FB TW PIN NWS
BioRank 14

Canan Yaka

Doğum tarihi : 06.Ağustos.1949
Canan Yaka kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : iş kadını
Canan Yaka doğum yeri : İstanbul

Canan Yaka Biyografisi

Canan Yaka,gerçek adı Nazlı Canan Yaka’dır. 1949 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türkiye'nin en ünlü kadın terzilerinden Mualla Özbek'in kızıdır. Anne Mualla Özbek ‘Yaka’ sigaralarının sahibiyle evlendiği için Yaka soyadını almıştır. Canan ve Ayşe adlı kızları bu evliliğinden olmuştur. Orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladı. Londra'da Tekstil İşletmeciliği üzerinde iki yıl okudu. Niyeti Paris'e geçip, annesinin mesleğiyle ilgili çalışmalar yapmaktı. Fransızca öğrenerek Paris'te Federasyon Moda Okulu'nda (Ecole Superior de L'Mode) bir yıl öğrenim yaptı. Fransız Sainte Pulcheri okulundan mezun oldu.
Canan Yaka, bebekliğinden beri annesinin Mısır Apartmanın’daki Haute Couture atölyesinde büyüdüğü için onun mesleğini seçti. Canan Yaka, annesinin Trabya Oteli’nde açtığı butikde çalışma hayatına atıldı.

Annesi Mualla Özbek'in “işçi olmadan patron olunmaz” sözüyle Vakko’nun kadın bölümünde çalışmaya başlayan Canan Yaka, burada 3 yıl çalıştı. Edindiği deneyim ile 1974 yılında, erkek giyimine yöneldi ve Yılmazlar Pasajı’nda mağazasını açtı.

İçindeki yaratıcılığın ağır basması ile, 1979 yılında annesiyle birlikte çalışma hayatına devam eden Canan Yaka, sahip olduğu yetenek, vizyon ve kreatif çalışmaları ile kısa sürede, müşteriler tarafından aranan ve çalışmaları takdir toplayan bir modacı oldu.

Cemiyet, iş, sanat, politika ve sahne dünyasının önde gelen isimlerine hizmet etmiş ve etmeye devam eden Canan Yaka için kalite vaz geçilmez bir unsurdur. Tasarımları ile bir çok ilke imza atmış, başarıları Türkiye sınırlarını aşmış olan Canan Yaka, kendisini modacı olarak değil bir sanatçı olarak ifade etmektedir.

Canan Yaka, 1972 yılında Selçuk Ural'dan boşandıktan sonra en büyük aşkı Tanju Okan’la birlikte oldu. Daha sonra Kadir İnanır 13 yıllık beraberliği geldi. Ardından ‘Tanca’ ayakkabılarının sahibi Ergin Tanca ile birlikte oldu.

Canan Yaka'nın ilk evliliğini uzun süren beraberlikten sonra 1968 de şarkıcı Selçuk Ural ile yaptı. Bir yıl sonra 1969'da da Fatoş Aslı Ural doğdu. Bu evlilik, üç yıl sürdü ve 1972 de boşandılar.

Canan Yaka, Haute Couture kıyafet dikimine devam ediyor.

Kaynak:Biyografi.info

Canan Yaka videoları

Tüm Canan Yaka videoları

Canan Yaka için yapılan aramalar

Canan Yaka, Canan Yaka biyografi, Canan Yaka hayatı, Canan Yaka özgeçmişi, Canan Yaka hakkında, Canan Yaka doğum yeri, Canan Yaka fotoğraf, Canan Yaka video, Canan Yaka resim, Canan Yaka kimdir?, Canan Yaka kaç yaşında?, Canan Yaka nereli, Canan Yaka memleketi