FB TW PIN NWS
BioRank 2368

Semih Kaplanoğlu

Doğum tarihi : 04.Nisan.1963
Semih Kaplanoğlu kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Semih Kaplanoğlu doğum yeri : Karşıyaka İzmir

Semih Kaplanoğlu Biyografisi

Semih Kaplanoğlu, 4 Nisan 1963 tarihinde İzmir Karşıyaka’da denize yirmi metre mesafedeki eski bir Rum evinde doğmuştur. “İzmir’in açık hava sinemalarında bir gecede üç film izleyerek büyüdü. Tam adı Hasan Semih Kaplanoğlu'dır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nden 1984 yılında mezun oldu. Mezuniyet tezi olarak, mezuniyet filmi olan MOBAPP’ı (Meşru Olmayan Bir Aşkın Parçalanmış Portreleri) TRT kameramanı bir tanıdığından temin ettiği parça parça filmlerle gerçekleştirdi.

Okuldayken kısa filmler yaptı ve bitirir bitirmez uzun metraj çekmenin hayalini kurmaya başladı. Bunu gerçekleştirebilmesi için 16 yıl geçti. Bu sürede film yaparak, hikâyeler yazarak, senaryo çalışmalarıyla sinemanın içinde yer alarak meslekî anlamda sektöre yakın durmaya çalıştı. Dizi yönetmenliği, metin yazarlığı, kamera asistanlığı yaptı.

1984 yılında İstanbul’a yerleşti. İş hayatına Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ve Young&Rubicam reklam şirketlerinde reklam yazarı olarak başladı. 1986 yılında Suha Arın’ın yönettiği ödüllü "Eski Evler- Eski Ustalar" ve Mimar Sinan belgesellerinde Kamera Asistanı olarak çalıştı. Semih Kaplanoğlu aynı zamanda şiir de yazmaktadır ve Tan, Oluşum, Varlık, Gergedan, Gösteri, Argos gibi dergilerde şiirleri yayınlandı.

1994 yılında yayınlanmaya başlayan Şehnaz Tango adlı TV dizisinin 52 bölümünün senaryo ekibinde yazdı ve yönetmenliğini yaptı. 2001 yılında ilk filmi olan “Herkes Kendi Evinde” filmini yaptı.

Semih Kaplanoğlu, yönetmen olmanın yanı sıra, plastik sanatlar ve sinema üzerine yabancı dillere de çevrilmiş makaleler yazdı. Bu makaleler, Gergedan, Gösteri, Cumhuriyet ve Sanat Dünyamız gibi dergilerde 1987–2003 yılları arasında yayınlandı.

1996-2000 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde kısa öykülerden oluşan "Karşılaşmalar" adlı köşe yazarlığı yaptı. “Karşılaşmalar” adlı köşeden seçtiği yazıların bir kısmını daha sonra aynı adla kitaplaştırdı.

Yumurta-Süt-Bal adlarında film üçlemesi yaptı. 2010 yılında Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği ‘Bal’, dünyanın en prestijli festivallerinden Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı’yı kazandı. Semih Kaplanoğlu, ‘Yumurta’yla başlayıp ‘Süt’le devam ettiği Yusuf üçlemesinin son filmi ‘Bal’da Yusuf’un çocukluğuna gidiyor ve Yusuf’un babasıyla ilişkisini ve doğayı keşfedişini anlatıyordu.

Semih Kaplanoğlu, filmleri hakkında “Bizi kendimizden koparacak filmler yapmak, filmlerimden çıkınca ‘Oh ne güzel vakit geçirdik bütün dertlerimizi unuttuk’ denmesini istemiyorum. Hayır dertlerimiz var, belki sıkıcı bir iş yapıyorum ama seyirciyi dertlerine geri döndürmek istiyorum.” diyor.

Semih Kaplanoğlu, 1999 haziran ayında, Abdi İpekçi'nin yeğeni olan gazeteci, senarist ve yazar Leyla İpekçi ile evlendi.

Adana'da 2017 yılında 24'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Adana Film Festivali'nde siyah beyaz çektiği "Buğday" filmi ile "FİLM-YÖN En iyi yönetmen" ödülünü kazandı.

