FB TW PIN NWS
BioRank 189

Ayhan Işık

Doğum tarihi : 05.Mayıs.1929 Ölüm tarihi : 16.Haziran.1979
Ayhan Işık kaç yaşında öldü : 50
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Ayhan Işık doğum yeri : Karataş semti, İzmir
Ölüm yeri : İstanbul

Ayhan Işık Biyografisi

Sinema oyuncusu, yapımcı, yönetmen, senarist, ses sanatçısı ve ressam.
5 Mayıs 1929 yılında İzmir'in Karataş semtinde doğan Ayhan Işık’ın asıl Adı Ayhan IŞIYAN'dır. Üç kız, iki erkek kardeşi vardı. Dört aylık bir bebekken ailesi İstanbul'a göç etmiştir. Zaten, İzmir'e, annesi ve babası Selanik'ten gelmişler. Altı çocuklu bir ailenin küçüğü olan Ayhan Işık altı yaşındayken babasını kaybeder. İlkokulu Bomonti'deki 44. Okul'da bitirdi. Ortaokula başladığı günlerde Babıali'ye geldi. Çünkü okula gidebilmek İçin çalışmak zorundaydı. Gazete ve dergilerde hikaye ve kapak resimleri çizmeye başlamıştı. Yaz tatilinde Paşabahçe Şişe ve Cam Fabrikası'nda 'kırık şişe kontrolörlüğü' yaptı. Vapurla gidip gelirken boş durmuyor, mecmuaların ısmarladıkları ve 'illüstrasyon' denilen renkli resimleri çiziyordu.

Daha sonra İstanbul Darphanesi'nde ressamlığa başladı. Daha sonra bir inşaat müteahhidinin yanında katiplik yaptı. Bu arada devam ettiği İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden 1953 yılında mezun oldu.

Sinemaya geçmeden önce grafiker olarak çalışan sanatçı, çeşitli dergilere kapak resimleri yaptı. Akademideki okul arkadaşlarının Hollywood starı Clark Gable'a benzettiği Ayhan Işık, arkadaşlarının teşvikiyle Grafikerlikten sinemaya 1951'de Yıldız Dergisi ve İstanbul Film'in açtığı artist yarışmasını kazanarak geçiş yaptı. Aynı yarışmada kadınlardan da Belgin Doruk birinci oldu. Aynı yıl "Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan" filmiyle ilk filmini çevirerek beyazperdede gözüktü. Üçüncü filmi "Kanun Namına" ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu.

1959 yılında Amerika'da Hollywood’a giderek şansını birde orada denemek istedi ve sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. Bu yıllarda çevirdiği Küçük Hanım seri filmleri halk tarafından oldukça beğenildi.

Ayhan Işık da 1972'de film yıldızlarının sahneye çıkma ve plak yapma modasına uyar ve Münir Nurettin Selçuk'tan dersler aldı, Klâsik Türk Müziği dalında solistlik yaptı ve bir tane 45'lik plak doldurdu.

Yeşilçam'da mert, tuttuğunu koparan, bıçkın mahalle delikanlısı karakterlerine hayat veren Türk sinemasının ''Taçsız Kralı'' Ayhan Işık, 200 kadar film çevirdi. 1975’den itibaren Oyunculuğunun yanı sıra yapımcı, yönetmen ve senaristlikde yapmaya da başlayan Işık, bir süre sonra da oyuncu ve yönetmen olarak 1976 yılında"Örgüt" filmini çekti ve bu arada TV'de bazı reklam filmlerinde rol aldı.

Türk sinemasının belki de en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonra fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene kadar çevirdiği bütün filmlerde hep başrol oynadı.

"Kral" ünvanını alan Işık, ününü en uzun süre koruyan ilk oyuncu oldu. Işık; 1954'te Türk Film Festivali'nde, 1962'de Ses, 1965'te Artist ve daha bir çok yayın organının düzenlediği yarışmalarda "en başarılı erkek oyuncu" seçildi.

13 Haziran 1979 tarihinde İstanbul’da Bebek'teki evinin balkonunda güneşlenirken güneş çarpmasına bağlı beyin kanaması geçiren Ayhan Işık hastaneye kaldırıldı ise de kurtarılamadı ve üç gün sonra 16 Haziran 1979'da vefat etti .

Evlilikleri : Gülşen Işık ile evli idi. Serap adında bir kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Ayhan Işık kitapları

Tüm Ayhan Işık kitapları

Ayhan Işık için yapılan aramalar

Ayhan Işık, Ayhan Işık biyografi, Ayhan Işık hayatı, Ayhan Işık özgeçmişi, Ayhan Işık hakkında, Ayhan Işık doğum yeri, Ayhan Işık fotoğraf, Ayhan Işık video, Ayhan Işık resim, Ayhan Işık kimdir?, Ayhan Işık kaç yaşında?, Ayhan Işık nereli, Ayhan Işık memleketi