FB TW PIN NWS
BioRank 9006

Rishi Sunak

Doğum tarihi : 12.Mayıs.1980
Rishi Sunak kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Başbakan
Rishi Sunak doğum yeri : Southampton, Hampshire, İngiltere

Rishi Sunak Biyografisi

24 Ekim 2022 tarihinde İngiltere başbakanı oldu.

Rishi Sunak, 12 Mayıs 1980 tarihinde Southampton, Hampshire, İngiltere’de 1960'larda Afrika'dan İngiltere'ye göç eden Hint kökenli bir ailenin Yashvir ve Usha Sunak'ın oğlu olarak doğmuştur. Üç kardeşin en büyüğüdür. Babası Yashvir Sunak pratisyen hekim, annesi Usha Sunak ise bir eczane işleten bir eczacıydı. Babası Kenya Kolonisinde (bugünkü Kenya) doğup büyüdü, annesi ise Tanganyika'da (daha sonra Tanzanya'nın bir parçası oldu) doğdu. Dedeleri Britanya Hindistanı’nın Pencap eyaletinde doğdu ve aileleriyle birlikte 1935 yılında katip olarak çalışmak üzere Kenya’nın başşehri Nairobi'ye göç etti.

Rishi Sunak, İngiltere’nin en eski ve seçkin özel okullarından Winchester College’de okudu. Yaz tatillerinde garson olarak çalıştı. 2001 yılında Oxford Üniversitesi Lincoln College’den mezun oldu. Oxford Üniversitesinde Felsefe, Siyaset ve Ekonomi okudu. Daha sonra Fulbright Bursu olarak California'daki Stanford Graduate School of Business’den MBA (İşletme yüksek lisansı) ile 2006 yılında mezun oldu.

Londra’da 2001 ile 2004 yılları arasında merkezi ABD, New York'ta olan ABD yatırım bankası Goldman Sachs'ta analist olarak çalıştı. Rishi Sunak, daha sonra hedge fon yönetim şirketi Children's Investment Fund Management'ta çalıştı ve Eylül 2006'da ortak oldu, Kasım'da ayrıldı. Ayrıca 2013 ve 2015 yılları arasında kayınpederi Hintli işadamı NR Narayana Murthy'nin sahibi olduğu yatırım firması Catamaran Ventures'ın yöneticisiydi.

Kişisel serveti en büyük Muhafazakar milletvekillerinden biri olduğu düşünülen Sunak, varlığı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmadı. 2022 itibariyle toplam 730 milyon sterlinlik serveti vardır.

Rishi Sunak, 7 Mayıs 2015 genel seçimlerinde Muhafazakâr Partiden Yorkshire bölgesindeki Richmond'dan milletvekili seçilerek Avam Kamarasında görev yapmaya başladı.

Rishi Sunak, Ağustos 2009 yılında Hint milyarder N. R. Narayana Murthy'nin kızı Akshata Murthy ile evlendi. Krishna Sunak, Anoushka Sunak adlarında iki kız çocuğu vardır.

Rishi Sunak, 2016 yılında Brexit kampanyası sırasında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını savunan Muhafazakarlar arasında yer aldı.

9 Ocak 2018 – 24 Temmuz 2019 tarihleri arasında Theresa May hükümetinde Yerel Yönetimden Sorumlu Devlet Parlamenter Müsteşarı olarak görev yaptı.

Muhafazakâr Parti üyesi olan Rishi Sunak, Boris Johnson hükümetinde 24 Temmuz 2019 ile 13 Şubat 2020 tarihleri arasında Hazine baş Müsteşarlığı yapmıştır. Rishi Sunak, Başbakan Boris Johnson hükümetinde 13 Şubat 2020 - 5 Temmuz 2022 tarihleri arasında Birleşik Krallık Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Maliye Bakanı olarak Covid-19 salgını sırasında yürürlüğe koyduğu ve çok sayıda kişiyi işsiz kalmaktan kurtaran 514 milyar dolarlık kurtarma planıyla büyük beğeni topladı. Başbakan Boris Johnson ile birlikte Covid-19 kısıtlamalarıyla ilgili kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezası nedeniyle ağır eleştirilere hedef oldu.

5 Temmuz 2022 tarihinde Birleşik Krallık Maliye Bakanlığından Başbakan Boris Johnson'ı eleştirerek istifa etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın 7 Temmuz 2022 tarihinde Muhafazakâr Parti başkanlığından istifasının ardından başkanlığa aday olan Rishi Sunak, oylama sonucunda liderliği Liz Truss’a kaptırdı.

Başbakan Liz Truss'un 20 Ekim 2022 tarihinde istifasının ardından başlayan Muhafazakar Parti liderlik yarışını 24 Ekim 2022 tarihinde Hint asıllı Rishi Sunak kazandı.

Rishi Sunak, 24 Ekim 2022 tarihinden itibaren Muhafazakar Parti lideri ve İngiltere'nin yeni başbakanı oldu.

Partisi:
Muhafazakâr Parti


Kaynak:Biyografi.info

Rishi Sunak için yapılan aramalar

Rishi Sunak, Rishi Sunak biyografi, Rishi Sunak hayatı, Rishi Sunak özgeçmişi, Rishi Sunak hakkında, Rishi Sunak doğum yeri, Rishi Sunak fotoğraf, Rishi Sunak video, Rishi Sunak resim, Rishi Sunak kimdir?, Rishi Sunak kaç yaşında?, Rishi Sunak nereli, Rishi Sunak memleketi