FB TW PIN NWS
BioRank 9389

Sahak Maşalyan

Doğum tarihi : 17.Mart.1962
Sahak Maşalyan kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Din Adamı
Sahak Maşalyan doğum yeri : İstanbul

Sahak Maşalyan Biyografisi

11 Aralık 2019 tarihinde 85. İstanbul Ermeni Patrikliğine Sahak Maşalyan seçildi.

Sahak Maşalyan, Ermeni asıllı Türk vatandaşı olarak 17 Mart 1962 tarihinde İstanbul Bayrampaşa’da doğduğunda ailesi ona Şahin Maşalı adını verdi. Vaftiz töreninde Şahan, 1992’de ruhaniliğe adım attığında da Sahak Maşalyan adıyla kutsandı. Babası elektrik kaynakçısı, annesi ev kadını idi. İlkokulu İstanbul Fatih'te bulunan Tevfik Kut İlkokulunda okudu. Ardından Gedikpaşa Ortaokulu ve Bakırköy Lisesi’nde temel eğitimini tamamladı. 1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’ni kazandı. 1982 yılnda rahip olmaya karar vererek İTÜ’den ayrıldı ve 20 yaşında Ermenice öğrenmeye başladı.

Karadenizli bir ailenin çocuğu olan ve çocukluğu İstanbul Bayrampaşa’da geçen Sahak Maşalyan’ın ailesi 1955 yılında Karadeniz’den gelmiş. Baba tarafı Sinop, anne tarafı Kastamonulu. İstanbul’da tanışmışlar. Kumkapı’ya yerleşmişler. İki kız kardeşi vardır.

Sahak Maşalyan, 1983-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde eğitim görürken, Ermeni Patrikhanesi’ne öğrenci olarak yerleşti. Üniversite eğitimiyle eş zamanlı olarak; Ermenice dili, Tören Bilgisi, Kilise Tarihi ve Öğretileri konularında özel derslerle rahipliğe hazırlığını sürdürdü.

Sahak Maşalyan, 1984 yılında henüz Üstrahip (Vartabed) olan Mesrob Mutafyan’ın, Bakırköy Kilisesi’nde her Perşembe kadınlar için düzenlediği Türkçe vaazlarını devralarak 1988 yılına kadar kesintisiz sürdürdü. Yine aynı dönemde Mesrob Mutafyan’ın Gedikpaşa Kilisesi’ndeki vaazlarını da dönüşümlü olarak üstlendi.

1986 yılında patrik Şnork Kalustyan tarafından diyakoz – papaz yardımcısı (sargavak) olarak takdis edildi.

1988-1989 yılları arasında kısa dönem askerlik görevini Kağıthane ve Tatvan’da tamamladı.

1989 yılından itibaren İngiltere’de Londra’daki, Belçika Leuven Üniversitesi’nin programlarını izleyen Allen Hall Koleji’nde Teoloji okudu, iftihar listesinde yer alarak “Magna Cum Laude” derecesiyle 1994 yılında mezun oldu. Aynı zamanda Londra Ermeni Kilisesine diyakoz – papaz yardımcısı (sargavak) olarak hizmet etti.

Eğitimi sürerken 1992 yazında Patrik Karekin Kazancıyan tarafından evlenmemiş rahip (Apeğa) olarak takdis edilip resmi olarak sivil hayattan ruhani hayata geçiş yaptı.

1994-1997 dönemini manastır hayatını tanımak için Yeruşalim’de (Kudüs) geçirdi. Patrik Torkom Manugyan’ın desteğiyle 3 yıl boyunca, halk için akşamları “Kutsal Kitap Çalışmaları” düzenledi. Tarkmançats Lisesi’nde müdürlük (desuç) ve din dersi öğretmenliği yaptı.

1997-1999 yılları arasında Master çalışmalarını, İrlanda-Dublin’de bir Cizvit (Jesuit) üniversitesi olan Milltown İnstitute of Philosophy and Theology’de Spirituality dalında yürüterek, “İman ve Şifa Mucizeleri” teziyle 2000 yılında tamamladı.

