FB TW PIN NWS
BioRank 7829

Jack Dorsey

Doğum tarihi : 19.Kasım.1976
Jack Dorsey kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Jack Dorsey doğum yeri : St. Louis, Missouri, ABD

Jack Dorsey Biyografisi

İş adamı, programcı

Twitter ve bir mobil ödeme şirketi olan Square'un kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde ABD’nin Missouri eyaletinde Marcia (Smith) ve Tim Dorsey’in oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Jack Patrick Dorsey'dır. 13 yaşına kadar St Louis Missouri'de büyüdü. Liseyi Bishop Dubourg Lisesinde okudu. Missouri, Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde okudu ancak bitirmeden okuldan ayrıldı. Daha sonra New York Üniversitesine devam etti ama buradan da bitirmeden ayrıldı. Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya'ya taşındı.

Jack Dorsey, 2008 yılında Technology Review'de "35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi"den biri seçildi. Jack Dorsey, en popüler sosyal ağların başında olan büyük bir başarı gösteren Twitter’ın yaratıcısıdır. Ayrıca Square şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak da görev yapmaktadır.

Google, Twitter’ı satın almak istemiş ama kesinlikle satmak istemediğini belirtmiştir. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı. Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’i almayı mı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone adlı arkadaşları ile birlikte Twitter macerası; kullanıcıların durumlarını arkadaşlarıyla nasıl en kolay paylaşabilir düşüncesini geliştirmesiyle başladı. Buna en uygun modelin SMS olduğuna karar verdi ve bununla beraber telefondaki kısa mesajlaşmayı web ortamına taşımayı kararlaştırmalarıyla Twitter da doğmuş oldu.

21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurulduğunda ilk tweet'i Jack Dorsey atmış ve "just setting up my twttr." ("twttr'ımı kuruyorum.") yazmıştır.

2006'da kurulan Twitter'ın 2008'de 8 çalışanı vardı. 2015 yılında ise 600'den fazla kişi Twitter için çalışıyor. Twitter, atılan her tweet'ten 0,043 TL kazanıyor.

Jack Dorsey, 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti. Henüz Türkiye’ye gelmemiş olan Square : Bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi küçük işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla (Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.

Jack Dorsey, ABD, Kaliforniya eyaletinde San Francisco’da ikamet etmektedir.

Forbes'e göre 29 Kasım 2021 itibarıyla 11,8 milyar dolardır.

Her gün 200 milyondan fazla insanın ziyaret ettiği, dünya gündeminin belirlendiği Twitter'ın kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey, bir anda 29 Kasım 2021 tarihinde istifa edip yerini adı sanı duyulmamış genç bir göçmene Parag Agrawal’a bıraktı.Kaynak:Biyografi.info

Jack Dorsey için yapılan aramalar

Jack Dorsey, Jack Dorsey biyografi, Jack Dorsey hayatı, Jack Dorsey özgeçmişi, Jack Dorsey hakkında, Jack Dorsey doğum yeri, Jack Dorsey fotoğraf, Jack Dorsey video, Jack Dorsey resim, Jack Dorsey kimdir?, Jack Dorsey kaç yaşında?, Jack Dorsey nereli, Jack Dorsey memleketi