FB TW PIN NWS
BioRank 6474

Nisan Dağ

Doğum tarihi : ??.??.1986
Nisan Dağ kaç yaşında : 38
Kilo & Boy :
Burcu :
Nisan Dağ doğum yeri : İstanbul

Nisan Dağ Biyografisi

Senarist, film yönetmeni ve yapımcı.

Nisan Dağ, 1986 yılında doğmuştur. Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi; İletişim ve Tasarım Bölümünden mezun oldu. Lisans üstü eğitimi için gittiği ABD, New York'da 4 yıl yaşadı. Aldığı iki vakıf bursuyla Columbia Üniversitesi'nin Film Yönetmenliği programından 2013 yılında yüksek lisans mezunu oldu ve Türkiye'ye döndü.

2009 yılında gerçekleştirdiği "The Ballade of Lady & Bird" adlı kısa filmi, 4. KargART Video Festivalinde, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğrenci İşleri Seçkisinde ve 21. Ankara Uluslararası Film Festivalinde gösterildi.

Tuna Kiremitçi'nin yönettiği 2009 tarihli "Adını Sen Koy" ve David Grubin'in yönettiği 2011 tarihli "Downtown Express" filmlerinde Sanat Yönetimi bölümünde çalıştı. New York'ta çektiği kısa filmler ABD’deki film festivallerinde gösterildi. HBO’da yayınlanan bir filmde sanat yönetmenliği yaptı. 7. Paso Öğrenci Filmleri Fesivali’nin başkanlığını yaptı.

MTV’nin Rebel Music serisinin "Turkey: Flowers of Gezi Park" (Gezi Parkı Çiçekleri) adlı Türkiye bölümünün yönetmenliğini yaptı. Bu bölüm 30 Nisan 2015 tarihinde yayınlandı. Ardından Goethe Enstitüsü için, "Suriye’den Sulukule’ye" adlı bir belgesel çekti.

Nisan Dağ, Bir kadın sinemacılar kolektifi olan Film Fatales İstanbul’un kurucularından biridir.

Yönetmenliğini, senaryosunu ve yapımcılığını Esra Saydam ile birlikte üstlendiği ilk uzun metrajlı 2014 yapımı filmi "Deniz Seviyesi" ile 15. Milano Uluslararası Film Festivalinde ve 21. Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödüllerini filmin diğer yönetmeni Esra Saydam ile birlikte kazandılar. Ayrıca 2015 yılında Slamdance Film Festivalinde Onur Ödülü kazandı. İstanbul Altın Lâle Film Festivalinde Ulusal Yarışma bölümüne seçildi, ödül alamadı. İki yönetmen filmin kadrosunu çok erkenden oluşturup uzun bir hazırlık devresi geçirdiklerini, doğal oyunculuğa önem verdiklerini ve western filmlerinden de ilham aldıklarını açıklamışlar, değişik bir film yapma çabalarının sonunda başta Altın Koza olmak üzere aldıkları ödüllere şaşırdıklarını ifade etmişlerdir.

Filmlerinin hem senaryosu hem yönetmenliğini birlikte üstlenmektedir.

Nisan Dağ, 2015 yılında yönetmenliğini, senaryosunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi “Deniz Seviyesi” ile 15. Milano Uluslararası Film Festivalinde ve Adana'da 21. Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödüllerini kazandı.

Nisan Dağ’ın yazıp yönettiği ikinci uzun metraj filmi “Bir Nefes Daha” filminde, başrollerini Oktay Çubuk ve Hayal Köseoğlu paylaşırken, oyuncu kadrosunda ayrıca Eren Çiğdem, Ushan Çakır, Müfit Kayacan, Ayris Alptekin, Görkem Kasal ve Kürşat Alnıaçık yer alıyor.

Nisan Dağ, "Bir Nefes Daha /When I'm Done Dying" filmi ile 28. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Ödülleri :
2021 - Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Uluslararası Film’ ödülü ( Bir Nefes Daha / When I'm Done Dying)
2021 - 28. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülü (Bir Nefes Daha / When I'm Done Dying)
2015 - 15. Milano Uluslararası Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülü (Deniz Seviyesi) (Esra Saydam ile birlikte)
2015 - 21. Altın Koza Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülü (Deniz Seviyesi) (Esra Saydam ile birlikte)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2021 - Pera Palas’ta Gece Yarısı ( Netflix dizisi)
2020 - Bir Nefes Daha / When I'm Done Dying
2019 - Fuat: Rast Gel Kazara (Kısa Film)
2016 - Suriye’den Sulukule (Belgesel)
2015 - Rebel Music ("Turkey: Flowers of Gezi Park" (Gezi Parkı Çiçekleri) adlı Türkiye bölümünün yönetmenliğini yaptı.)
2014 - Deniz Seviyesi (Across the Sea) - (Esra Saydam ile birlikte)
2014 - Marvelous Fishman (kısa film) (Sloan Foundation ödülünü kazandı.)
2011 - Onion Boy (kısa film)
2009 - The Ballade of Lady & Bird (kısa film)

Yapımcı :
2016 - Dancer on the Snow (Yönetmeni Esra Saydam)(kısa film)
2014 - First Prize (kısa film)
2011 - Onion Boy (kısa film)

Senaryo:
2020 - Bir Nefes Daha /When I'm Done Dying
2019 - Fuat: Rast Gel Kazara (Kısa Film)
2014 - Deniz Seviyesi (Across the Sea) -
2014 - Marvelous Fishman (kısa film) (Sloan Foundation ödülünü kazandı.)
2011 - Onion Boy (kısa film)


Kaynak:Biyografi.info

Nisan Dağ için yapılan aramalar

Nisan Dağ, Nisan Dağ biyografi, Nisan Dağ hayatı, Nisan Dağ özgeçmişi, Nisan Dağ hakkında, Nisan Dağ doğum yeri, Nisan Dağ fotoğraf, Nisan Dağ video, Nisan Dağ resim, Nisan Dağ kimdir?, Nisan Dağ kaç yaşında?, Nisan Dağ nereli, Nisan Dağ memleketi