FB TW PIN NWS
BioRank 7924

Parag Agrawal

Doğum tarihi : 21.Mayıs.1984
Parag Agrawal kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Parag Agrawal doğum yeri : Ajmer, Hindistan

Parag Agrawal Biyografisi

Her gün 200 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği, dünya gündeminin belirlendiği Twitter'ın kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey, bir anda 29 Kasım 2021 tarihinde istifa edip yerini adı sanı duyulmamış genç bir göçmene Parag Agrawal’a bıraktı. Bu görevi 22 Ekim 2021' den 27 Ekim 2022' ye kadar sürmüştür. Bu görevi Elon Musk tarafından alınmıştır.

Parag Agrawal, 21 Mayıs 1984 tarihinde Hindistan'ın Ajmer şehrinde doğmuştur. Küçük yaşta ailesile birlikte Mumbai'ye taşınmıştır. Babası Hindistan Atom Enerjisi Departmanında kıdemli bir memurdu ve annesi emekli bir okul öğretmeniydi. Atom Enerjisi Merkez Okulunda okudu. 2005 yılında Bombay Hindistan Teknoloji Üniversitesi'nde Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde San Francisco'nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesinde bilgisayar bilimi alanında doktorasını tamamladı.

Parag Agrawal, Stanford Üniversitesinde öğrenci iken Amerika'da bilgisayarların büyük miktarda dijital veri saklamasını sağlayan veri tabanı sistemleri üzerine çalışan bir araştırma grubuna dahil oldu.

Parag Agrawal, 2001 yılında Türkiye'de Antalya’da düzenlenen Uluslararası Fizik Olimpiyatları'nda altın madalya kazandı.

Parag Agrawal, Vineeta Agrawal ile evlidir ve bir oğlu vardır.

Araştırmanın yürütücüsü ve Agrawal'in tez danışmanı olan Dr. Jennifer Widom, Agrawal'ın Stanford'daki öğrenciler arasında matematiği ve bilgisayar biliminin temelini oluşturan teoriyi en iyi kavrayan kişi olarak gösterdi.

Agrawal'ın veri tabanları üzerine çalışıyor olması dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcının veri akışını kontrol eden Twitter için harika bir aday olmasını sağlamıştı. Twitter'a 2011 yılında katılıp reklam teknolojilerini yöneten mühendislik ekibinin as elemanları arasında girdiğinde Agrawal'ın daha doktorası bitmemişti.

Parag Agrawal, 2011 yılında Twitter'a yazılım mühendisi olarak katılmadan önce Microsoft Research ve Yahoo!'da liderlik pozisyonlarında bulundu. 2011 yılında yazılım mühendisi olarak Twitter'a katıldı.

Makine öğrenmesi olarak adlandırılan matematik sistemlerini geniş kapsamlı olarak kullanan ilk ekip Twitter reklam ekibiydi. Agrawal ve arkadaşları bu teknikleri kullanarak Twitter'ın reklam gelirinin artmasını sağladılar. Bu gelişme de Agrawal'ın şirket içerisindeki nüfuzunu arttırdı.

2017 yılının Ekim ayında Adam Massinger'ın ayrılmasının ardından Parag Agrawal, Twitter'ın baş teknoloji sorumlusu oldu. 2019 yılının Aralık ayında bir sosyal ağ protokolü geliştirme girişimi olan Bluesky Projesi'nden sorumlu olarak çalıştı.

Twitter CEO'su ve kurucusu Jack Dorsey 29 Kasım 2021 tarihinde istifa ettiğini açıklayarak yerine Parag Agrawal’ı Twitter CEO'su olarak atadığını açıkladı.

Parag Agrawal, CEO'luk pozisyonunda, yılda 1 milyon Dolar maaşın yanı sıra çeşitli ikramiyeler ve 12,5 milyon dolar değerinde sınırlı Hisse birimleri ile performans bazlı hisse birimleri alacak. Bu görevi 22 Ekim 2021' den 27 Ekim 2022' ye kadar sürmüştür. Bu görevi Elon Musk tarafından alınmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Parag Agrawal için yapılan aramalar

Parag Agrawal, Parag Agrawal biyografi, Parag Agrawal hayatı, Parag Agrawal özgeçmişi, Parag Agrawal hakkında, Parag Agrawal doğum yeri, Parag Agrawal fotoğraf, Parag Agrawal video, Parag Agrawal resim, Parag Agrawal kimdir?, Parag Agrawal kaç yaşında?, Parag Agrawal nereli, Parag Agrawal memleketi