Semih Kaplanoğlu'nun yazıp yönettiği, yapımı 5 yıl süren ve İngilizce çekilen 'Buğday' (Grain) filminin başrollerinde Jean-Marc Barr, Ermin Bravo, Grigory Dobrygin ve Cristina Flutur'a rol aldı. Çekimleri ABD, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen filmin görüntü yönetmenliğini ise Giles Nuttgens üstlendi. Türkiye, Almanya, Fransa, İsveç ve Katar ortak yapımı film, Türkiye'den Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT ve Galata Film ortaklığıyla çekildi.

Semih Kaplanoğlu'nun bir önceki filmi olan "Bağlılık Aslı" ile Oscar aday adayı olan Semih Kaplanoğlu "Bağlılık Hasan" filmi ile de 2021 yılının Ekim ayında, Oscar aday adayı olarak belirlendi.

Bağlılık Üçlemesi'nin ikinci filmi olma özelliği taşıyan "Bağlılık Hasan" sinema filmi; babasından miras kalan topraklarda geçimini bahçecilik ve çiftçilikle sağlayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Bağlılık Hasan'ın oyuncu kadrosunda Umut Karadağ, Filiz Bozok, Gökhan Azlağ, Hakan Altıner, Mahir Günşiray, Devrim Özder Akın ve Ayşe Günyüz Demirci yer alıyor.

Kitapları :
2017 - Yusufun Rüyası
2011 - Karşılaşmalar

Yönettiği filmler :
2021 - Bağlılık Hasan (Sinema Filmi)
2019 - Bağlılık Aslı (Sinema Filmi)
2017 - Buğday /Grain (Sinema Filmi)
2013 - Venice 70: Future Reloaded (Sinema Filmi)
2012 - Çocuklar (yapımcı)
2009 - Bal (Sinema Filmi)
2008 - Süt (Sinema Filmi)
2007 - Yumurta (Sinema Filmi)
2005 - Meleğin Düşüşü (Sinema Filmi)
2001 - Herkes Kendi Evinde (Sinema Filmi)
1994 - Şehnaz Tango (Tv Dizisi)

Senaryo :
2019 - Bağlılık Aslı (Sinema Filmi)
2017 - Buğday /Grain (Sinema Filmi)
2009 - Bal (Sinema Filmi)
2008 - Süt (Sinema Filmi)
2007 - Yumurta (Sinema Filmi)
2005 - Meleğin Düşüşü (Sinema Filmi)
2001 - Herkes Kendi Evinde (Sinema Filmi)

Ödülleri :
2017 - 24. Uluslararası Adana Film Festivali - FİLM-YÖN En iyi yönetmen (Buğday)
2010 - 60. Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı ödülü “Bal” filmi ile
2010 - 60. Berlin Film Festivali'nde, Ekümenik Jüri Ödülü “Bal” filmi ile
2010 - 17.Adana Altın Koza Film Şenliği, En İyi Film, “Bal” filmi ile
2008 - 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma
2008 - Altın Lale Ödülü, (Yumurta)
2008 - Radikal Gazetesi Halk Ödülü (Yumurta)
2007 - Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin en iyi filmi (Yumurta)

Kaynak:Biyografi.info

Semih Kaplanoğlu hakkında haberler

Tüm Semih Kaplanoğlu haberleri

Semih Kaplanoğlu kitapları

 • Yusuf'un Rüyası Yusuf'un Rüyası

  Yarın tarihi : 2010-11-01


  Yayınevi : TİMAŞ YAYINLARI


  Sinema-Tiyatro » Sinema-Genel

 • Karşılaşmalar Karşılaşmalar

  Yarın tarihi : 2011-01-13


  Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI


  Edebiyat » Deneme (yerli)

Tüm Semih Kaplanoğlu kitapları

Semih Kaplanoğlu filmleri

Tüm Semih Kaplanoğlu filmleri

Semih Kaplanoğlu için yapılan aramalar

Semih Kaplanoğlu, Semih Kaplanoğlu biyografi, Semih Kaplanoğlu hayatı, Semih Kaplanoğlu özgeçmişi, Semih Kaplanoğlu hakkında, Semih Kaplanoğlu doğum yeri, Semih Kaplanoğlu fotoğraf, Semih Kaplanoğlu video, Semih Kaplanoğlu resim, Semih Kaplanoğlu kimdir?, Semih Kaplanoğlu kaç yaşında?, Semih Kaplanoğlu nereli, Semih Kaplanoğlu memleketi