FB TW PIN NWS
BioRank 6131

Boris Johnson

Doğum tarihi : 19.Haziran.1964
Boris Johnson kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Boris Johnson doğum yeri : Manhattan, New York, ABD

Boris Johnson Biyografisi

Boris Johnson İngiltere'de Spectator dergisinin düzenlediği Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret şiir yarışmasında yazdığı şiirle birinci olmuştu. 13 Temmuz 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 23 Temmuz 2019'da Theresa May'in istifasını takiben İngiltere başbakanı seçilmiştir.

Boris Johnson, 19 Haziran 1964 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de doğmuştur. Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson’dır. Ailesi, Boris Johnson 5 yaşında iken İngiltere'ye döndü. Çocukluğunda duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyonun ardından duyma yetisini geri kazandı. İngiltere vatandaşı olan Boris Johnson, muhafazakâr politikacı ve gazetecidir. Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu.

Boris Johnson, Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in öz torunu Stanley Johnson'ın oğludur. Dedesi Ali Kemal, Osmanlı döneminde Damat Ferid Paşa hükümetinde bakanlık yapmıştı. Dedesi Ali Kemal, Kurtuluş Savaşı'na karşı çıkmış ve 1922 yılında Ankara'ya yargılanmaya götürülürken linç edilmiştir.

Oxford Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra The Times'da çalışmaya başladı. Daha sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph'a geçti. Ayrıca 1999 yılında The Spectator dergisinde editör olarak çalıştı.

2001 yılında genel seçimlerde Muhafazakâr Parti'den Avam Kamarası'na milletvekili olarak seçildi.

Boris Johnson, 4 Mayıs 2008 – 9 Mayıs 2016 tarihleri arasında Londra Belediye Başkanlığı yaptı. Daha önce Henley-on-Thames milletvekilliği görevinde bulundu.

Boris Johnson, 1987 yılında Allegra Owen ile evlendi. 1993 yılında boşandı. Ardından aynı yıl 1993 yılında Marina Wheeler ile evlendi. Lara Lettice Johnson, Milo Arthur Johnson, Cassia Peaches Johnson, Theodore Apollo Johnson adlarında çocukları vardır.

13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron'un istifasını II. Elizabeth'e sunarak parti liderliği ve başbakanlık görevlerini Theresa May'e bırakmasının ardından ve Theresa May’ın Başbakan olduktan sonra kurduğu hükümette 13 Temmuz 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Boris Johnson, 27 Eylül 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye geldi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti.

Boris Johnson, ayrıca 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sırasında TBMM’de hasar gören yerleri ziyaret etti. Anıtkabir’i de ziyaret eden Boris Johnson, Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunduktan sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, deftere şunları yazdı:

"Atalarımın topraklarına dönmek, modern, özgür ve demokratik Türkiye'nin kurucusuna saygılarımı sunmak ve Türkiye'nin dünyanın büyük ulusları arasında yeralmasıyla onun vizyonunun nasıl gerçekleştirildiğini görmek büyük bir ayrıcalık."

Boris Johnson, 9 Temmuz 2018 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa etti.

İngiltere Başbakanı olan Theresa May, AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesinin ardından parti içi muhalefetin baskısına dayanmayarak Muhafazakar Parti’nin liderliğinden 7 Haziran 2019 tarihinde istifa etmişti. 14 Haziran 2019 tarihinde yapılan İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti’nin liderlik yarışında partinin Avam Kamarası grubunda yapılan ilk tur oylamada Boris Johnson 114 oyla ilk sırayı aldı.

23 Temmuz 2019'da, Muhafazakar Parti'nin lideri seçilmiştir; 23 Temmuz 2019'da Theresa May'in istifasını takiben İngiltere başbakanı seçilmiştir.

Evlilikleri :
1.eşi: Allegra Owen (e. 1987–1993)
2.eşi: Marina Wheeler (e. 1993–2018) Eylül 2018'de ayrıldıklarını açıkladılar ve boşanma davaları Şubat 2020'de sonuçlandı. Lara Lettice, Milo Arthur, Cassia Peaches ve Theodore Apollo adlarında 4 kızı vardır.
3 eşi: 2018 yılından beri nişanlısı Carrie Symonds ile birliktedir ve 29 Nisan 2020 tarihinde Wilfred Lawrie Nicholas adını verdikleri bir oğlu oldu.

Koronavirüs testi pozitif çıktığı için kendini karantinaya alan, ancak hastalığın belirtileri yoğunlaştığı için 5 Nisan 2020 günü yoğun bakıma alınan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 9 Nisan 2020 tarihinde yoğun bakımdan çıkarılarak St Thomas Hastanesi'nde normal tedaviye alındı. 12 Nisan 2020 tarihinde taburcu edilen Boris Johnson'ın, son koronavirüs testi negatif çıktı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kendisine yöneltilen baskılarının ardından 7 Temmuz 2022 tarihinde istifa etti. Johnson, sonbaharda yapılacak parti liderliği seçimine kadar başbakanlık görevine devam edecek.

Boris Johnson, 5 Eylül 2022 tarihinde Muhafazakâr Parti Genel Başkanlığını, 6 Eylül 2022 tarihinde Başbakanlık koltuğunu Liz Truss'a devretti.

Boris Johnson, 9 Haziran 2023 tarihinde milletvekilliğinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Boris Johnson hakkında haberler

Tüm Boris Johnson haberleri

Boris Johnson için yapılan aramalar

Boris Johnson, Boris Johnson biyografi, Boris Johnson hayatı, Boris Johnson özgeçmişi, Boris Johnson hakkında, Boris Johnson doğum yeri, Boris Johnson fotoğraf, Boris Johnson video, Boris Johnson resim, Boris Johnson kimdir?, Boris Johnson kaç yaşında?, Boris Johnson nereli, Boris Johnson memleketi