FB TW PIN NWS
BioRank 9027

Okan Demiriş

Doğum tarihi : 09.Şubat.1942 Ölüm tarihi : 18.Haziran.2010
Okan Demiriş kaç yaşında öldü : 68
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Besteci, Müzisyen
Okan Demiriş doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Okan Demiriş Biyografisi

Tarihsel konulara eğilen operalarıyla tanınan bestecidir.

Okan Demiriş, 9 Şubat 1942 tarihinde İstanbul, Cihangir’de doğmuştur. Müziğe beş yaşında başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda keman eğitimi aldı. 1963 yılında İstanbul Belediye konservatuarını bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı'na geçti ve yüksek keman bölümünü sınıf atlayarak 1964 yılında mezun oldu.

Başarılı bir keman sanatçısı olan Okan Demiriş, çok sayıda keman konçertosunu orkestra eşliğinde seslendi ve resitaller verdi.

1965-67 yılları arasında yedek subay olarak askerliğini yaptığı Doğu Anadolu’da, bestelediği “Hançerli Düzü”, “Posof”, “Digor”, “Pasinler” ve ”Handere” isimli orkestra süitleri halk müziği ezgilerinin etkilerini taşır.

Konservatuvar’da armoni, müzik teorisi ve keman öğretim üyeliğinin yanı sıra 1969 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın Konzertmeister’liğini üstlendi. Yine bu dönemde, Yönetim Kurulu Üyesi, Orkestra Şefi ve Müzik Yönetmeni olarak görev yaptı. Ayrıca Şehir Orkestrası ve Radyo Senfoni Orkestrası’nda çalıştı.

1979-1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne dört kez Müdür ve Sanat yönetmeni olarak atandı.

Okan Demiriş, “IV. Murat”, "Karyağdı Hatun" ve “Yusuf ile Züleyha” adlı tarihsel konulu operalarıyla halkın büyük beğenisini kazandı. Yurt içi ve dışında eserleri, başarıyla icra edildi. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak yerli – yabancı pek çok opera ve baleyi yönetti. En çok sahnelenen yapıtı IV. Murat operasıdır.

1990 yılında ABD’de New York Senfoni Orkestrası’nı yöneten Demiriş’e, Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından ötürü 1986 yılında “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Okan Demiriş’e Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını verildi. Armoni ve teori üzerine kitap yazmıştır.

Okan Demiriş, 1966 yılında opera sanatçısı Leyla Demiriş ile evlendi.

Opera yapıtlarının yanı sıra, sanatçının halk müziği temalarından yararlanarak bestelediği çok sayıda oda orkestrası eseri vardır. Yine eserleri arasında, 1971 yılında bestelediği “Piyano Konçertosu” ile “Keman Piyano Süiti” bulunmaktadır.

Okan Demiriş, 18 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da 68 yaşında ölmüştür.

Eserleri:
Operalar :
IV. Murat – 3 mayıs 1980 dünya prömiyer
Karyağdı Hatun - 21 Aralık 1985 dünya prömiyer
Yusuf ile Züleyha – 24 mart 1990 dünya prömiyer
Büyük Hakan Alparslan
Deniz Kurdu

Orkestra süitleri :
Hançerli Düzü
Posof
Dior
Pasinler
Handere

Bale :
Rüyalar

Şan ve Orkestra için :
Konser Aryaları
Piyano Konçertosu
Keman-Piyano Süiti
Halk Türküleri üzerine düzenlemeler
Uyum
Dere
Boşlukta Aşk
Dadaşım

Tiyatro Müziği :
Hürrem Sultan


Kaynak:Biyografi.info

Okan Demiriş için yapılan aramalar

Okan Demiriş, Okan Demiriş biyografi, Okan Demiriş hayatı, Okan Demiriş özgeçmişi, Okan Demiriş hakkında, Okan Demiriş doğum yeri, Okan Demiriş fotoğraf, Okan Demiriş video, Okan Demiriş resim, Okan Demiriş kimdir?, Okan Demiriş kaç yaşında?, Okan Demiriş nereli, Okan Demiriş memleketi