FB TW PIN NWS
BioRank 1794

Elon Musk

Doğum tarihi : 28.Haziran.1971
Elon Musk kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Elon Musk doğum yeri : Pretoria, Güney Afrika

Elon Musk Biyografisi

Tesla Motors, PayPal ve SpaceX'in kurucusudur. Foebese göre 2017 yılında 13,8 milyar dolar şahsi serveti vardır. Güney Afrika doğumlu Kanada ve ABD vatandaşı iş adamı Musk, teknoloji ve uzay alanına yaptığı yatırımlarla tanınıyor. Yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak biliniyor. Forbes'ın hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da 21'inci sırada yer aldı.

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrika’da doğmuştur. Babası Errol Musk Güney Afrikalı, annesi Maye Haldeman Kanadalıdır. Tosca Musk adında kız kardeşi ve Kimbal Musk adında erkek kardeşi vardır. Bilgisayar konusunda kendi kendini eğitip yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu PC and Office Technology adlı bir dergiye yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı. Güney Afrika Johannesburg'da bir lise olan Bryanston High School’da sekizinci ve dokuzuncu sınıfları geçtikten sonra Pretoria Erkek Lisesine geçerek oradan 1988 yılında mezun oldu. Ardından Güney Afrika’da askerlik yapmamak için evinden ayrılarak Kanada’ya gitti.

1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen's University’de iki yıl geçirdikten sonra, ABD’de University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. The Wharton School’da ekonomi alanında ve University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’da fizik alanında lisans eğitimlerine devam ederek mezun oldu.

Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Lisans eğitimleri ve Thomas Alva Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla, Elon Musk girmek istediği, “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

Elon Musk 1995 yılında Stanford’da hem uygulamalı fizik hem de malzeme bilimi alanlarında yüksek lisansa başladı. Ancak iki gün sonra kardeşi Kimbal Musk ile beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesine başlamak için okulu bıraktı. Zip2 adlı çevrimiçi içerik yayınlama programını yazdıktan sonra babasının 28 bin dolarlık yardımıyla kurulan şirket gazeteler için İnternet tabanlı şehir rehberleri sağlıyordu. 1999 yılında, Compaq'ın AltaVista birimine Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında sattı.

Elon Musk 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity’yi bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Musk çevrimiçi aktarım, ya da "P2P" teknolojisine olan inancından dolayı alımın organize edilmesinde kilit rol oynadı. Musk’a göre Confinity alt markası X.com içerisinde bir kişiden kişiye ödeme platformu kurulup geliştirilmesinde mutlaka gerekli bir araçtı.Birleşen şirketler önceleri şirket adı olarak X.com’u tercih ettiler, ancak Şubat 2001’de isim değştirip PayPal Inc. ismini aldılar. Musk PayPal’ın küresel ödeme sisteminde ve X.com’um çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine önemli bir rol üstlenmişti.

PayPal’ın çabuk büyümesi büyük ölçüde Musk’ın internette yayılarak büyüme kampanyasının sonucudur. Ekim 2002’de, PayPal eBay tarafından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Elon Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti. Elon Musk bu satıştan kişisel servetine 165 milyon dolar daha ekledi.

Elon Musk bundan sonra mühendislik alanına yöneldi ve bugün adından çok söz ettiren Space X ve Tesla gibi şirketleri kurdu.

Fizik mühendisi olan Elon Musk, Tesla Motors, PayPal ve SpaceX'in kurucusudur. Aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Elon Musk üçüncü şirketi Space Exploration Technologies’i (SpaceX), Haziran 2002’de kurdu. Şu anda bu şirketin CEO’su ve CTO’sudur. SpaceX roket teknolojisinin durumunu ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştirip üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleri; ilk uzay aracı ise Dragon’dur.

SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de 1.6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi. Başlangıçta Falcon 9/Dragon’un kargo taşıma işlevini üstlenmesi ve astronot taşıma işinin Soyuz tarafından yapılması düşünüldü. Ancak SpaceX Falcon 9/Dragon’u astronot taşıma için tasarlamıştı ve Augustine komisyonu da astronot taşımacılığının SpaceX gibi ticari şirketler tarafından halledilmesini önerdi.

Musk’a göre uzayın keşfi insanlığın bilincini, korumak için değilse de, genişletmek için önemli bir adımdır. Onun deyişiyle çok gezegenli hayat insan ırkının hayatta kalmasını tehdit eden şeylere karşı bir önlem olabilir. "Bir asteroid veya büyük bir volkan bizi yok edebilir, ayrıca dinozorların hiç görmediği risklerle karşı karşıyayız: mühendislik ürünü bir virüs, yanlışlıkla oluşturulmuş bir mikro karadelik, küresel ısınma ya da sonumuzu getirecek henüz bulunmamış bir teknoloji. İnsan ırkı milyonlarca yıldır evrimleşmekte, fakat son 60 yılda atomik silahlar kendimizi tüketmek için bir potansiyel oluşturdu. Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız – ya da soyumuz tükenecek.”

Musk'ın amacı insanlı uzay uçuşlarının maliyetini onda birine indirmektir. SpaceX’i daha önceden sahip olduğu $100 milyon’luk bir servetle kurdu. Şu an hala Kaliforniya merkezli şirketin CEO’su ve CTO’sudur.

