FB TW PIN NWS
Yumurta

Yumurta (2007)

Türkçe adı :
Yönetmen : Semih Kaplanoglu
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Kaplan Film
Oyuncular : Nejat İşler (Yusuf), Saadet Işıl Aksoy (Ayla), Ufuk Bayraktar (Haluk), Tülin Özen (Sahaftaki Kadin), Gülçin Santircioğlu (Gül), Kaan Karabacak (Çapacı Çocuk), Semra Kaplanoğlu (Zehra)
Gösterim tarihi :
Türü : Dram
Süre : 1 saat, 37 dakika
Ülke : Türkiye / Yunanistan
Websitesi : www.yumurtafilm.com/...

Film Özeti

Şair Yusuf (Nejat İşler) annesinin ölüm haberini alınca yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla (Saadet Işıl Aksoy) beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir.

Ayla’nın Yusuf’tan bir isteği vardır. Zehra’nın (Semra Kaplanoğlu) ölmeden önceki adağını, oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden Yusuf bu isteğe karşı koyamaz. Ve Ayla ile birlikte üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkar.

Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçiren Yusuf ve Ayla, katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi içine birbirlerine yakınlaşırlar.

Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf’un kaderini değiştirecek midir?..

Ziyaretçi yorumları