FB TW PIN NWS
BioRank 851

Ali Rıza Binboğa

Doğum tarihi : 26.Şubat.1950
Ali Rıza Binboğa kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Şarkıcı
Ali Rıza Binboğa doğum yeri : Ördekli, Sarız, Kayseri

Ali Rıza Binboğa Biyografisi

1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine "Yarınlar Bizim" şarkısıyla katılarak tanındı.

Ali Rıza Binboğa, 26 Şubat 1950, Kayseri’nin Sarız kasabası Ördekli köyünde doğmuştur. Babası Alihan Binboğa, annesi Fatma Binboğa'dır. İlkokulu kendi köyünde okuduktan sonra Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu'nda parasız yatılı olarak okudu. Üçüncü sınıftan sonra Ankara İlköğretmen Okulunda okudu. Okulda müzik seminerlerine girdi. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu hazırlık sınıfını okuduktan sonra 1968 yılında girdiği İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden Elektronik Yüksek Mühendisi olarak 1973 yılında mezun oldu.

Ali Rıza Binboğa, 1964 yılında okuduğu Mimar Sinan İlk öğretmen Okulu'nda iken O yıl Ankara'da düzenlecek olan ''Müzik Semineri'ne katılmak üzere öğretmenlik eğitimi veren kurumların bünyesinden seçilen 16 öğrenciden biri olur. Seçilmiş 16 öğrenci için bir tür konservatuar yerine geçer bu müzik semineri. Piyano, keman ve flüt çalmayı öğrenirler... Piyano hocası Nurhan Büyükgönenç'in emeği çok geçer o günlerde Ali Rıza Binboğa'ya.

Üniversitedeki eğitim sürerken, Ali Rıza Binboğa devlet Opera ve Balesi'ne de yazılır. Hocası Saadet İkesus Altan, Ali Rıza Binboğa'nın iyi bir bariton olacağına inanmaktadır. Ayrıca birde tiyatro eğitimi almak için Dostlar Tiyatrosu'na yazıldı. Dostların Gençlik Tiyatrosu olarak anılan bu programında tiyatro öğrenmeye çalışır, Genco Erkal'ın başını çektiği ana kadro'ya girme hayelleri kurar.

1970 yılında TRT tarafından yapılmış bir yarışmada ''Türkü Düzenlemesi'' dalında birincilik ödülünü almış ve ''Mehriban''ı solfej hocası Canan Akın'ın bir teklifi ile plak olarak 1971 yılında çıkardı.

Bu plağının ilgi görmesi ile Türkfon plakçılık Ali Rıza Binboğa’ya plak teklifi ile gelir ve 1972 yılında ''Kem Gözlerden'' ile ''Yaralı Deli Gönül'' adlı şarkıları kaydeder. Ancak Ali Rıza Binboğa’nın opera tekniği ile söylemiş olduğu bu plakdan Türkfon'un sahipleri memnun kalmazlar ve plağı piyasaya sürmezler. 1975 yılında, Yarınlar Bizim şarkısı ortaya çıkıp çok beğenilince bu plağı piyasaya sürdüler.

1975 yılında İstanbul’da PTT'de elektrik mühendisi olarak çalışmakta iken Ankara’da yapılacak olan Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine katılmaya karar vererek Şerif Yüzbaşıoğlu'nun yardımı ile bantını gönderir. Katılan beş yüze yakın şarkıdan jüri tarafından seçilen ilk 16 şarkının da içinde yer alır. Sonra bu rakam sekize iner ve aralarında Ali Rıza Binboğa'nında bulunduğu sekiz kişi 30 Aralık 1974 tarihinde yapılan finalde birincilik için yarışır.

Türkiye'nin ilk defa katılacağı 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye ön elemelerine "Yarınlar Bizim" şarkısıyla katılarak profesyonel müzik yaşamına başladı. O yıl Semiha Yankı, “Seninle bir dakika şarkısı ile yarışmada birinci seçildi ve Eurovision Şarkı Yarışmasında sonuncu oldu.

Ali Rıza Binboğa’nın şarkısı Eurovision seçmelerini kazanamadı ama Şerif Yüzbaşıoğlu ve Timur Selçuk'un isteği üzerine, bu şarkının plağı Diskotür'den çıktığında çok sattı. Yeşilçam; çok gecikmeden film teklifi yaptı. ''Yarınlar Bizim'' adlı film yapılır. Filmde Bilal İnci, Necdet Yakın, Feridun Çölgeçen gibi usta isimler de yer alır. Filmin yönetmenliğini ise Safa Önal yapar...

“Yarınlar Bizim” şarkısı TRT tarafından soruşturma konusu edilir. Ali Rıza Binboğa uzun bir zaman TRT'nin yasaklılar listesinde yer alır.

İlk Eurovision tercübemiz 1975 yılında sonunculukla bittiği için 1976 ve 1977 yılında yarışmaya katılmayan Türkiye, 1978 yılında tekrar katılmaya karar verdiğinde ön elemelere Ali Rıza Binboğa da ''Baharı Beklerim'' adlı şarkısı ile katılır ve finale kalır. Aynı yıl bir yüzünde ''Baharı Beklerim'', diğer yüzünde “İlk Öğretmen” olmak üzere bir plak daha çıkardı.

1987 yılında MESAM'a üye oldu. 1999 yılından beri MESAM Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bugüne kadar beş albüm, yedi adet 45'lik plak yaptı.

Ali Rıza Binboğa, Semra hanım ile evlidir ve 3 çocuğu vardır. Ali Rıza Binboğa'nın Kızı Busem, Doktor Nazmi Kurt ile evlidir.

Albümleri (LP):
1976 - Ve Sen Ağlarken
1979 - Yaramaz Çocuk
1985 - Göçmen Kuşlar
1989 - Paylaşmak Ne Güzel
1996 - Kardeşiz Biz
2000 - Eski 45 likler
2006 -Biz Aşkı Bahçelerden Toplamadık

45’lik Plakları:
1971 - Mehriban-N'oldun
1975 - Yarınlar Bizim-Sen de Katıl Bize
1975 - Yaralı Deli Gönül-Kem Gözlerden
1975 - Dost Olayı-Ayak Oyunları
1976 - Sevgilimin Derdi-Birlik İçin El Ele
1978 - İlk Öğretmen-Baharı Beklerim
1982 - Türkiye'nin Kızları-Alın Beni de Beraber

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1975 - Yarınlar Bizim (Rıza) (Sinema Filmi)
1979 - İsyan (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1975 - Babanın Oğlu (Şarkılar) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Ali Rıza Binboğa için yapılan aramalar

Ali Rıza Binboğa, Ali Rıza Binboğa biyografi, Ali Rıza Binboğa hayatı, Ali Rıza Binboğa özgeçmişi, Ali Rıza Binboğa hakkında, Ali Rıza Binboğa doğum yeri, Ali Rıza Binboğa fotoğraf, Ali Rıza Binboğa video, Ali Rıza Binboğa resim, Ali Rıza Binboğa kimdir?, Ali Rıza Binboğa kaç yaşında?, Ali Rıza Binboğa nereli, Ali Rıza Binboğa memleketi