FB TW PIN NWS
BioRank 8048

Rıdvan Ege

Doğum tarihi : ??.??.1925 Ölüm tarihi : 08.Haziran.2017
Rıdvan Ege kaç yaşında öldü : 92
Kilo & Boy :
Burcu :
Rıdvan Ege doğum yeri : Denizli
Ölüm yeri : Ankara

Rıdvan Ege Biyografisi

Akademisyen, genel cerrahi, ortopedi, çocuk cerrahisi, travmatoloji, el cerrahisi uzmanı.

Rıdvan Ege, 1925 yılında Denizli’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Denizli’de okudu. 1948 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Erzincan ve Diyarbakır'da "uçuş hekimi" olarak 3,5 yıl görev yaptı.

Rıdvan Ege, Genel cerrah olmasının ardından, 1955 yılında ortopedi ve travmatoloji uzmanlığı için ABD'ne gitti. Columbia Üniversitesi'nde aldığı eğitimden sonra 1959 yılında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak Türkiye'ye döndü. 1961'de GATA'da ilk kez kurulan Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinin başına getirildi.

1962 yılından 1963 yılına kadar Harvard ve Columbia Üniversitelilerinde görev yaptı. 1968 yılında yeniden Columbia ve Southern California Üniversitelerinde "el cerrahisi" eğitimi almak üzere görevlendirildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, Ankara ve Gazi Üniversiteleri Senato ve Üniversitelerarası kurul üyeliği, Kazaları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara, Antalya ve Gazi Üniversiteleri Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim dalı başkanlıkları, Birleşmiş Milletler, 1981 Sakatlar Yılı teknik yönetmenliği, Dünya Sağlık Örgütü danışmanlığı, Sağlık Bakanlığı danışmanlığı gibi görevlerde bulundu.

Rıdvan Ege, 111 kitap, 316 araştırma ve çalışma yayınladı. türkçe dışında yayımlanan iki derginin sahibi ve editörü, iki derginin de editörlerinden olmasının yanı sıra, College of İnternational Surgery, IFSSH (Uluslararası El Cerrahisi Dernekleri Federasyonu), EFORT (Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu ve SICOT International Comitee ile Japon El Cerrahi Derneği Onursal üyesidir. MMOT (Akdeniz ve Ortadoğu Ortopedi ve Travmatoloji Birliği) kuruculuuğu ve 12 yıl başkanlığı görevini yürüten Ege, 8 yıl süreyle de Uluslararası Kazalar ve Trafik Tıbbı Birliği (AATM) Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Rıdvan Ege, 2001 yılında 8. Dünya El ve Üst Ekstremite Cerrahi Kongresi, 2005'te 23. Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi Başkanlığı yaptı. Meslek hayatı boyunca ABD, Mısır, Japonya, Nairobi gibi 26 ülkeye konuşmacı olarak davet edildi. Yurt dışında 8 ülkeden birçok madalya, plaket, bilim kurulu onursal üyeliği ödüllendirmeleri alan Dr. Ege, 1999 yılında Ankara'da Ufuk Üniversitesi'ni kurdu. Profesör Rıdvan Ege, kendisi, eşi ve kızı adına Ankara ve İzmir'de Anaokulu, İlkokul ve Anadolu Liseleri yaptırdı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışladı. Başkanı olduğu Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı'nın girişimiyle kurulan Dr. Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Ufuk Üniversitesi'ne bağlandı.

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı ve Türkiye Sakatların Rehabilitasyonu Vakfı, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Derneği, Türk El Cerrahisi Derneği, Türk Modern Cerrahi Araştırma ve Eğitim Derneği gibi Sivil Toplum Kuruluşlarının kurucusu ve başkanı olan Ege, Trafik Güvenliği Yılı Bilimsel Kurul Başkanı olarak birçok ilde çeşitli etkinliklerde bulundu. Ulusal Türk Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi; Dr. Rıdvan Ege Teşvik Ödülü adıyla başarılı ortopedistlere ödül vermektedir.

Rıdvan Ege, kurulmasına öncülük ettiği Ufuk Üniversitesinin mütevelli heyet başkanı idi. Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Onursal Başkanı, Ufuk Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı, Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı, Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Onursal Başkanı, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Onursal Başkanı görevleri yaptı.

Ölümüne kadar 47.470 sayfa tutan 16’sı İngilizce, 111 kitap ve 316 araştırma ve çalışma yayınlamıştır. Yabancı dilde yayınlanan iki tıbbi derginin sahibi ve editörü, iki derginin co-editörlüğünü yapmıştır.

Rıdvan Ege, çocuk hastalıkları profesörü Prof. Dr. Binnaz EGE ile evli idi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı doçenti Dr. Ufuk Ege Uygur adında bir kızı vardır. Eşi Çocuk Sağlığı Profesörü Doktor Binnaz Ege 31.12.2013 günü vefat etmiştir.

Rıdvan Ege, 8 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da 92 yaşında ölmüştür.

Bazı ödülleri :
1996 - Türkiye'nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü
1996 - Tübitak Hizmet Ödülü
1996 - Dünya Tıbbına Hizmet, Gerin Madalyası
1998 - Olimpiyat Komitesi Kariyer Dalı, "Fair Play" Bilim Dalı büyük ödülü
2001 - Selçuk Üniversitesi, Fahri Bilim Doktorası Ünvanı
2002 - Türkiye'nin En Başarılı Vakıf Başkanı Ödülü
2006 - Japon El Cerrahi Derneği (JSSH), Onursal Üye Ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Rıdvan Ege için yapılan aramalar

Rıdvan Ege, Rıdvan Ege biyografi, Rıdvan Ege hayatı, Rıdvan Ege özgeçmişi, Rıdvan Ege hakkında, Rıdvan Ege doğum yeri, Rıdvan Ege fotoğraf, Rıdvan Ege video, Rıdvan Ege resim, Rıdvan Ege kimdir?, Rıdvan Ege kaç yaşında?, Rıdvan Ege nereli, Rıdvan Ege memleketi