FB TW PIN NWS
BioRank 2742

Bülent Arınç

Doğum tarihi : 25.Mayıs.1948
Bülent Arınç kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Bülent Arınç doğum yeri : Bursa

Bülent Arınç Biyografisi

TBMM eski Başkanı, siyaset ve hukuk adamı.
Bülent Arınç, 25 Mayıs 1948 tarihinde Bursa'da doğdu. Babası İbrahim Arınç, annesi Sevdiye Hanımdır. Yıldıray (d.1938), Kutlay (d.1940), Ümit Doğay (d.1943) ve Tülay (d.1956) isimlerinde kardeşleri vardır. Çocukluğu, Jandarma astsubayı olan babasının peşinde özellikle Doğu Anadolu'nun ücra kasabalarını dolaşarak geçti. En sonunda Manisa'ya yerleştiler. Manisa Lisesi'nden mezun olan Arınç, 1970 yılında Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okurken Milliyetçi Güç Birliği'ni kurdu ve başkanlığını yaptı. Birlik'in bir sonraki başkanlığını Beşir Atalay'a devretti.

Manisa'da uzun süre serbest avukatlık yaptı. Manisa'da avukatlık yaparken 1971 Muhtırası'nın ardından yargılanan sağcı ve solcu öğrencilerin davalarını ücretsiz üstlendi. Üniversite yıllarından itibaren siyasetle uğraşan, gençlik kolları başkanlığı yapan Bülent Arınç, il başkanlığı görevinde de bulundu. 1969 yılında Necmettin Erbakan'ın Milli Nizam Partisi için bir Skoda'yla Manisa'yı köy köy dolaştı.

24 Aralık 1995'te milletvekili genel seçimlerinde Refah Partisi'nden (RP) Manisa Milletvekili seçilen Arınç, RP MKYK üyeliğinde bulundu. Bülent Arınç, bu dönemde TBMM Adalet Komisyonu ile Türkiye-AB Karma Komisyonu'nda çalıştı.

Arınç, RP'nin (Refah Partisi) 15 Şubat 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması ve kapatma kararının 22 Şubat 1998 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra, 27 Şubat 1998'de bir grup arkadaşıyla beraber 17 Aralık 1997'de kurulan Fazilet Partisi'ne (FP) geçti.

Arınç, 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde FP'den Manisa Milletvekili seçildi. İki yasama döneminde FP Grup Başkanvekili görevinde bulunan Arınç, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı.

Bülent Arınç, FP'nin "Yenilikçi Kanat" milletvekilleri arasında öne çıkan Kayseri Milletvekili Abdullah Gül ile beraber hareket etti ve 14 Mayıs 2000'de toplanan FP 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Genel Başkanlığa adaylığını koyan Gül'ü destekledi.

RP'nin ardından, FP'nin de 22 Haziran 2001'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından bu partiye mensup milletvekillerinden "Yenilikçi Kanat" olarak adlandırılan grubun 14 Ağustos 2001 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kurucuları arasında yer alan Arınç, TBMM Grup Başkanı görevine getirildi.

Bülent Arınç, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde üçüncü kez Manisa Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

Arınç, 19 Kasım 2002'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Manisa Milletvekili Bülent Arınç birinci oylamada Anayasa'nın istediği çoğunluğu sağlayarak, 369 oyla TBMM'nin 22. Başkanı oldu.

8 Ekim 2004 tarihinde üç yıl süreyle yeniden bu göreve seçildi. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi cumhurbaşkanlığı için adı geçen Arınç 24 Nisan 2007 günü aday olmayacağını açıkladı. 22 Temmuz Genel Seçimleri'nin ardından yapılan Meclis Başkanlığı seçimlerine aday olmadı. 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine revizyonunda Başbakan yardımcısı olarak kabineye giren Arınç, 2011 Genel Seçimleri'nden sonra kurulan 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'nde Başbakan yardımcılığı ve hükümet sözcülüğü görevini üstlendi.

Orta derecede İngilizce bilen Bülent Arınç, Münevver Arınç ile evlidir. Mehmet Fatih Arınç, Ayşenur Arınç, Mücahit Arınç adlarında üç çocuk babasıdır. Oğlu Fatih'i 1997'deki bir trafik kazasında kaybetti.

2015 seçimlerinde AKP'nin tüzüğünde yer alan ''En fazla 3 dönem üst üste vekil seçilebilirler'' maddesine göre seçimlere katılmadı.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 15 Mayıs 2019 tarihinde oluşturulan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğine getirildi.

Bülent Arınç 24 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Bülent Arınç hakkında haberler

Tüm Bülent Arınç haberleri

Bülent Arınç için yapılan aramalar

Bülent Arınç, Bülent Arınç biyografi, Bülent Arınç hayatı, Bülent Arınç özgeçmişi, Bülent Arınç hakkında, Bülent Arınç doğum yeri, Bülent Arınç fotoğraf, Bülent Arınç video, Bülent Arınç resim, Bülent Arınç kimdir?, Bülent Arınç kaç yaşında?, Bülent Arınç nereli, Bülent Arınç memleketi