1999-2005 yıllları boyunca İstanbul Kınalıada, Kumkapı Dışı Surp Harutyun, Gedikpaşa ve Galata kiliselerinde ruhanilik ve vaizlik görevlerini yürüttü. Aynı dönemde Ruhani Kurul’un Başkan yardımcısı oldu. Yurtiçi ve yurtdışı toplantı ve konferanslarda Patrikliği temsil etti. Patrikhane kilise bülteni Lraper’de pek çok yazısı yer aldı.

2005-2011 dönemi boyunca Ermenistan’da Kevorkyan Teoloji Akademisi’nde; öğretim üyeliği, dekan yardımcılığı ile üç yıl boyunca da dekanlık görevlerini yürüttü. Günümüzde dünya üzerinde aktif olarak görev yapan 200’den fazla din adamının hazırlanmasında katkıda bulundu.

Eğitmenlik ve yöneticilik görevlerinin yanında, halka yönelik vaizlik ve ruhani danışmanlık görevini sürdürdü. 2008 – 2010 yılları arasında Şoğagat TV’de İncil yorumlayan “Avedarani Usutsum” isminde Ermenistan ve diasporada yayınlanan 72 program yaptı. Bu başarılı programlarla sosyal medyada 1,5 milyonun üstünde tıklanma sayısına ulaştı.

Önemli patrikler arasında yer alan Hovhannes Golod ve Krikor Şığtayagir patriklerin hayatı hakkında kurgulanmış “Yergu Ukhtavor” (İki Adanmış Kişi) isimli dini tarihi bir roman yazdı. Defalarca baskısı gerçekleşen bu roman, Ermeni Kilisesi merkezi olan Surp Etchmiadzin yayınlarının en popüleri ve başarılısı olarak kabul edilmektedir.

2006 yılında Üstrahip (Vartabet), 2008 yılında ise Episkopos rütbelerini alarak 2011 yılında İstanbul’a döndü. İstanbul’a dönüşünü takiben Ermeni Patrikhanesi Kiliserarası ve Dinlerarası İlişkiler Sorumlusu oldu.

Sahak Maşalyan, Ekümenik ilişkiler bağlamında Türkiye Kiliseleri Ortak Komisyonu’nda aktif rol üstlendi. Bu komisyon dünya kilise tarihinde ilk kez Katolik, Ortodoks ve Protestan inançlarının ortak imanını bir kitap olarak yayınladı. İngilizceye de çevrilen ‘Temel İlkeleriyle Hristiyanlık’ adlı bu kitabı komisyonla birlikte kaleme aldı.

30 yılı aşkın bir süredir papaz ve piskopos olarak çalışmakta olan Sahak Maşalyan, Türkçe ve Ermenice’nin yanısıra iyi derecede İngilizce bilmektedir. Dini eğitimin bir parçası olarak Yunanca, Latince ve İbranice çalışmıştır.

Sahak Maşalyan, 4 Temmuz 2019 tarihinde Patrik Kaymakamı seçildi. Düzenli vaazlar vermekte ve Sahakyan-Nunyan Ermeni Lisesi din dersi öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’ın 8 Mart 2019 tarihinde ölmesi nedeni ile 11 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen seçim sonucunda Episkopos Sahak Maşalyan Türkiye Ermenileri Patrikliğine seçildi.

Kitapları :
Yergu Ukhtavor” (İki Adanmış Kişi) (dini tarihi bir roman)
2015 - Temel İlkeleriyle Hristiyanlık (Ortak Komisyon )


Kaynak:Biyografi.info

Sahak Maşalyan için yapılan aramalar

Sahak Maşalyan, Sahak Maşalyan biyografi, Sahak Maşalyan hayatı, Sahak Maşalyan özgeçmişi, Sahak Maşalyan hakkında, Sahak Maşalyan doğum yeri, Sahak Maşalyan fotoğraf, Sahak Maşalyan video, Sahak Maşalyan resim, Sahak Maşalyan kimdir?, Sahak Maşalyan kaç yaşında?, Sahak Maşalyan nereli, Sahak Maşalyan memleketi