FB TW PIN NWS
BioRank 5101

Reyhan Karaca

Doğum tarihi : 08.Kasım.1970
Reyhan Karaca kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Reyhan Karaca doğum yeri : İstanbul

Reyhan Karaca Biyografisi

"Sevdik Sevdalandık" ve "Gölge Çiçeği" parçalarıyla tanıdığımız Türk Pop Müziği sanatçısı.
Reyhan Karaca, 8 Kasım 1970 tarihinde Ahmet Karaca, Sevim Karaca çiftinin kızı olarak İstanbul'da doğmuştur. Reyhan Karaca müzik yaşamına İstanbul Çocuk Korosu'nda başladı. Küçük yaşta müziğe olan yeteneği keşfedilen sanatçı, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi Bölümü'nde eğitimine devam etti. Burada ortaokul, lise ve üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yine İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Müzik Bölümü'nde yüksek lisans yaptı.

Yüksek eğitimini tamamlamasından sonra 3 yıl kendi okulunda kabak kemane dersleri verdikten sonra 2001-2002 yılları arasında özel bir lisede müzik öğretmenliği yaptı.

Sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Birçok isime vokal ve ensturman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1989 yılında Zerrin Özer ile çalışmaya başlayan Reyhan Karaca, 1991 yılında İzel Çeliköz, Can ve Reyhan üçlüsü olarak Eurovision'da, "İki Dakika" adlı parça ile Türkiye'yi temsil etti. Bu parça ile Türkiye elemelerinde 1., yarışmada ise 12. oldu.

Eurovision deneyiminden sonra birçok reklam cingılında ve dizi müziğinde yer aldı. 1993 yılında ilk albüm çalışması "Başlangıç" ile Türk Pop Müziği listelerine girdi. Bir yandan sahne çalışmalarına devam eden sanatçının yükseliş yapması, 1995 yılında Star TV'de yayınlanan "Gölge Çiçeği" adlı dizinin müziğini seslendirmesi ile oldu. Aysel Gürel'e ait olan ve dizinin ismini taşıyan parçada etkili vokali ile adından söz ettirmeyi başardı. Ardından 1997 yılında çıkış yaptığı "Sevdik Sevdalandık" adlı albümünü piyasaya çıkardı. Aynı yıl Kral TV'nin düzenlediği yarışmada "En iyi Çıkış Yapan Pop Müziği Kadın Şarkıcı" ödülünü aldı.

2000 yılına kadar sahne çalışmalarına devam eden Reyhan Karaca, aynı yıl "Yaman Olacak" adlı albümü ile sevenleriyle buluştu. Bu albümde Mustafa Sandal, Ferda Anıl Yarkın, Feyyaz Kuruş, Aysel Gürel, Metin Özülkü, Eda Özülkü, Zeynep Talu,Seda Akay, Selim Çaldıran, Mert Ekren gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu. Ardından 3 sene sonra "Mesela" albümünü yayınladı. Bu albümde "Senin İçin Üzgünüm", "Mesela", "Ayaz Gözlüm", "İnkar Ediyorum" ve "Bile Bile" şarkılarıyla öne çıktı.

2007 yılında albümünde Fettan Can, Zeynep Dizdar, Tolga Sunter, Metin Özülkü, Genco Arı gibi isimlerle çalıştığı " İmza" adlı albümü ile uzun bir aradan sonra dönüş yaptı. Aynı zamanda 2008 yılından beri "İmzalı-yorum" adlı televizyon programı ile karşımıza çıktı. Mazaginden uzak kalmayı başaran sanatçı, yer aldığı bir müzikalden sonra oyunculuk çalışmalarına ağırlık vermiştir.

2013 yılında Türkiye'nin ilk ünlüler orkestrası olan Extra Orchestra kuruldu. Hepsi kendi müzik entrümanını profosyonelce çalabilen ünlü sanatçıların oluşturduğu ünlüler orkestrası Reyhan Karaca, Harun Kolçak, Ferda Anıl Yarkın, Metin Özülkü, Asım Ekren, Hazım Körmükçü, Sibel Alaş ve Feyyaz Kuruş'tan oluşmaktadır.

2014 yılında Extra Orchestra albümünde yer alan söz ve müziği Cihan Güçlü, aranjesi Alper Atakan'a ait Hep Mi Dertliyiz teklisi Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı.

13 Ocak 2015 tarihinde Produktorluğünü Isaac Angel'in yaptığı, sözleri Murat Güneş, müziği ve düzenlemesi Amerikalı müzisyen Arpeggio'ya ait Sobe isimli teklinin yapımını GNL Entertainment, dağıtımını ise DMC üstlendi. Şarkının stüdyo kayıtları New York'da gerçekleşti. Sobe ile yeniden doğduğunu belirterek baştan aşağı yepyeni bir görünüme kavuşan Reyhan Karaca şarkısının sounduyla beraber klibiyle de dikkat çekti. Şarkının video klibi Philadelphia ve New York'da çekildi.

5 Ocak 2016 tarihinde TRT Kent Radyo İstanbul'da Reyhan Karaca ile Başarı Öyküleri isimli radyo programı yapmaya başladı.

Albümleri :
1993 - Başlangıç
1997 - Sevdik Sevdalandık
2000 - Yaman Olacak
2003 - Mesela
2007 - İmza

Single :
2009 - Sevmeyi Bilmeyen Adam
2010 - Yeniden
2012 - Yaz
2014 - Hep Mi Dertliyiz
2015 - Sobe
2015 - Şans
2016 - Kelebek


Kaynak:Biyografi.info

Reyhan Karaca için yapılan aramalar

Reyhan Karaca, Reyhan Karaca biyografi, Reyhan Karaca hayatı, Reyhan Karaca özgeçmişi, Reyhan Karaca hakkında, Reyhan Karaca doğum yeri, Reyhan Karaca fotoğraf, Reyhan Karaca video, Reyhan Karaca resim, Reyhan Karaca kimdir?, Reyhan Karaca kaç yaşında?, Reyhan Karaca nereli, Reyhan Karaca memleketi