jokey Kulübü'nün 25. başkanı oldu. 2012 – 2015 yılları arasında Türkiye Jokey Kulübü'nün 25. Başkanlığını yapmıştır.

16 Haziran 2013 tarihinde yapılan Beşiktaş spor kulübü’nün başkanlık seçimlerinde aday olmuş ancak Fikret Orman tekrar başkan seçilmiştir.

İngilizce bilen Serdal Adalı, 1986 senesinde Eren Adalı ile evlendi. Serhan Kerim Adalı ve Celal Alaz Adalı adında iki çocuğu vardır.

Serdal Adalı, son olarak Fikret Orman'ın yönetiminde İkinci Başkanlık yapmıştır.

Fikret Orman, 24 Eylül 2019 tarihinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü'ü başkanlığından istifa kararı almasının ardından 10 Ekim 2019 tarihinde Serdal Adalı 13 Ekim ve çoğunluk sağlanamaması halinde ise 20 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan Olağanüstü seçimli bir genel kurulda başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

20 Ekim 2019 tarihinde yapılan Olağanüstü Seçimli Genel Kurulunda toplam kullanılan 8644 üyeden aldığı 5009 oy ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu.

Ahmet Nur Çebi'nin yeniden aday olmadığı Beşiktaş'ın yeni başkanının belirleneceği Olağanüstü Seçimli Genel Kurul, BJK Emlakjet Spor Kompleksi’nde yapıldı. Başkanlık için yarışan Hasan Arat 7 bin 271 oy alırken, diğer aday Serdal Adalı 4 bin 557 oyda kaldı.

3 Aralık 2023 tarihinde yapılan Beşiktaş Spor Kulübü]’nün Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu’nda Hasan Arat, kulübün 35’inci başkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Serdal Adalı hakkında haberler

Tüm Serdal Adalı haberleri

Serdal Adalı için yapılan aramalar

Serdal Adalı, Serdal Adalı biyografi, Serdal Adalı hayatı, Serdal Adalı özgeçmişi, Serdal Adalı hakkında, Serdal Adalı doğum yeri, Serdal Adalı fotoğraf, Serdal Adalı video, Serdal Adalı resim, Serdal Adalı kimdir?, Serdal Adalı kaç yaşında?, Serdal Adalı nereli, Serdal Adalı memleketi