FB TW PIN NWS
BioRank 6653

Güngör Dilmen

Doğum tarihi : ??.??.1930 Ölüm tarihi : 08.Temmuz.2012
Güngör Dilmen kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar
Güngör Dilmen doğum yeri : Tekirdağ
Ölüm yeri : İzmir

Güngör Dilmen Biyografisi

Tekirdağ'da 1930 yılında doğan Güngör Dilmen, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü öğrencisi olarak 1959 yılında Sinema-Tiyatro Dergisi'nin açtığı tiyatro oyunu yarışmasında, yazdığı tek perdelik oyun "Midas'ın Kulakları"yla birinci oldu.

Güngör Dilmen, 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Filoloji Bölümü'nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında geçici işlerde çalıştı. Fakülteden mezun olduktan sonra Tel-Aviv ve Atina'ya gitti, tiyatro alanında incelemeler yaptı. Sonra ABD'nin Yale ve Washington Üniversitesi'nde tiyatro üzerine eğitim gördü. (1961-1964) İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda ve İstanbul Radyosu'nda çalıştı. İngiltere'de Durham Üniversitesi'nde Doğu Dilleri okutmanı (1971), Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi (1982) oldu. İlk yazılarında Güngör Kalyoncu imzasını kullandı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde de öğretim görevlisi olarak genç dramaturgların yetişmesine katkı sağlayan Dilmen'in, Türk tiyatrosu ve sinemasına kazandırdığı çok sayıda senaryosu bulunuyor.

Kaynak:Biyografi.info

Güngör Dilmen kitapları

Tüm Güngör Dilmen kitapları

Güngör Dilmen için yapılan aramalar

Güngör Dilmen, Güngör Dilmen biyografi, Güngör Dilmen hayatı, Güngör Dilmen özgeçmişi, Güngör Dilmen hakkında, Güngör Dilmen doğum yeri, Güngör Dilmen fotoğraf, Güngör Dilmen video, Güngör Dilmen resim, Güngör Dilmen kimdir?, Güngör Dilmen kaç yaşında?, Güngör Dilmen nereli, Güngör Dilmen memleketi