FB TW PIN NWS
BioRank 3373

Selçuk Tekay

Doğum tarihi : ??.??.1953 Ölüm tarihi : 13.Haziran.2021
Selçuk Tekay kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Besteci
Selçuk Tekay doğum yeri : Kağızman, Kars
Ölüm yeri : İstanbul

Selçuk Tekay Biyografisi

Besteci, kemancı

“Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda” isimli eserin sözleri Aşkın Tuna'ya bestesi ise Selçuk Tekay'a aittir. Selçuk Tekay, çok sayıda Güfte ve Bestesi bulunan keman virtüözüdür.
Selçuk Tekay, 1953 yılında Kars’ın ilçesi Kağızman’da doğmuştur. Selçuk Tekay, Vefa Lisesi ve Konsevatuvar eğitiminden sonra Emin Ongan, Feridun Darbaz, Teoman Önaldı gibi hocalardan istifade etmiştir.

100’e yakın albüm yönetmenliği yapan Tekay, Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı ve daha birçok ünlü sanatçının gerek sahne, gerekse albüm çalışmalarını yönetmiştir. 1991 yılında vurgun adlı bestesiyle 1992’de “beraber yürüdük biz bu yollarda” 1993 yılında da “yorgunum dostlarım” adlı besteleriyle “Altın Kelebek Yılın Bestecisi Ödülü”nü almıştır.

Selçuk Tekay, kemanıyla çıktığı yolda, gerek birbirinden güzel besteleriyle, gerek yönetmen olarak pek çok başarılı ve kaliteli yapımda yer almıştır. Universal müzik kadrosunda şef olarak çalışmış olan Selçuk Tekay; Müzeyyen Senar, Emel Sayın, Adnan Şenses, Ahmet Özhan, Bülent Ersoy, Sibel Can, Ebru Gündeş gibi isimlerle çalışmalar yapmıştır.

Selçuk Tekay, 1991 yılında Elif Maner ile evlendi. Eşi Kasım 2011 tarihinde boşanma davası açtı.

Selçuk Tekay, 13 Haziran 2021 tarihinde kalp krizi sonucu 68 yaşında hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Selçuk Tekay için yapılan aramalar

Selçuk Tekay, Selçuk Tekay biyografi, Selçuk Tekay hayatı, Selçuk Tekay özgeçmişi, Selçuk Tekay hakkında, Selçuk Tekay doğum yeri, Selçuk Tekay fotoğraf, Selçuk Tekay video, Selçuk Tekay resim, Selçuk Tekay kimdir?, Selçuk Tekay kaç yaşında?, Selçuk Tekay nereli, Selçuk Tekay memleketi