FB TW PIN NWS
BioRank 6020

Ruhi Ayangil

Doğum tarihi : 12.Aralık.1953
Ruhi Ayangil kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Müzisyen, Besteci
Ruhi Ayangil doğum yeri : İstanbul

Ruhi Ayangil Biyografisi

Kanūni, Besteci, orkestra ve koro şefi, kanun sanatçısı, müzikolog, eğitimci, profesördür.

Ruhi Ayangil, Türk Müziği Orkestra ve Korosu'nun kurucusudur.

Ruhi Ayangil, 12 Aralık 1953 tarihinde İstanbul'un Kurtuluş semtinde doğmuştur. Annesi Rukiye Ayangil, babası Hidayet Ayangil aslen Erzincan, Kemâliye kazasının o zamanki ismiyle Gecegü köyünden. Şimdiki ismiyle de Kabataş köyündendir. 13 yaşında iken babası vefat etmiştir. Ruhi Ayangil, 3-4 yaşına kadar Kurtuluş semtinde yaşadıktan sonra Pangaltı'nda Eşref Efendi Sokağı'ndaki bir eve taşındılar. Orada da ilkokul 2. sınıf sonuna kadar oturduktan sonra İlkokul 3. sınıfta da Fatih semtine taşındılar. Ortakulu Karagümrük ortaokulunda okudu. Vefa Lisesinden mezun oldu. Besteci Selçuk Tekay ile liseden arkadaş oldu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumaya başladı. 1978 yılında mezun oldu. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı’nda da şan bölümüne devām ederek solfej ve armoni çalıştı.

Liseye devam ederken İleri Türk Müziği Konservatuarı Derneği’ne devam ederek müzik çalışmalarını geliştirdi. Üniversite yıllarında bu dernekten ayrıldı.

Yine üniversite yıllarında İstanbul Robert Kolej korosunu yetiştirdi ve yönetti. Uluslararası festivallerde, Türkiye, Polonya, Rusya ve Hollanda'da bu koro ile birçok konser yönetti. 1975-1977 Robert Kolej Beşeri Bilimler fakültesine katıldı ve müzik dersleri Müziğe Giriş ve Karşılaştırmalı Türk Müziği dersleri verdi.

Ruhi Ayangil, 1983 yılında Ruhi Ayangil Orkestra ve Korosu’nu kurdu. 1997-2011 arasında Yıldız Teknik Üniversitesinde görevler aldı: Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi Kurucu öğretim üyesi ve Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Başkanı olarak görev yaptı, YTÜ Vedat Kosal Müzik Uygulama ve Araştırmaları Merkezi Kurucu Müdürü ve YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı olarak hizmet etti.

Ruhi Ayangil, Türkiye'de Uluslararası İstanbul Sanat Festivali'nde, Finlandiya'da, Uluslararası Helsinki Festivali'nde, Hollanda, İtalya, Belçika ve Almanya'da pek çok konser yönetti. SSCB, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Lübnan, Mısır, Almanya, ABD, Belçika, Hollanda, Polonya, Macaristan’da Hasan Ferit Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu seslendirdi.

Ulusal ve uluslararası sayısız konser, bilimsel çalışma ve CD kayıtları gerçekleştiren Ruhi Ayangil, çalışmaları ile birçok ödül kazanmıştır, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Makam Analizi ve İTÜ’de Doktora öğrencilerine Müzikte Modernizm dersleri vermektedir.

Ruhi Ayangil, Kaiser Wilhelm-II Üniversitesi CMO (Münster) Bilim Danışma Kurulu Üyesi ve Mimsanat Derneği SES Projesi uzman eğitmeni olarak bilimsel ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ruhi Ayangil, TRT için Itrî dizisinin (Buhurizade Mustafa Itri) müziklerini yaptı, Osman Bey ve Ailesi ile Peyami Safa kitabından uyarlama olan "Fatih-Harbiye" dizisinin jenerik ve iç müziklerini yaptı. Mimar Sinan belgeselinin jenerik ve müziğini yaptı.

İstanbul Belediyesi Türk Müziği İcra Heyeti’nde görev yaparken, 5 Ocak 1980 tarihinde ilk kez İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Hasan Ferit Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu seslendirdi.

Ruhi Ayangil çalışmalarında, Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olduğu halde Hasan Ferit Alnar’ın eserleri üzerine yoğunlaşmıştır. Cemal Reşit Rey'den armoni ve orkestrasyon eğitimi aldı. Ruhi Ayangil, Hasan Ferit Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu farklı orkestralarla 26 kez seslendirdi, kaydetti.

Kanun Enstrümanını popüler müzik alanına taşımak için Sezen Aksu, İlhan İrem, Attila Özdemiroğlu’nun çalışmalarında, Timur Selçuk’un orkestrasında yer aldı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi; MİM Sanat Derneği SES-TACET Projesi uzman eğitmeni, Türk Müziği Akademik Çevresi (TUMAC) kurucu üyesi ve bağımsız konser icracısı olarak bilimsel ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ruhi Ayangil, evlidir.

Ruhi Ayangil, 12 Mayıs 2022 akşamı Romanya’da sahne alarak Oradea Filârmoni Orkestrası’nın bahar sezonu programında Hasan Ferit Alnar Kanun Konçertosu’nu solist olarak seslendirdi. Maestro Romeo Rimbu’nun yönettiği konserde Ruhi Ayangil; filarmoni eşliğinde Hasan Ferit Alnar Konçertosu’nun yanı sıra, Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü eseri Türk Marşı’nı da kanunu ile solist olarak seslendirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Ruhi Ayangil için yapılan aramalar

Ruhi Ayangil, Ruhi Ayangil biyografi, Ruhi Ayangil hayatı, Ruhi Ayangil özgeçmişi, Ruhi Ayangil hakkında, Ruhi Ayangil doğum yeri, Ruhi Ayangil fotoğraf, Ruhi Ayangil video, Ruhi Ayangil resim, Ruhi Ayangil kimdir?, Ruhi Ayangil kaç yaşında?, Ruhi Ayangil nereli, Ruhi Ayangil memleketi