FB TW PIN NWS
BioRank 5559

Rene Goscinny

Doğum tarihi : 14.Ağustos.1926 Ölüm tarihi : 05.Kasım.1977
Rene Goscinny kaç yaşında öldü : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Yazar
Rene Goscinny doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Rene Goscinny Biyografisi

Avrupa Çizgiromanı’nın en çok tanınan iki eseri olan Asterix ve Lucky Luke’u yaratmış olan Fransız çizgiroman yazarı, editörü ve mizahçı. Morris ile beraber Lucky Luke Türkiye’de tanınan adıyla Red Kit’u yaratan Goscinny, Albert Uderzo ile beraber ise Asterix’i yaratmıştır. Eserleri 20’den fazla dile çevrilen yazar, çizgi roman dünyasının en büyük ödülü olan Eisner Ödülü’nün sahibidir.
Rene Goscinny, 14 Ağustos 1926 tarihinde, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Babasının işi dolayısıyla henüz iki yaşındayken ailesi ile beraber Arjantin’e taşınan Rene, çocukluğunu Buenos Aires’de geçirdi. Burada bulunan Fransız okullarında okuyan Goscinny, komik kişiliği ile dikkat çekiyor ve boş zamanlarının çoğunu çizgi roman okuyarak geçiriyordu.

1943 yılında liseden mezun olan Goscinny, aynı yılın sonlarında babasını beyin kanaması yüzünden kaybedince ailenin ekonomik yükünü hafifletmek için iş aramaya başladı. Annesi ile beraber Arjantin’i terkeden Goscinny, 1945 yılında New York’a taşındı. ABD. ordusuna katılmamak için Fransa’ya giden ve burada orduya yazılan Goscinny, 141. Alpine Piyade Bölüğü’nde onbaşı olarak görev aldı; fakat kısa süre içerisinde çizime olan yeteneğini farkeden üstleri sayesinde bölüğün resimlendiricisi oldu ve de ordu için pek çok poster ve bildirge hazırladı.

1947 yılında New York’a dönen Goscinny, burada ilk çizgi romanı olan The Girl with The Eyes of Gold’u yayınladı. New York’a dönmesinin ardından parasız ve işsiz bir yıl geçiren yazar, ileriki yıllarda dünyanın en bilinen karikatür dergisi haline gelecek olan Mad’i çıkartan arkadaşları Will Elder ve Jack Davis ile beraber 1948 yılında ufak bir radyo istasyonunda çalışmaya başladı.

1951 yılında tanıştığı Georges Troistontaines tarafından tekrar Paris’e dönmeye ikna edilen Goscinny, burada Troistontaines’in sahip olduğu World Press Agency adlı bir basın ajansında çalışmaya başladı. Bir yandan da ilisturasyon ve yazım işlerine geri dönen başarılı yazar, burada Spirpu ve Pilote dergilerinde yayınlanan Lucky Luke ya da ülkemizde bilinen adıyla Red Kit üzerinde çalışmaya başladı. İlk olarak 1955 yılında yayınlanan Red Kit’i Goscinny yazıyor, Morris (Maurice De Bevere)ise çiziyordu.

1955 yılından 1960’lı yılların sonuna kadar aralarında Modeste et Pompon, Le Petit Nicolas ve Les Dingodossiers’in de yer aldığı bir dizi eserin senaryosunu yazan yazar, bu eserleri ağırlıklı olarak Tintin, Pilote ve Record dergilerinde yayınladı.

Goscinny’nin Red Kit sonrasında dünyaya getirdiği eserler arasında en bilineni ise Albert Uderzo ile beraber yarattığı Asterix oldu. Roma İmparatoru’na kafa tutan bir avuç Galya’lı köylünün başından geçenlerin anlatıldığı Asterix, Red Kit ile beraber Amerika ve Türkiye’de en fazla tanınan Avrupa kökenli çizgi roman olma ünvanını elde etti. Her iki eseri de ölümüne kadar yazmaya devam eden Goscinny’nin eserleri 22 dile çevrildi; bu kendi alanında bir rekordu.

Rene Goscinny, 5 Kasım 1977 tarihinde, 51 yaşında iken Paris’de geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra yarım kalan eserleri Red Kit ve Asterix başka yazarlar tarafından devam ettirildiyse de hayranları tarafından asla Goscinny’nin yazdıkları kadar kabul görmediler.

Gilberte Pollaro Millo ile evli olan Goscinny, bu evlilikten kendisi gibi yazar olan tek bir çocuğa; Anne Goscinny’ye sahipti.

Kazandığı Ödüller

Adamson Ödülü, 1974, En İyi Uluslararası Çizgiroman Sanatçısı

Eisner Ödülü, 2005, Yaşamboyu Başarı Ödülü.

Kaynak:Biyografi.info

Rene Goscinny kitapları

Tüm Rene Goscinny kitapları

Rene Goscinny için yapılan aramalar

Rene Goscinny, Rene Goscinny biyografi, Rene Goscinny hayatı, Rene Goscinny özgeçmişi, Rene Goscinny hakkında, Rene Goscinny doğum yeri, Rene Goscinny fotoğraf, Rene Goscinny video, Rene Goscinny resim, Rene Goscinny kimdir?, Rene Goscinny kaç yaşında?, Rene Goscinny nereli, Rene Goscinny memleketi