FB TW PIN NWS
BioRank 8872

Leyla Demiriş

Doğum tarihi : 23.Mart.1945 Ölüm tarihi : 23.Eylül.2016
Leyla Demiriş kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Leyla Demiriş doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Leyla Demiriş Biyografisi

Türkiye operasının 'Primadonnası' olarak tanınan Başsoprano Leyla Demiriş 23 Eylül 2016 günü yaşamını yitirdi.

Leyla Demiriş, 23 Mart 1945 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul'da liseyi Fransız okulunda okuduktan sonra müzik eğitimini İstanbul Şehir Konservatuarı'nda yaptı. 1964 yılında henüz konservatuar öğrencisiyken Turandot operası “Liu” başrolü ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini 30'dan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nın en büyük partileri yorumlayarak sürdürdü.

Leyla Demiriş, olağanüstü yeteneği, renkli ve güçlü sesiyle, konservatuvarda okurken başroller söylemeye başladığı İDOB'da 41 yıl görev yaptı.

Leyla Demiriş’in eşi, besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş'in kendisine ithafen bestelediği "IV. Murat", "Karyağdı Hatun", "Yusuf ile Züleyha" operalarını, Ahmet Adnan Saygun'un "Köroğlu" operası ve Mevlana Oratoryosu'ndaki başarılı yorumlarıyla dikkati çeken Leyla Demiriş, ilk plağını 1986'da çıkardı.

Kariyeri boyunca Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çekoslavakya, Yugoslavya, Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde, Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, Il Trovatore, Nabucco operalarındaki rollerini başarıyla yorumladı.

Leyla Demiriş, 1966 yılında besteci Okan Demiriş ile evlendi. Eşi besteci Okan Demiriş (18 Haziran 2010) tarihinde vefat etti.

Soprano Leyla Demiriş, 1964'te başlayan solistlik kariyerini İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamış, 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl başsolist olarak başrollerde oynayan bir soprano olmuştu.

New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Leyla Demiriş, 1. Uluslararası İstanbul festivalinin açılışını "Köroglu" ve 1. İzmir Uluslararası festivalinin açılışını "Karyağdı Hatun" operaları ile yaptı. Sanatçı ayrıca Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslararası festivallerine defalarca baş soprano olarak katıldı.

Leyla Demiriş ayrıca Romanya Köstence Festivalinde Verdi'nin İl Trovatore ve Üsküp Opera Festivaline de Giuseppe Verdi'nin Nabucco operaları ile katılmış, büyük başarılar kazanmıştır.

Leyla Demiriş, 23 Eylül 2016 tarihinde 71 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü Fulya Acıbadem Hastanesi’nde vefat etti.

Oynadığı Eserler Ve Rollerden Bazıları :
Giacomo Puccini; Tosca (Floria Tosca), Madam Butterfly, (Butterfly), Turandot (Liu), La Boheme (Mimi), Suor Angelica (Suor Angelica)
Giuseppe Verdi; Othello (Desdemona), Don Carlos (Elizabetta), İl Trovatore (Leonora), Nabucco (Abigaille)
Pietro Mascagni; Cavalleria rusticana (Santuzza)
Umberto Giordano; Andrea Chenier (Maddalena)
Ludwig van Beethoven; Fidelio (Leonora)
Wolfgang Amadeus Mozart; Don Giovanni (Donna Elvira)
Peter İlyiç Çaykovski; Eugene Onegin (Tatyana)
Bedrich Smetana; The Bartered Bride (Marjenka)
Otto Nicolai, The Merry Wives of Windsor (Anna)
Emmerich Kalman; The Gypsy Princess (Sylva)
Franz Lehá; Tebessümler Diyarı (Lisa)
Nevit Kodallı; Atatürk Oratoryosu
Ahmet Adnan Saygun; Köroğlu (Günayım), Yunus Emre Oratoryosu
Okan Demiriş: IV. Murat (Kösem Sultan), Karyağdı Hatun (Yazgülü), Yusuf ile Züleyha (Züleyha)
Ali Doğan Sinangil; Mevlâna Oratoryosu


Kaynak:Biyografi.info

Leyla Demiriş hakkında haberler

Tüm Leyla Demiriş haberleri

Leyla Demiriş için yapılan aramalar

Leyla Demiriş, Leyla Demiriş biyografi, Leyla Demiriş hayatı, Leyla Demiriş özgeçmişi, Leyla Demiriş hakkında, Leyla Demiriş doğum yeri, Leyla Demiriş fotoğraf, Leyla Demiriş video, Leyla Demiriş resim, Leyla Demiriş kimdir?, Leyla Demiriş kaç yaşında?, Leyla Demiriş nereli, Leyla Demiriş memleketi