Yedi yıl içerisinde SpaceX Falcon fırlatma araçları ailesini ve Dragon çok amaçlı uzay aracını sıfırdan tasarladı. Eylül 2009’da SpaceX’in Falcon 1 roketi özel bir şirket tarafından finanse edilmiş Dünya yörüngesine uydu yerleştiren ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracı oldu. NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırılması için özel şirketlerin görevlendirildiği ilk programının bir parçası olmak üzere SpaceX’i seçti. Minimum değeri $1.6 milyar, maksimum değeri $3.1 milyar olan bu anlaşma Uzay İstasyonu’nun kargo alımı ve gönderimine devam eden erişiminin bir mihenk taşı oldu. Bu hizmetlere ek olarak SpaceX’in hedefleri arasında ilk tamamen yeniden kullanılabilir yörüngesel fırlatma aracını oluştururken, aynı anda yörüngesel uzay uçuşu maliyetini on kat azaltıp güvenilirliği on kat artırmak bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Musk Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermeye yoğunlaşacaktır, ancak belirtmiştir ki nihai hedefi Mars’ın keşfedilmesini ve iskânını mümkün kılmaktır.

2011’deki bir röportajında 10-20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi umduğunu söylemiştir. 25 Mayıs 2012’de, SpaceX’in Dragon aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na girmiş, ve böylece SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçmiştir.

Elon Musk, Tesla Motors’un ortak kurucularından biri ve ürün tasarımı başkanıdır. Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi Tesla’nın ortaya çıkmasından çok daha öncesine dayanır. Tesla Motors ilk olarak elektrikli bir spor araba olan Tesla Roadster’ı üretti ve 31 ülkede yaklaşık 2500 adet sattı. Tesla ilk dört kapılı sedanı Model S’i 22 Haziran 2012’de teslim etti ve SUV/minivan pazarını hedefleyen üçüncü ürünü Model X 9 Şubat 2012’de duyurdu. Kendi araçlarına ek olarak Tesla, Daimler’e Smart EV ve Mercedes A Serisi için; ve Toyota’ya gelecekte çıkaracağı RAV4 için elektrik motorları ve güç aktarım organları satmaktadır.

Elon Musk’ın Tesla’da 32% hissesi vardır ve bu hisselerin 29 Mayıs 2013 itibariyle değeri $12 milyardır.

Elon Musk en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olduğu SolarCity’ye başlangıç konseptini verdi. SolarCity Birleşik Devletler’in en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısıdır. Kuzeni Lyndon Rive de şirketin CEO’su ve ortak kurucusudur.

Elon Musk 1995 yılında başladığı iş hayatına 20 senede SpaceX gibi bir uzay taşımacılığı şirketi, Tesla Motors adı altında elektrikli araç ve bu araçların motor parçalarını üreten ve satan dev bir kuruluş ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en geniş ağına sahip PayPal adlı bir firmayı sığdırdı.

Google’ın kurucularından Larry Page, Musk hakkında,“Bir gün servetimi bir yere bağışlamaktansa, Elon Musk’a bırakmayı tercih ederim. Adam Mars’a gitmek istiyor; dünyayı değiştirecek” dedi.

1977 yılında James Bond - The Spy Who Loved Me filmindeki Lotus denizaltı arabasını tam 1 milyon dolara satın aldı.

Dünyaca ünlü fantastik film serisi Iron Man’in yönetmeni Jon Favreau, verdiği röportajda filmin başkahramanı Robert Downey’in canlandırdığı Tony Stark’ın karakterinin oluşumunda Elon Musk’tan ilham aldıklarını açıkladı. Daha sonra Iron Man serisinin ikinci filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak kullanıldı. Ayrıca ve Iron Man 2 de küçük bir sahnede yer almıştır.

Elon Musk, Musk Foundation adını verdiği bir vakıf aracılığıyla, çocuk sağlığı, bilim ve teknoloji eğitimi, temiz enerji gibi konularda çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda X Prize Foundation adlı yenilenebilir enerjiyi destekleyen bir vakfın mütevelli heyetinde bulunan Musk, Milli Havacılık ve Uzay Akademileri, Gezegenler Derneği, Uzay Vakfı gibi ABD menşeli vakıfların da yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.

8 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'ye gelen Elon Musk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Evlilikleri :
1.eşi: 2000 yılında yazar Jennifer Justine Wilson ile evlendi. 13 Eylül 2008 tarihinde boşandı. Nevada Alexander Musk (d.2002-ö.2002), Griffin ve Xavier (d.2004 ikiz), Damier, Sakson ve Kai (d.2006 üçüz)
2.eşi: 25 Eylül 2010 tarihinde oyuncu Talulah Riley ile evlendi. 2012 yılında boşandı.
3.eşi: Temmuz 2013 yılında oyuncu Talulah Riley ile evlendi. 21 Ekim 2016 tarihinde boşandı.

Elon Musk, 2016 yılının son aylarından 2017 yılının ağustos ayına kadar Amber Heard ile birlikte oldu.

7 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Kanadalı müzisyen Grimes (Claire Boucher) ile birliktedir, ve 4 Mayıs 2020 tarihinde adının 'X Æ A-12 Musk' olduğunu söylediği bir oğlu oldu.

Elon Musk, 27 Ekim 2022 tarihinde 44 milyar dolar bedel ile Twitter'ı satın aldı.

Filmleri :
Oyuncu :
2015 - Racing Extinction (Elon Musk) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Elon Musk hakkında haberler

Tüm Elon Musk haberleri

Elon Musk için yapılan aramalar

Elon Musk, Elon Musk biyografi, Elon Musk hayatı, Elon Musk özgeçmişi, Elon Musk hakkında, Elon Musk doğum yeri, Elon Musk fotoğraf, Elon Musk video, Elon Musk resim, Elon Musk kimdir?, Elon Musk kaç yaşında?, Elon Musk nereli, Elon Musk memleketi