FB TW PIN NWS
BioRank 3454

Remzi Gür

Doğum tarihi : 01.Ekim.1949
Remzi Gür kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : İş adamı
Remzi Gür doğum yeri : Kastamonu

Remzi Gür Biyografisi

Remzi Gür, Ramsey giyim imalat ve perakende şirketinin kurucusu ve sahibidir.

Remzi Gür, 1 Ekim 1949 tarihinde Kastamonu’da doğmuştur. Annesi Gülizar Gür, babası Mustafa Gür’dür. Bilal Gür, Necati Gür, Nihat Gür, Hayriye Oğuz adlarında kardeşleri vardır. Remzi Gür, 1968 yılında öğretmen okulunu bitirdikten sonra Hukuk Fakültesinde öğrenimini sürdürür iken avukatlık yapmak istememiş ve ilgi duyduğu alan olan öğretmenliğe yönelerek, Anadolu’da öğretmenlik yapmaya başlamış ve bir yıl kadar bu mesleğini sürdürebilmiştir.

1970 yılında Londra’da çalışmakta olan babasının yanında yabancı dil eğitimi için gitti. Londra’da bir atölye kiralamış ve orada tekstil alanında üretimlere başlamıştır. 1985 yılına kadar Londra’daki atölyede çalışmalarını sürdürdü.

Remzi Gür, 1985 yılında İstanbul Merter’de bir tesis açtı. Daha sonra Safranbolu’da fabrika kurdu. Bu fabrikadan sonra, Kastamonu'nun Araç ilçesinde bir fabrika daha kurdu. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Gürmen Group’ta Ramsey, KİP, Gürman Gift, Gökkale Tarım gibi şirketler kurdu. 1970'lerde Londra'da kurulan Remzi Gür'ün sahibi olduğu; ürünlerinde gömlekten pantolona, takım elbiseden t-shirt’e, trikodan cekete kadar geniş bir yelpaze sunan bu hazır giyim markası Ramsey, şimdi 26 ülkede 155 perakende mağazası bulunan bir Türk erkek giyim imalat ve perakende şirketidir. Türkiye'de ve Dublin'den Almatı'ya kadar mağazaları bulunmaktadır.

2003 yılından itibaren 5 yıl süreyle Londra’da Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı yaptı.

2008 yılında CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’a rüşvet vermeye teşebbüs etmekten 9 yıl hapis cezası istendi, ceza 2010’da mahkemenin verdiği kararla 6 bin liralık adli para cezasına çevrildi.

Remzi Gür, Recep Tayyip Erdoğan'ın dört çocuğunun da yurtdışında okuduğu yüksek öğrenim masraflarını karşıladı.

3 Nisan 2010 tarihinde Remzi Gür, inşaat sektöründe faaliyet gösterecek Türev Gayrimenkul Geliştirme Şirketi’ni kurdu.

Halis Toprak’ın TMSF’ye devrolan İstinye’de bulunan Aslanlı Köşk’ü, 15 Nisan 2009’da 23 milyon 800 bin lira bedelle ihalede Remzi Gür satın aldı. Köşkün tapusu 2011 yılında tescil edildi. Ve burayı 2016 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu yaptı. Remzi Gür, 2016 yılından itibaren Güney Afrika Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosudur.

Remzi Gür, 2013 yılında Azerbaycan devletine ait petrol ve doğal gaz şirketi SOCAR ile Türkiye'de üç şirket (doğalgaz dağıtımı şirketi Socar Turkey Gaz Dağıtım, akaryakıt ve petrol ürünleri dağıtımı şirketi Socar Turkey Petrol Enerji Dağıtım ve elektrik üretim şirketi Socar Power Enerji Yatırımları.) kurmak için ortaklığa girdi.

Remzi Gür, rahmetli TFF'nin 37. başkanı Hasan Doğan’ın ablası Nevin Gür (d.1953) ile evlidir. Ömer Gür, Yasemin Gür, Tuğba Gür adlarında çocukları vardır. Oğlu Ömer Gür, o zamanın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın baldızı Didem Yurter ile evlendi. Çiftin şahitliklerini Bülent Arınç, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ile Ali Babacan yaptı.

Kaynak:Biyografi.info

Remzi Gür için yapılan aramalar

Remzi Gür, Remzi Gür biyografi, Remzi Gür hayatı, Remzi Gür özgeçmişi, Remzi Gür hakkında, Remzi Gür doğum yeri, Remzi Gür fotoğraf, Remzi Gür video, Remzi Gür resim, Remzi Gür kimdir?, Remzi Gür kaç yaşında?, Remzi Gür nereli, Remzi Gür memleketi